Forum

Domain Alias ve Nam...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain Alias ve Name Server...

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
643 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Benim (elbet bu kadar geniş hacimde değil ama ufak da olsa) blogger.com u andıran bir site tasarımım var ve subdomain ile kullanıcılar sayfa açmakta. Kendi domainlerini bağlamak istiyorlar ve ben google blogger gibi hepsine ayrı host veremiyorum. (vermek isterim bunun ücretinden de kaçınmam, ayrılmış beş on sunucu kiralarım ama otomatik nasıl name server vereceğim sistem tarafında bilgiye sahip değilim)

Şunu düşündüm, şirket.örnekdomain.com.tr olarak açtığı sayfayı örnekkendidomaini.com.tr üzerinden nasıl görecek. Alias olarak yönlendirme yapsa domain -> subdomainlere yönlenir mi pek bir bilgim yok açıkçası. Yönlense dahi açmış olduğu şirket.örnekdomain.com.tr/hakkimizda sayfasını örnekkendidomaini.com.tr/hakkimizda üzerinden görür mü ?

Veya bunun olması için ne yapmam gerekir bir fikriniz var mı onu danışmak istemiştim.

En derin saygılarımla...

Gönderildi : 25/01/2017 16:21

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Yönlenme olarak çalışır maskeli yonlendirme vs yapılarak yapılır bu ancak seo'da hic bir etkisi olmaz. Yani örnekdomaini.com.tr girdiğinde şirket.örnekdomain.com.tr sizin domaininiz açılacağından dolayı bunun seo'da bir etkisi olmaz. En mantıklı yöntem yazılım tarafında bu işi çözmekle olacaktır. kullanıcı gelip blogger.com üzerinden isim.blogger.com sitesini açtığında kullanıcıya domain ekleyebilmesi içinde bir alan sunacaksınız ve domain eklediğinde bu eklediği domain sizin tarafta binding olarak eklenecek ve dns kaydı yapılacak. 

İyi çalışmalar.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/01/2017 17:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Yanıtınınız için çok teşekkür ederim öncelikle...

Bu yazılım uzmanlığından ziyade sanırım sistem ve ağ konularına dahil sanırım. Çünkü tanıdığım birçok yazılım ve web teknolojileri uzmanına danıştım ve hepsi ağız birliği yapmışlar gibi sistem ve ağ mühendislerini ilgilendiren bir konu dediler 🙂

Asp.net MVC üzerinden programlama yapıyorum halihazırda. Bahsettiğiniz üzere blogger.com un kullanıcılarına sunduğu seçeneği bizler de vermek istersek kullanıcıların DNS kayıtlarını yapabilmeleri ve binding olarak eklenebilmesi hangi konu alanına girmektedir?

Öğrenmek isterim ama bunu C# Asp.Net MVC ile yapabilmem için hangi konunun / .NET sınıfının üzerinde durmam gerektiğini bilmiyorum açıkçası...

Bahsettiğize göre yazılım tarafında yapabiliyorsak -ki Ziya Bey inanın bu benim için çok mühim ve size müteşekkir olacağım- neyi araştırmam gerektiğini dahi bilmiyorum ... En azından "yapılıyor ama .NET'te şu konu şu sınıf üzerinde çalış" gibi bir yol gösterirseniz araştırmaya başlarım Allah'ın izniyle...

Bugün birçok hosting firması ile görüştüm, "sunucu hizmeti kiraladığınız vakit dns bağlama ve name server tahsis etme size kalmış, siz bunu otomatik yapmalısınız" beyanlarından başka birşey ile karşılaşmadım...

Çok teşekkür ederim... Çok makbule geçti Ziya Bey...

Sağolun Varolun...

Hürmetler...

Gönderildi : 26/01/2017 04:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhabalar biraz araştırdım konuyu tabii birkaç saat oldu ama DNS Sunucu ile ilgili bazı makaleler var evet ama bunu blogger.com ve wix.com gibi nasıl otomatik dns kayıdı yapılabilir panel değil de kod tarafında onu araştırıyorum harıl harıl...

İnşallah bulurum...

Gönderildi : 26/01/2017 05:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Evet yabancı kaynaklara yaklaşık 6 saattir bakıyorum ve uyumadım 😀

Active Directory üzerinde etki alanı oluşturma üzerine yazılmış (çok da kafa karıştırıcı 530 sayfalık bir kitap 🙂 bir çok konu var ama C# ile .NET kullanılarak nasıl yapılyor şuana kadar rastlamadım...

Üç beş kitap daha var belki onlarda yazıyordur 🙂

Gönderildi : 26/01/2017 11:55

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

DNS tarafında windows dns kullanacaksanız wmi, powershell veya dnscmd kullanabilirsiniz yada web sunucunuz tek bir sunucu olacaksa root zone ile bunu çözebilirsiniz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/01/2017 13:56

Paylaş: