Forum

iki ayrı mail sunuc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

iki ayrı mail sunucu aynı domain adı hk. soru

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,088 Görüntüleme
(@onderdeli)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

şirketimizde kullanmakta olduğumuz mail sunucumuz dell server üzerine ubuntu 12.04 lts olup artık 70 kullanıcı ve 70 yedek hesaba cevap veremez oldu.

pazarlama personelimiz (10 kişi) imap hesaplarında 1kişi 95 Gb, diğerleri kişi başı 35-60 Gb mail tutmaktalar. ve outlook ile çalışmakta çok güçlük yaşıyorlar.(mail yada kelime aramada bulamıyorlar, pst boyutları çok büyüdü vs.vs.)

toplamda 10-20 kişilik hesabı microsofta taşımayı hedefledik ve planladık ancak daha sonra iki sunucu aynı isimle olmaz denildi o zaman farkına vardık ki bu işin içinden çıkılmayacak bende size sormak istedim. xxx.com.tr olan domain adresimin birkaç kullanıcısını;

örn: [email protected].tr   microsoft sunucularında çalışsın.(mail.xxx.com.tr sub domini ile)

[email protected] benim lokal sunucumda çalışsın.(mail1.xxx.com.tr sub domaini ile)

ama biri xxx.com.tr domainine mail attığında öncelikli domain karşılayıp kullanıcı hangi sunucu da ise ona yönlendireceği bir kural benzeri işlem yapılabilir mi?

biliyorum çok hayali bir şey oldu ama lokal sunucumda toplam 140 kullanıcıda 1.3 Tb mail birikti. ve donanım kaldırmaz oldu. microsfttan alacağım hizmet ise 70 kullanıcı için büyük para. donanım yenilesem o da büyük iş büyük mailyet.

çözüm önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 20/02/2018 13:12

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Lokal üzerinde mail sunucu kurmak ve yönetmek her zaman riskli olmustur sizin için en ideali office 365 fiyat anlaminda Hakan hocaminizin firmasi olan ITSTACK ile görüsebilirsiniz.

Gönderildi : 20/02/2018 13:49

(@onderdeli)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

yanıtınız için çok teşekkür ederim. bu riski bilerek göze almıştık ancak büyümeyi iyi hesap edemedik. ve çalışan arkadaşlarımızın mail yolu ile ilettiği talimatları saklamaları, benim bir kopyasını "mapping" ile almam vs. vs. sistemi kar topu gibi büyüttü çığ yakındır. 365 için görüştüğüm bir firma var sam çalışmasında yardımcı oluyorlar bitirince kendileri ile çalışmayı düşündüğüm için onlar ile devam edeceğim. ama bu bağlamda alacağım office kadar kullanıcıyı hosting etsem diye bir düşüncem var elimde 43 adet lisanslı office paketim mevcut. aynı domain, ik ayrı sunucu, ayrı kullanıcılar işte olmasını istediğim böyle birşey.

Gönderildi : 20/02/2018 14:31

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1628
Noble Member

Kullanıcılara bu kadar yüksek mailbox vermeyin. Mail kutusu dolan lokaline (PST) arşivlesin. Bu biraz riskli kullanıcı makinalarında/disklerinde bir problem olduğunda eski mailleri kaybedebilirler. Bir kopyalarını bir NAS, disk vb üzerine alarak saklayabilirsiniz.

Gönderildi : 20/02/2018 15:32

Paylaş: