Forum

VPS mi Kendi donani...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VPS mi Kendi donanimim mi?

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
486 Görüntüleme
(@SezginAlak)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar merhaba,

Konular arasinda kayboldugumdan ve de net bilgiye tam ulasamadigimdan dolayi yeni konu actim.

Yeni acilan bir sirketin gereksinimlerini karsilayacak bir sistem kuracagim. Fakat bunu VPS uzerinde mi yoksa sirkette kendim bizzat hw alip yapayim mi kararsiz kadim. Tecrubelerinize gore bana bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim. Ornegin asagidaki basliklar konusunda. Simdiden tesekkur ederim.

Kendi sistemimi olusturursam ki kucuk bir private cloud sekilde tasarlayacagim. Akliniza gelebilecek en yaygin servis ve serverlari kullanmam gerekecek. (Srketin CRM web app'si, AD, DNS, Print, FTP, Exchange, Lync, Sharepoint ve SQL) Bunun icin minimum donanimlari alacagim. Sistemin hizmet verecegi kullanici sayisi suanda 40 ve 2 yil icinde 70e kadar cikabilme gibi bir durum var.

1- 2 ser adet : Fiziksel server Dell pe730, 2 adet switch, 2 adet Nas device, Toplamda 5 adet sanal Sunucu hizmet verecek ve de MS Hyper-V FO yapmayi dusunuyorum. Sunucu lisanslari ve diger network ekipmanlari ile birlikte bana 15000 USD'ye patliyor.  Donanim bende kaliyor.

Tek eksisi, erisim hizi internet download ve upload hizi 25mbps. Nadir de olsa bu hiz bazen dusuyor. 

2. Secenek ise dedicated yada private server almak. Burada ayni ozellikleri sectigimde 2 yil kullanirsam 15000 USD odemem gerekiyor ki bu surekli devam edecek.!!! Donanim benim olmayacak ve de en guvenilir sirketler bile olsa yine de bakim felan yapilirsa el kol bagli oturacagiz.

Nasil yapsam nasil etsem bilemedim. En mantikli karar hangisi olur acaba? Uzun vadede en karli olan.
Bu arada IT icin ayirilan butce 25 bin dolar.

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Gönderildi : 19/03/2016 05:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

teknoloji kullanım ömrünüz burada çok önemli, eğer bahsetmiş olduğunuz ürünleri ortalama iki yıl kullanıp yeni sürümlerine geçecekseniz zaten 2 bilemediniz 3 yıl donanımları yenilemek zorunda kalacaksınız, her seferinde blok ödeme olacağı için çok mantıklı olmaz, bulut için taksitle ödeme yaptığınızı unutmayın.

Ancak teknolojiyi 3 veya 4 yıl gibi bir süre ile yenilemeyecekseniz bu durumda on-prem daha karlı ve mantıklı olacaktır.

On-prem için ama ek bir IT çalışanı alacaksanız onunda maliyetini iyi hesaplamanız gerekli

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/03/2016 18:46

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Var olan bir IT Calisani hali hazirda var ve bu donanimlarin en az 5 yil kullanilmasi/yeterli gelmesi on goruluyor. Keza daha onceki bir sirkette Dell PE710 larin doneminde benzer bir sistem kurulumu yapmistim. Server Ramlari 32 GB ve hala oyle. Suanda 5. yilina girmek uzere ve sistem hala gercekten performans gosterebiliyor/yetiyor. Calisan sayisi 5 yil onceye gore 3 kat artmis olmasina ragmen. (toplamda 200 civari calisanli bir sirket suanda.)

Paylasiminiz icin tesekkur ederim. On-prem devam edecegim.

Gönderildi : 20/03/2016 15:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda on-prem doğru seçim olur.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/03/2016 20:18

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar tesekkur ederim.

Gönderildi : 22/03/2016 14:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz...

Gönderildi : 23/03/2016 21:49

Paylaş: