Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

İçinde rakam geçen alan adı ve sunucu problemi

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
663 Görüntüleme
(@YusufYilmaz)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ilginç bir sorun ile karşı karşıya kaldım, sizlerin de konu ile ilgili fikrini almak istedim.

Türkiye'nin önde gelen bir hosting firmasından paylaşımlı hosting / bayi paketi kullanıyorken ihtiyaçlarımın artması üzerine Bulut SSD Sunucu hizmeti satın aldım. Henüz çok yeni. Bütün ayarlar ve müşteri geçişi - taşıma işlemleri yapıldı ve kullanmaya başladım.

Sunucu adım srv.xxxx360.com (kurumsal şirket adresim)

Tüm hesaplar için mail sunucusu olarak dns adresim ns1.xxxx360.com ve ns2...

aynı zamanda mail sunucu adresim olan xxxx360.com alan adıma SSL sertifikası tanımlı ve müşterilerimin mail hesapları da SSL/TLS ayarı ile kullanılıyor.

Sorun şu,

Kendi sunucuma geçtikten sonra müşterilerimin hesaplarından gönderilen postalar gmail, hotmail gibi başlıca sunucularda spam olarak işaretlenmeye başladı.

IP karaliste sorunu yok, sunucu ayarları düzgün.

Uzun uzadıya destek ekibiyle yazışmamızdan sonra sorunun kaynağı olarak alan adımın içerisinde rakam geçmesi gösterildi. (xxxx360.com)

Sunucuma alan adı tanımlanırken ve SSL sertifikası satın alırken beni hiç kimse uyarmadı.

İçinde rakam geçmeyen xxxxdns.com gibi bir adres alıp sunucuya tekrar tanımlayıp durumu düzeltme yoluna gitmem gerekir mi?

Biraz araştırınca içinde rakam geçen pek çok alan adının kullanıldığını da gördüm.

Bu konu ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Teşekkürler.

Gönderildi : 08/02/2018 23:00

(@cenkercetin)
Gönderiler: 400
Illustrious Member Yönetici

Selamlar,

öncelikli olarak içinde rakam geçiyor diye bir domain adı block list e girmesi pek mümkün değil. çünkü internet üzerinde kayıtlı yüzbinlerce rakam içeren alan adı bulunmakta. mxtoolbox ve diğer kontrol siteleri ile tüm seçenekleri elemeniz gerektiğini düşnüyorum. Sonrasında gönderilen ve spama düşen mail adreslerinin karşı taraftan (gmail vb) header bilgisini alıp SPAM score lerine bakılması gerektiğini düşünüyorum. Bütün bunlardan sonra tekrar yazarsanız tekrar kontrol edebiliriz.

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 09/02/2018 00:20

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Uzun uzadıya destek ekibiyle yazışmamızdan sonra sorunun kaynağı olarak alan adımın içerisinde rakam geçmesi gösterildi. (xxxx360.com)

merhaba,

hangi destek ekibi size bu cevabı iletti ?

domain adını paylaşırsanız, kontrol sağlanabilir.

her adımınız düzgün olsa dahi, özellikle gmail tarafında ip reputation süreci sıkı tutuluyor.

referans adreste bulunan formu doldurup, cevaba göre de hareket edebilirsiniz.

https://support.google.com/mail/contact/msgdelivery

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/02/2018 03:30

(@tahirtayyipkeskin)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Merhaba ilginç bir sorun ile karşı karşıya kaldım, sizlerin de konu ile ilgili fikrini almak istedim.

Türkiye'nin önde gelen bir hosting firmasından paylaşımlı hosting / bayi paketi kullanıyorken ihtiyaçlarımın artması üzerine Bulut SSD Sunucu hizmeti satın aldım. Henüz çok yeni. Bütün ayarlar ve müşteri geçişi - taşıma işlemleri yapıldı ve kullanmaya başladım.

Sunucu adım srv.xxxx360.com (kurumsal şirket adresim)

Tüm hesaplar için mail sunucusu olarak dns adresim ns1.xxxx360.com ve ns2...

aynı zamanda mail sunucu adresim olan xxxx360.com alan adıma SSL sertifikası tanımlı ve müşterilerimin mail hesapları da SSL/TLS ayarı ile kullanılıyor.

Sorun şu,

Kendi sunucuma geçtikten sonra müşterilerimin hesaplarından gönderilen postalar gmail, hotmail gibi başlıca sunucularda spam olarak işaretlenmeye başladı.

IP karaliste sorunu yok, sunucu ayarları düzgün.

Sunucuma alan adı tanımlanırken ve SSL sertifikası satın alırken beni hiç kimse uyarmadı.

İçinde rakam geçmeyen xxxxdns.com gibi bir adres alıp sunucuya tekrar tanımlayıp durumu düzeltme yoluna gitmem gerekir mi?

Biraz araştırınca içinde rakam geçen pek çok alan adının kullanıldığını da gördüm.

Bu konu ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Teşekkürler. 

SPF, rDNS ve MX kayıtlarınız da bir problem yoksa gmail, hotmail vb. sağlayıcıların belli formları var. Bu formları doldurarak problemleri çözebilirsiniz.

Hocam gmail link vermiş bende hotmail/outlook için form linki vereyim;  http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=614866

SPF, rDNS kayıtları da spam mail konusunda önceliklidir. Tavsiyem bu dns kayıtlarınızı da kontrol etmeniz

Gönderildi : 12/06/2018 01:11

Paylaş: