Forum

nic.tr ve meşhur dn...

Bildirimler
Hepsini Temizle

nic.tr ve meşhur dns saatleri

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,137 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Bir makinaya web sitesi kurduk. Test amaçlı diyelim. Sonra farklı hostinglere taşıyacağız misal...

nic.tr ve meşhur dns saat uygulamasını bilirsiniz. Dns saatleri update süresinde yeni bir işletim sistemi sürümü çıkıyor mübarek.

diyorum ki acep nic.tr name serverlarını bir hosta yönlendirip (oluyor mu :D) o hostu da web site ın bulunduğu bir hosta yönlendirebilir miyiz ?

-------- name server 2 ------ > siteyi barındıran sanal makine 1

---

nic.tr dns -------> name server 1

---

------- name server 3 -------> siteyi barındıran sanal makine 2

gibi düşünebilirsiniz.

yani sanal makine 1 den alıp sanal makine 2 ye siteyi koyarsak nic.tr ın dns güncellemesi derdinden kurtulur muyuz ?

İnşallah anlatabilmişimdir...

Gönderildi : 27/01/2017 13:07

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Nic.tr tarafında sizin sadece kullanmanız gereken nameserverlar olması gerekiyor. 

Yani cozumpark.com.tr domainini nic.tr kayıt ettim ve nameserver olarak ns1.cozumpark.com.tr ns2.cozumpark.com.tr ayarladım ve ns1 ile ns2 ip adreslerini 1.1.1.1 ve 1.1.1.2 verdim. 

Sonra 1.1.1.1 ve 1.1.1.2 benim dns sunucularıma giderek cozumpark.com.tr için bir zone oluşturup dns yönetimini kendim yapabilirim nic.tr tarafında sadece nameserver değişikliği gerekirse onu bildirip 3 saat beklemem gerekiyor. Kaldı ki nameserver değişikliliğide zırt pırt yapılacak bir değişiklik değil zaten. 

bu şekilde kullanmanız pratik olacaktır.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/01/2017 13:19

Paylaş: