Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mailin Spama Düşmesi

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,188 Görüntüleme
(@erhancengiz)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Natroda domainim var ve DNS ayarlarım şu şekilde

Natrodaki DNS Bilgilerim

HOST (A) KAYITLARI

mx1.alanadim.com - 111.111.111.111(Yurtdışından aldığım MailEnable kurulu VPS sunucumun ip adresi)

mx2.alanadim.com - 111.111.111.111(Yurtdışından aldığım MailEnable kurulu VPS sunucumun ip adresi)

alanadim.com - 111.111.111.111

mail.alanadim.com  - 111.111.111.111

MAIL (MX) KAYITLARI

mx1.alanadim.com -15

mx2.alanadim.com -20

TXT KAYITLARI

v=spf1 alanadim.com ip4:111.111.111.111/24 include:alanadim.com ~all

VPS Sunucumda MailEnable Standart kurulu.

Mail gönderim ve alma konusunda problem yok fakat gmail,hotmail de gönderdiğim mailler direk spam'a düşmektedir.

Intodns.com adresinden  kontrol ettiğimde sadece aşağıdaki madde sarı ile işaretli görünüyor diğer maddeler normal görünmektedir.

Duplicate MX A records ERROR: It seems that all your MX records have the same IP(s):
There is no use on having multiple MX records pointing to the same ip.

Maillerimin spam'a düşmemesi için eksik yaptığım bir işlem varmı? 

Aldığım sunucuya DNS kursam natrodaki yaptığım dns ayarlarını sunucudaki DNS sunucuda yapsam birşey değişir mi?

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/02/2017 11:56

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

http://whatismyipaddress.com/blacklist-check  ip adresinizi bir kontrol ettiriniz. Kullandığınız ip adresi spama düşmüş olabilir.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 22/02/2017 15:22

(@erhancengiz)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

IP adresini kontrol ettiğimde kara listede görünmüyor.

Gönderildi : 22/02/2017 16:41

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

VPS de DNS sunucunuzu kontrol ettiniz mi? Domain ayarlarınızı natrodan değil sunucudan yapmanız daha makuldür. Neticede kendi sunucunuzda ayalamaları yapıyorsunuz. Name server oluşturup kendi sunucunuza yönlendiriyorsunuz. Sunucuya panel kurulu ise ordan bakınız yoksa DNS sunucusunu açınız.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 22/02/2017 17:50

(@mertkibar)
Gönderiler: 854
Noble Member

maillerin spama düşmemesi için mail sunucu önüne mail gateway koyman gerekiyor..

standart sürüm mail server kullandığın için, bu sürümde  sadece mail gönder ve al gibi basit özellikler vardır..

2.ci seçenek mail sunucunun enterpirse sürümüne yükseltmen.. bu sürüme yükseltince mail güvenliği, antivirüs koruması, mail antispam özelliklerini kapsayan özellikler olacaktır..

Gönderildi : 23/02/2017 03:08

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Mail çözüm tavsiyesinden ziyade spam gateway cozumu tavsiyesinde bulunacağım. SpamExpert kullanıyoruz gayet memnunuz aslında sorun yaşamadık. doğru yapılandırmadan sonra sizi iyi şekilde götürebilecek bir ürün.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 23/02/2017 12:11

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

Çok temeldir ama dökümantasyonu ve bu konuya tam bir çözümdür:  http://spamassassin.apache.org/doc.html  Lakin öyle kurdum diye çalıştırmamak lazım dökümana iyi bakılırsa bir çok konuya çok güzel çözümler üretildiğini görebilirsiniz. Ayrıca Surgate bakabilirsiniz yerli bir ekib gelişitiriyor. Hatta yine Türk sayılan Comodo satın almış durumda:  http://vizyonarge.com/comodo-surgate-labsi-satin-aldi/

Gönderildi : 26/02/2017 03:25

(@erhancengiz)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Cevaplara göre bu spam probleminin giderilmesi için aşağıdaki işlemleri yapmam gerekiyor.

1)Cevaplara göre öncelikle Sunucuya DNS server kurulumunu yapacağım ve dns leri natroda değil sunucu üzerinde yapılandıracağım.

2)Gateway kuracağım.

Bu işlemlerden sonra eğer problemim çözülürse buradan çözüm ile ilgili aşamaları belirteceğim.

Bu tarz problem yaşayan kişilere tek konu altında canlı bir örnek ile yol göstermiş oluruz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 28/02/2017 17:17

(@Anonim)

Gateway maliyetli olabilir önerim bir ETRN hizmeti almanız. Örnek bir hizmet pm gönderdim. Buradan reklam olmasın. Google sizde bulabilirsiniz.

Gönderildi : 28/02/2017 18:44

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

ETRN hizmeti bam başka birşeydir. Spam'a düşmesini engellemez. ETRN Hizmeti bir nevi mail backup görevi görür. mail sunucu erişilmez olduğunda etrn sunucu mailleri depolar ve mail sunucu tekrar up olduğunda etrn sunucu mailleri teslim eder. 

Ancak mail gateway sunucusu giden ve gelen mailleri firewall görevi görerek kontrol eder ve kendisinden çıkmasını yada kendisinden alınmasını sağlar. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 01/03/2017 20:45

(@Anonim)

Ziya bey tamamen haklısınız. Aslında antispam hizmeti (atrn komut setinide içeriyor). Ancak Etrn kotarıyor. MTA down olduğunda mailleri alıp gerekli antispam,virüs taramasından filtreleyip up olduğunda iletiyor. Reklam olmaması için link veremiyorum ama isteyenlere pm atabilirim. Yerli firmadır.

Gönderildi : 02/03/2017 01:31

Paylaş: