Forum

FTP Server bağlanam...

Bildirimler
Hepsini Temizle

FTP Server bağlanamama problemi

20 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
6,760 Görüntüleme
(@KeskinMurat)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar, forumda yeniyim uzun zamandır bir çok konuda sadece okuyucu konumunda oldum fakat şuan problemimi çözemediğimden konu açmaktayım. Sorunum şöyle ki bilgisayarım üzerinde FTP ile dosya paylaşmak istiyorum. quick ftp indirdim olmadı, Filezilla Server kurdum olmadı, çokça ayarda defalarca denememe rağmen dışardan erişmeye çalıştığım zaman sunucuya bağlanıyor şifreyi doğruluyor fakat klasörlerin listelemesini bir türlü yapmıyor. Modemden portları açtım, 2 farklı modemde denedim. Birincisi tplink vr2600 diğeri ise Airties 5452. Firewall kapattım, portları açtım, DMZ açtım kapattım, çokça kombinasyonda denedim ama tıkandım kaldım. Atladığım bir nokta olsa gerek. Bu konuda sıkıntı çeken veya çözümü bana sunabilecek arkadaşlara minnettar olurum. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 15/01/2018 13:13

(@cenkercetin)
Gönderiler: 400
Illustrious Member Yönetici

Kullandığınız işletim sisteminde (Windows/Linux) klasör ayarlarını kontrol edebilir misiniz? FTP paylaşımı yaptığınız klasör ayarlarına yetki verdiğinizden emin olun. o zaman Listeleme yapacaktır.

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 15/01/2018 14:38

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kullandığınız işletim sisteminde (Windows/Linux) klasör ayarlarını kontrol edebilir misiniz? FTP paylaşımı yaptığınız klasör ayarlarına yetki verdiğinizden emin olun. o zaman Listeleme yapacaktır.

Windowsta çalışmaktayım, eğer güvenlik sekmesindeki yetkilerden bahsediyorsanız klasörde tüm izinler verilmiş durumda fakat listeleme yapmıyor. Win10 da denedim olmadı, ayrıca W7 de denedim aynı şekilde klasörleri listelemiyor bir türlü. Sadece 1 kerelik listelediğini gördüm, test amaçlı kapatıp açtım tekrar yok oldu.

Gönderildi : 15/01/2018 15:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

File zilla adımları burada.

Kurup ayarlayıp, localden bağlandığınızda sonuç olumlu ise eğer internet yapınız üzerinden dışarıdan gelen istekleri bu ftp sunucusunun 21 nolu portuna yollamanız yeterli.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/01/2018 16:04

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kurup ayarlayıp, localden bağlandığınızda sonuç olumlu ise eğer internet yapınız üzerinden dışarıdan gelen istekleri bu ftp sunucusunun 21 nolu portuna yollamanız yeterli.

File zilla client ile localhost olarak bağlanınca görüyor, modemden ayrıca 21 portunuda açtım, online olarak 21 portu sorgulattığımda açık gözüküyor. Ama başka bir interneti olan bilgisayardan ip yazıp kullanıcı adı ve şifresi ile girince File Zilla Server olan bilgisayarda istek geldiğini görüyorum şifreyi doğruluyor ama klasörleme olunca bekliyor ama listelenmiyor. Bir süre sonra zaman aşımına uğruyor ve yine bağlanamamış oluyorum.

Gönderildi : 15/01/2018 16:15

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ağ yapımız şu şekilde;

Uydunet internet kullanıyoruz, bir adet cat6 kablo ile bu bağlantıyı vr2600 modeme wan portundan taşıyorum. vr2600 router modunda çalışıyor ve ip leri vr2600 dağıtıyor. Bu şekilde yapma gerekcem Uydunet infinity 401 modemde mac adresleri üzerinden ip tanımlama yok. Sonrasında vr2600 modemden HP ProCurve 2510G-24 portluk switche gidiyor. Bir başka köprü ile diğer bir switche gidiyor. Ben uydunet modem üzerinden vr2600 ün ip adresine DMZ ile yetki aktardım. Port ayarlarını VR2600 üzerinden yapıyorum. Genel olarak yapımız bu şekilde biryerde bir yanlışmı var ne var tam olarak emin olamıyorum. Bunun harici yedek internet olarak ttnet var, o ayrıca başka bir airties modeme bağlı olarak duruyor. Ağ ile hiç alakası yok ve W7 bilgisayar ile orayada FileZilla Server kurdum ve Uydunet internet ile oraya bağlanmak istediğimde aynı problem burdada devam ediyor.

Gönderildi : 15/01/2018 16:25

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Son olarak şu şekilde durum.

W7 ve ttnet internet kullandığım pc ye FileZilla server kurdum ayarları yaptım, portları açtım. Uydunet ve W10 ile bağlanmaya calıştığımda sorunsuz şekilde FTP ye ulaştı ve klasörleri listeledi.

W10 ve uydunet kullandığım pc ye FileZilla server kurdum ayarları yaptım ve port açık gözüküyor. TTnet kullandığım W7 bilgisayar üzerinden bağlanmaya çalıştığımda bağlantı kabul edildi ve oturum açıldı diyor ama klasör listesi alınıyor... şeklinde kalıyor. 20 sn sonra zaman aşımına uğruyor.

Çözüm konusunda yaklaşık 1 haftadır uğraşıyorum ve birçok ayar kombinasyonu denedim ama nafile...

Gönderildi : 15/01/2018 16:42

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

File zilla client ile localhost olarak bağlanınca görüyor, modemden ayrıca 21 portunuda açtım, online olarak 21 portu sorgulattığımda açık gözüküyor. Ama başka bir interneti olan bilgisayardan ip yazıp kullanıcı adı ve şifresi ile girince File Zilla Server olan bilgisayarda istek geldiğini görüyorum şifreyi doğruluyor ama klasörleme olunca bekliyor ama listelenmiyor. Bir süre sonra zaman aşımına uğruyor ve yine bağlanamamış oluyorum.

Merhaba,

Dışarıdan bağlantı işlemi için filezilla client veya farklı bir yazılım kullanma imkanınız var mı?

Birde bu şekilde deneyin.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/01/2018 16:49

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

2 cihazdan da FZ Server ekranında şu şekilde göstermektedir. Son 2 maddeyi gerçekleştirmediğinden bağlantı zaman aşımına uğramakta,

[url= https://i.hizliresim.com/bBg7VZ.jp g" target="_blank">https://i.hizliresim.com/bBg7VZ.jp g"/> [/img][/url]

[url= https://i.hizliresim.com/dOWgvD.jp g" target="_blank">https://i.hizliresim.com/dOWgvD.jp g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 15/01/2018 17:02

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Merhaba,

Dışarıdan bağlantı işlemi için filezilla client veya farklı bir yazılım kullanma imkanınız var mı?

Birde bu şekilde deneyin.

Filezilla client ile denedim ama olmuyor. Harici olarak android mobilden androftp ile bağlantığımda ttnet ve w7 olan pc ye bağlanıyor ama aynı şekilde uydunet ve w10 olan pc ye bağlanmaya çalıştığımda bağlantı yine askıda kalıyor.

Gönderildi : 15/01/2018 17:07

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ayrıca şunu denedim şuan, w7 olan pc yi uydunet bulunan switche taktım. modem ayarlarında portları w10 olan pc den w7 olan pc ye aktardım. Test ettiğimde bağlantı yine askıda kaldı. Demek sorun pc de değil ağ yapısında bi sorun olduğunu düşünmeye başladım artık..

Gönderildi : 15/01/2018 17:14

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Nadirde olsa ISP tarafında bu tarz sorunlar olabiliyor bir kaç sene önce vpn tarafında bu tarz bir sıkıntı yaşamıştım bazı kullanıcılar bağlanırken bazıları bağlanmıyordu.

Gönderildi : 15/01/2018 18:11

(@www-rizasahan-com)
_

Uydu net bu duruma ne diyor. Demekki port bazlı bir sorun var burası net.

Gönderildi : 15/01/2018 18:50

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Nadirde olsa ISP tarafında bu tarz sorunlar olabiliyor bir kaç sene önce vpn tarafında bu tarz bir sıkıntı yaşamıştım bazı kullanıcılar bağlanırken bazıları bağlanmıyordu.

Uyduneti aradım dediler port yönlendirmeyle ilgili bir problem gözükmüyor. Zaten DMZ ile siz vr2600a yönlendirmişsiniz dediler. PC nizi direk modeme takarsanız sorunun olmayacağını görürsünüz dediler ama öyle birşey hiç deneme fırsatım olmadı henüz.

Gönderildi : 15/01/2018 19:19

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Uyduneti aradım dediler port yönlendirmeyle ilgili bir problem gözükmüyor. Zaten DMZ ile siz vr2600a yönlendirmişsiniz dediler. PC nizi direk modeme takarsanız sorunun olmayacağını görürsünüz dediler ama öyle birşey hiç deneme fırsatım olmadı henüz.

Benim pc yi araya vr2600 ve switch olmadan direk olarak uydunet modeme taktım ve ftp ile girebildim. Araya vr2600 ve switch girince bağlantıyı kuramıyorum. Bu arada ne gibi birşey bu bağlantıyı sekteye uğratıyor olabilir ? Direk uydunete bağlı kalıp kullanmak istesek bu cihaz için problem çözülmüş olacak ama uydunet 192.168.0 ile dağıtıyor ip leri, oysa benim asıl ağ 192.168.1 üzerinde vede bu sorunu tek pc üzerinde halletmiş olsam bile diğer pc lerde bu sorunu aşamamış olacağım. Konu hakkında katılım ve destekleriniz için teşekkür ederim

Gönderildi : 15/01/2018 19:27

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sonunda çözümü buldum, vr2600 ayarlarında gerekli ayarlamaları yapmama rağmen ALG kısmında FTP nin aktif olması gerekiyormuş. Buradan ALG FTP kısmını aktif ettiğimde erişebilir oldum. Çözüm destekleriniz için teşekkür ederim..

[url= https://i.hizliresim.com/QV4j1A.jp g" target="_blank">https://i.hizliresim.com/QV4j1A.jp g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 15/01/2018 19:37

(@www-rizasahan-com)
_

Güvenlik bazen dert olabiliyor.

Geçmiş olsun diyelim.

Gönderildi : 15/01/2018 19:40

(@KeskinMurat)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Güvenlik bazen dert olabiliyor.

Geçmiş olsun diyelim.

Çok teşekkürler, bu kısım ile alakalı olabileceği hiç aklıma gelmedi. Diğer modemlerde direk güvenlik duvarı denen ayar var ama bu vr2600 denen cihazda ek önlemler almışlar anladığım kadarıyla. Teşekkürler

Gönderildi : 15/01/2018 19:42

(@cenkercetin)
Gönderiler: 400
Illustrious Member Yönetici

Çözümü de burada yazdığınız için teşekkür ederiz. Bir daha bu sorunla birisi karşılaşırsa ilk bakacağı yer burası olacaktır 🙂

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 15/01/2018 20:32

Sayfa 1 / 2
Paylaş: