Forum

Node.js ile PHP'yi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Node.js ile PHP'yi birlikte kullanmak

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
4,241 Görüntüleme
(@AlperSan)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

Kuracağım serverda Node.js ile PHP'yi birlikte kullanmak istiyorum. 

Bulduğum çözümlerden birisi Node.js yi Apache Server'a entegre etmek fakat bunu başaramadım çünkü Node.js yi çalıştırmak için cmd kullanıyoruz ve otomatik olarak bir port üzerinden yayın açıyor , aynı şekilde Apache 'de httpd.exe yi çalıştırınca benzer şekilde bir port üzerinden çalışıyor. İkisini aynı porta yönlendirince ise sadece Apache Server çalışıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim ? Hiç Apache kullanmadan PHP ile Node.js 'yi birlikte kullanabilir miyim ? 

Gönderildi : 13/12/2015 18:00

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

PHP kullanmak için apache gerek yok,apache windows'u oldukça yoran bir sistem onun yerine IIS üzerinde php'nin cgi veya isapilerini tanımlayıp php'yi IIS üzerinde koşturabilirsiniz. 

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2015/08/23/windows-server-2012-r2-_31013101_s-8-5-uzerine-php-manager-ile-php-kurmak-ve-php-ozelliklerini-ayarlamak.aspx

Gelelim node.js tarafına node.js'yi 80 portundan yayınlayamazsınız. Aslında teknik olarak bunu yaparsınız ancak bunu yapmanız halinde web isteklerini cevaplayan servis bu portu kullanamaz. Dolayısıyla hem web isteklerini hemde node.js tarafını aynı portta kullanmazsanız birlikte kullanabilirsiniz ( farklı portlardan ) node.js için 8000 portunu veya x portunu açarsınız web trafiğini IIS 80 portundan dinlemeye devam eder ve php sitenizi 80 portundan yayınlarken node.js tarafındaki projeni farklı bir porttan yayınlayabilirsiniz. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 14/12/2015 12:52

(@AlperSan)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Şöyle bir yöntem buldum paylaşiyim , dediğiniz gibi 80 portundan yayın yaparken Node.js için 3000 portunu kullanıcam. Mesela index.php dosyam içinde bir chat uygulaması olacak diyelim, iFrame ile node'yi bu kısma ekleyebilirim. Böylece hem PHP hem node aynı sayfada olmuş olur. 

Gönderildi : 14/12/2015 23:53

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Tabiki bu yazılım tarafında bir çözüm olabilir bu şekilde aynı sayfa içerisinde iframe ile çağırabilirsiniz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 15/12/2015 00:01

Paylaş: