Forum

Domain ismi ile ayn...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Domain ismi ile aynı isimli web sitesi dns Yönlendirmesi Yapamıyorum

30 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,423 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba İslam Bey,

Öncelikle doğru bir mimariye sahip değilsiniz, yani AD domain adınız public domain adınız ile aynı olmuş, ama siz zaten bunun farkındasınız. 

Gelelim çözüm önerilerine, anladığım kadarı ile Web siteniz DC üzerinde veya şirket içerisinde ki bu durumda Name Server üzerinde gerekli tanımları yaparak dış dünyadan gelen kullanıcıları gerçek ip adresinize yönlendirebilirsiniz.

Ancak bir sorun daha var ki siz ns server olarakta şirket içerisindeki AD DS sunucusunu göstermişsiniz, bu durumda zaten çıkmaz sokakta bulunuyorsunuz, bu sorunun çözmeniz mümkün değil.

Özetle bir AD DNS üzerindeki ip adresleri iç ip adreslerini göstermeli ki içerideki kullanıcılar, servisler DC, Ldap, Kerberos, GC başta olmak üzere ihtiyaç duydukları servislere ulaşabilsin.

Bu nedenle Name Server, Web Server ve AD DNS aynı sunucuda zaten olmaz, bunun bir çözümü yoktur.

Size önerim eğer hem NS olmak hem webserver içeride olsun derseniz öncelikle bir sanal makine kurup Workstation olarak DNS kurun ve kayıtları buna girin, buraya dış ip yazabilirsiniz, isterseniz web sitenizde bu sunucuda olur, böylece DC yapınızı da bozmamış olursunuz 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/07/2015 15:08

(@IslamSOYLU)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam şu anda problemsiz çalışıyor. Eğer problem yaşarsam dediğiniz gibi yapmak için sanal hazırda bekletiyorum.

Herşey için Teşekkürler...

Gönderildi : 28/07/2015 15:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sorun olacağı kesin ama ne zaman olacak, sizin bu iç ip adreslerini dış ip yapmanız Domain yapısı için kabul edilebilir bir durum değil, ben baştan söylüyorum.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/07/2015 15:35

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Sorun olacağı kesin ama ne zaman olacak, sizin bu iç ip adreslerini dış ip yapmanız Domain yapısı için kabul edilebilir bir durum değil, ben baştan söylüyorum.

hadi ben otorite değilim bu konuda 🙂  ama bakın Sn. Hakan hocam da aynı seyi soyluyor Active Directory biraz nazlı bir servistir

ehil olmayan ellerde çok saç baş yolarsınız yada danışmanlara para kazandırırsınız bu şekilde 

bu sorunu kökünden çözmek istiyor iseniz domain rename işlemini düşünmelisiniz.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 28/07/2015 16:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Vasvi Domain rename de çok ağır oldu 🙂 dediğim gibi bir sanal makine üstüne DNS kursa iş çözülecek veya neden name server oluyorsun ki bir hosting firmasına ver o olsun yani çözüm yolları basit aslında

Gönderildi : 28/07/2015 16:52

(@vasviuysal)
Üye

Vasvi Domain rename de çok ağır oldu 🙂 dediğim gibi bir sanal makine üstüne DNS kursa iş çözülecek veya neden name server oluyorsun ki bir hosting firmasına ver o olsun yani çözüm yolları basit aslında

Hocam AD dns ip adreslerini silip dış ip girmektense demek istedim,  daha az çılgınca geldi bana 🙂

Gönderildi : 28/07/2015 18:04

(@IslamSOYLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Herzaman zor olanı tercih ediyoruz. Bu sebeble yapılabilirliği zorluyoruz. Benimkisi işi halletmekten çok bilgi öğrenmek hocam. Elimdeki imkanları kullanarak bilgi birikimimi artırmak. Çalıştığımız kuruma zarar vermeden boza yapa bişeyler öğrenecez.

Gönderildi : 28/07/2015 18:04

(@vasviuysal)
Üye

Herzaman zor olanı tercih ediyoruz. Bu sebeble yapılabilirliği zorluyoruz. Benimkisi işi halletmekten çok bilgi öğrenmek hocam. Elimdeki imkanları kullanarak bilgi birikimimi artırmak. Çalıştığımız kuruma zarar vermeden boza yapa bişeyler öğrenecez.

hocam bir webserver erişimi için AD replikasyon sorununu goze almak zor olan degil sacma olan bence 

Gönderildi : 28/07/2015 18:07

(@IslamSOYLU)
Active Member
Konu başlatıcı

Bilmediğimizden zor geliyor hocam öğrendiğimizde bizede saçma gelecektir eminim.

Gönderildi : 28/07/2015 18:09

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Herkes herşeyi bilmek zorunda yada bilecek diye bir kaide tabiki yok, post en başından okunursa yapılan ve talep edilen işlemlerdede hatalar var.

Hakan hocam el attı ve problem cozuldu 🙂 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 28/07/2015 18:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

arkadaşlar bence post amacına ulaştı, dağılalım 🙂

Gönderildi : 28/07/2015 22:54

Sayfa 2 / 2
Paylaş: