Forum

Şirket bilgisayarla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirket bilgisayarlarını birbirlerine bağlamak

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,818 Görüntüleme
(@AyseSayari)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, ben de merak ettiğim bir konuyu danışmak istiyorum eğer uygunsa.

Şirket bilgisayarlarını birbirlerine kablosuz modem ile bağlamamız mümkün müdür acaba ? 4 bilgisayar var ve Zyxel vmg3312 kullanıyoruz. Turktelekom 24 ay taahhüt ile vermişti. İyi bir modem, VDSL, IP TV desteği, USB 3.0 desteği falan da vardı ama bilmem bilgisayarlın birbirlerine bağlanmasını mümkün kılyor mu?

Gönderildi : 10/05/2017 00:14

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba,

Bilgisayarlar aynı ağda olduğu için dosya alışverişi yapabilirler. paylaşıma açtığınız bir klasöre \\bilgisayaradi\paylasim adresi ile ulaşabilirsiniz

Saygılarımla

Gönderildi : 10/05/2017 00:30

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Modeminizde ki kablosuz ağ özelliğini kullanarak iş yerinizdeki bilgisayarları birbirleri ile konuşturabilirsiniz. Kablolu iletişim sağlamak istiyorsanız zaten modeminizin arkasında 5 adet RC45 soket girişleri mevcut. Her bir bilgisayar için birer cat5 yada cat6 (aralarında kalite ve fiyat farkları bulunuyor) kablo hattı çekerek de bilgisayarları birbirleri ile konuşturabilirsiniz. Modeminizde bulunan dhcp özelliği sayesinde her bilgisayarınıza bir ip adresi verecektir. Komut satırına ipconfig yazdığınızda modemin size verdiği ip numarsı aracılığı ile bilgisayarlar ile iletişim kurabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 10/05/2017 00:33

(@AyseSayari)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bilgisayarlar aynı ağda olduğu için dosya alışverişi yapabilirler. paylaşıma açtığınız bir klasöre \\bilgisayaradi\paylasim adresi ile ulaşabilirsiniz

Saygılarımla

Modem paneline erişilebildiği gibi, diğer ip si bilinen bilgisayara ip ile erişilebilir mi ?

Örneğin 192.10.10.2 gibi bir adres ile diğer windows bilgisayara ulaşılabilme imkanı doğuyor mu ?

Gönderildi : 10/05/2017 00:35

(@AyseSayari)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Modeminizde ki kablosuz ağ özelliğini kullanarak iş yerinizdeki bilgisayarları birbirleri ile konuşturabilirsiniz. Kablolu iletişim sağlamak istiyorsanız zaten modeminizin arkasında 5 adet RC45 soket girişleri mevcut. Her bir bilgisayar için birer cat5 yada cat6 (aralarında kalite ve fiyat farkları bulunuyor) kablo hattı çekerek de bilgisayarları birbirleri ile konuşturabilirsiniz. Modeminizde bulunan dhcp özelliği sayesinde her bilgisayarınıza bir ip adresi verecektir. Komut satırına ipconfig yazdığınızda modemin size verdiği ip numarsı aracılığı ile bilgisayarlar ile iletişim kurabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Merhabalar Zülfü Bey,

Bu modemi aslında yazıcı için kullanıyoruz. Yani bir adet yazıcımız bağlı. Arasıra dosya alışverişi yapmamız gerekiyor tabii usb bellekler imdadımıza yetişiyor. Ama zor oluyor aslında. İnsanlar bilgisayarlarını birbirlerine bağlayıp neler yapıyor ben kendi çapımda bir geliştrici olarak bilgisayarları birbirlerine bağlayamadım. Arasıra yaptığım siteleri host etmem gerekiyor ya da laptobum ile çay servisi yapar gibi masa masa dolaşıyorum.

Bunun yerine (host etmeden) insanlar hem oluşturduğum dosyaları görebilsin, ulaşabilsin hem de siteyi host etmek yerine onlara gösterebileyim diye düşündüm ama herhalde olayı biraz abatmış oldum. Forum donanım haberde daha az önce bir yerde okudum az önce 80 portuna izin verilmediği sürece ip ile erişmeniz mümkün olamaz demiş bir kişi. Galiba olmuyormuş...

Kablo ile olabilir belki ama birkaç bilgisayar dışında zor biraz uzun kablo satın almak gerekecek. Kablosuz modemin nimetlerinden yararlanmak isterdim açıkçası.

Gönderildi : 10/05/2017 00:43

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

ip adresi ile erişebilirsiniz. Eğer paylaşımda bir klasör var ise o klasöre erişebilirsiniz. 

Gönderildi : 10/05/2017 00:46

(@AyseSayari)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ip adresi ile erişebilirsiniz. Eğer paylaşımda bir klasör var ise o klasöre erişebilirsiniz. 

Çok yarar sağladı çok teşekkür ederim. Yarın vakit ayırıp uğraşacağım.

Gönderildi : 10/05/2017 00:54

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

Sanırsam iş yeriniz bir web tasarım ile ilgileniyor.

Modeme erişim sağlarken web browser kullanıyorsunuz. Eğer webbrowser kullanarak erişmek istiyorsanız bilgisayarlara bir web server kurmanız gerekiyor. Microsoft için iis yada diğer web serverlar (apache, xammp gibi) aracılığı ile web browserlerde bilgisayarların ip adresini yazmanız suretiyle şirket içinde web yayını yapabilirsiniz. Örnek temaları ve çalışmaları arkadaşlarınız arasında kolaylıkla göstermiş olursunuz hem.

IIS ile ilgili sitede makaleler var. Kontrol edebilirsiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 10/05/2017 01:00

(@AyseSayari)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sanırsam iş yeriniz bir web tasarım ile ilgileniyor.

Modeme erişim sağlarken web browser kullanıyorsunuz. Eğer webbrowser kullanarak erişmek istiyorsanız bilgisayarlara bir web server kurmanız gerekiyor. Microsoft için iis yada diğer web serverlar (apache, xammp gibi) aracılığı ile web browserlerde bilgisayarların ip adresini yazmanız suretiyle şirket içinde web yayını yapabilirsiniz. Örnek temaları ve çalışmaları arkadaşlarınız arasında kolaylıkla göstermiş olursunuz hem.

IIS ile ilgili sitede makaleler var. Kontrol edebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim yol gösteriminiz için. Kesinlikle araştıracağım. Peki bu yapılandırmalardan sonra, kablosuz olarak modem üzerinden bağlanabilme imkanım olacak mıdır ?

IIS halihazırda (visual stuido kullandığım için) laptop bilgisayarımda kurulu. Modeme bağlı olan diğer cihazlar benim bilgisayarımın ip adresini kendi web browser url barına yazdıkları zaman bende kurulu olan IIS e ulaşabilirler mi?

Gönderildi : 10/05/2017 01:39

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

Evet ulaşabilirler. Eğer ulaşamazlarsa. Denetim masasından 80 portuna izin vermeniz gerekecektir. ablolu yada kablosuz farketmez. Modeme erişmeniz için modemle iletişime geçebileceğiniz bir iletişim aracı olmalı. Bu kablolu olabilir yada kablosuz olabilir. Kablolu ileşim sağlayan ve wifi ile iletişim sağlayan bilgisayarlar bile aralarında iletişim kurabilirler.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 10/05/2017 01:49

(@AyseSayari)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet ulaşabilirler. Eğer ulaşamazlarsa. Denetim masasından 80 portuna izin vermeniz gerekecektir. ablolu yada kablosuz farketmez. Modeme erişmeniz için modemle iletişime geçebileceğiniz bir iletişim aracı olmalı. Bu kablolu olabilir yada kablosuz olabilir. Kablolu ileşim sağlayan ve wifi ile iletişim sağlayan bilgisayarlar bile aralarında iletişim kurabilirler.

Katkı sunmaya geldim, katkı gördüm. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/05/2017 01:59

Paylaş: