Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

spf ve ptr kaydı

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
733 Görüntüleme
(@ErolKaracay)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın lütfen.Forumu incelememe rağmen çözüm bulamadım çünkü tam benim senaryoma uyan problem yok.

Gmail e attığım mailler çok geç düşüyor.mail server kendi lokasyonumda,domain hosting ise kriweb de.oluşturduğum spf kaydı kendi lokasyonumda ki ip yi içeriyor.ptr kaydı yine aynı şekilde mail server un bulunduğu lokasyonumda ki ip yi.hem spf hem de ptr kayıtlarında kriweb ip si kullanmadım.Doğru mu yaptım?inceleyebilmeniz için domain : kimtex.com

Teşekkürler...

Gönderildi : 19/11/2015 13:35

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Forum kuralları gereği öncelikle nickname inizi gerçek isminiz ile değiştirmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 19/11/2015 13:53

(@ErolKaracay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilgi için teşekkürler.Düzelttim.

Gönderildi : 19/11/2015 14:07

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

SPF kaydı mail sunucunuzdaki ip adreslerini içermelidir. Örneğin mail sunucunuzun çıkış ip adresleri 1.1.1.1 ve 1.1.1.2 ise spf kaydınız ; 

ip4=1.1.1.1/32 ip4=1.1.1.2/32 şeklinde olmalıdır. Yani mail sunucunuzun gönderim yaptığı ip adresleri. 

PTR kaydı ise mail sunucunuzun ismi olursa iyi olur. Yani mail sunucunuzun hostname mailserver.cozumpark.com ise mailserver.cozumpark.com yapmanız gerekiyor 1.1.1.1 ve 1.1.1.2 ip adreslerinin ptr kayıtlarını. 
Aynı zamanda cozumpark.com domainin dns açarak mailserver A kayıtları eklemeniz faydanıza olacaktır. 

Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 19/11/2015 14:22

(@ErolKaracay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba;

spf ve ptr kayıtlarını oluşturmuş olmama rağmen hala gmail e attığım mailler saatler sonra düşüyor.Sanırım bişeyleri yanlış yapıyorum.İlginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/11/2015 18:31

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Mailin geç düşmesinin SPF ile pek fazla ilgisi bulunmuyor. Mail sunucuya gelir spf kontrolü yapılır ve teslim edilir. Sizin mail karşı tarafa geç gidiyor olabilir. Kontrolleri bu yönde yapmanızı tavsiye ederim.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 19/11/2015 18:37

(@ErolKaracay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Dediğinizi denedim hocam.Garip olan gmail dışında hiç bir yerde  bu sorunu yaşamamam.hotmail dahil.Hiç bir yerde de black list de görünmüyorum.

Gönderildi : 19/11/2015 18:49

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Gmail'e gönderdiğiniz mailde orjinali görüntüle tıklayıp SPF satırını kontrol edermisiniz fail'mi yazıyor pass 'mı ? 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 19/11/2015 19:31

(@ErolKaracay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yeni bir mail attım.softfail yazıyor.

Gönderildi : 19/11/2015 19:38

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Bazı hatalar var gibi, spf'i tekrar kontrol edin normalde pass olması gerekiyor. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 19/11/2015 20:10

(@ErolKaracay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Problemimi hala çözemedim malesef.2 gün önce kendi spf kaydım üzerine v=spf1 include:_spf.google.com ~all kaydını eklediğimde ilk gün mail alış verişi sorunsuz şekilde ilerlerken 1 gün sonra tekrar düzensizleşti.Tüm spf kayıtlarını silip v=spf1 a mx ptr ip4:2.58.5../32 ~all  tarzında bir spf eklesem sorun düzebilir mi diye düşünüyorum.İşin kötüsü kriweb deki arkadaşlarda benden bıktı heralde:)spf kaydını girebileceğim bir panel olmadığından mail ile değiştirtiyorum.

Teşekkürler....

Gönderildi : 20/11/2015 12:13

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

İlk mesajınızda maillerinizin kendi lokasyonunuzdan çalıştığınızı söylemişsiniz ancak spf'e gmail'in spflerini yazmışsınız, bence siz benim size yazdığım ilk mesajı tekrar okuyun ve internette biraz spf nedir bunu araştırın. 

Localinizdeki mail sunucuda hangi ip adreslerinden gönderim yapıyorsa ( Public ip adresleri , private değil ) spf'e bu kayıtları ekleyeceksiniz.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 20/11/2015 12:18

(@ErolKaracay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

spf kaydımı güncelledim.mx kaydım ve ptr kaydım da mevcut.su an mailler gmail e hala 3-4 saat geç gidiyor.Spf kaydı güncellendikten sonra belirli bir zaman geçmesi gerekiyor mu?

Gönderildi : 20/11/2015 18:04

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

SPF kaydınıza pass veriyorsa kayıtta bir sorun yok demektir. kaydınızın sonucuna ne döndürüyor ?

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/11/2015 15:47

Paylaş: