Forum

sanki giden ve gele...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sanki giden ve gelen maillerdeki iban numaraları arada birisi tarafından değiştiriliyor ve...

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
451 Görüntüleme
(@mhicriozdogan)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba...

Forumda biraz araştırdım ama gözüme böyle bir konu çarpmadı ve hosting bölümüne yazmanın daha doğru olacağını düşünerek buraya başlığı açıyorum.

iki farklı müşterimin başından birkaç kere geçen hikayeyi kısaca anlatarak başlayayım.

Yurt dışındaki müşteri ile yazışma başlıyor. ürün adetler ödeme vs yazışılıyor. neticede proforma gönderiliyor ve proformadaki iban numaraları karşıya bir şekilde değişerek gidiyor. Hatta bazen karşıdaki vatandaş bu değişikliğin sebebi nedir diye soruyor ancak o mail de bu tarafa değişik geliyor... Neticesinde bazen para bu değiştirilen iban numarasına gönderiliyor ve adamlar bu parayı da alıp kayboluyorlar... bazen de para diğer tarafın eline geçemeden bir şekilde fark ediliyor yine bazen savcılık kanalıyla engelleniyor...

iki müşretimin de kullandığı hosting çözümü farklı ve bir tanesi de 1and1'da...
karşı müşterilerin bir kısmı arap yarımadasındaydı lakin sonuncusu ingiltereden çıktı.
paranın yattığı hesaplar çoğunlukla yurt dışında oluyordu son olaydaki paranın çekildiği hesap Türkiye'den... Ayrıca isim de türk ismi. 
hesap şifresi değiştirmek ve hesabın kurulduğu makinayı formatlamak virüs taratmak gibisinden 1. kademe çözümlerin kombinasyonu geçmişte denenmiştir.

Kısacası biri bizi gözetlemekle kalmıyor giden gelen mail içeriğinde değişiklik de yapıyor ve paraları götürüyor...

Eğer sorun bizim taraftaysa bu durumdan kurtulmanın en temiz yolu sistemdeki tüm makinaların işletim sistemlerini yeniden kurmak, o belli. Yalnız tekrarlanmaması için nasıl bir tedbir alacağım konusunda doyurucu bir bilgi ve yorum bulamadım.

Mail trafiğini ssl ile şifrelemenin bu konuda faydası olur mu?
Firewall ve antivirüsler sadece iç ağımızdaki sorunlarda etkili olacaktır ya sorun karşı taraftaysa yada sunuculardaysa?.. 

Gönderildi : 03/03/2015 02:18

(@sgnblt)
Gönderiler: 196
Estimable Member

ilgili linkte benzer konu mevcut

https://www.cozumpark.com/forums/thread/510339.aspx

Gönderildi : 29/03/2017 12:19

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Kullandığınız mail sunucusu nedir Hem gönderenin hem alıcının mail sunucuları hakkında bilginiz var mıdır?. TLS kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 29/03/2017 14:57

Paylaş: