Forum

DNS Server sorunu h...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS Server sorunu hk.

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@AydinOzkan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba.

DNS server ile ilgili ufak birsorunum var. xyz.com.tr adındaki sitemize DNS server adresimizi olması gerektiği gibi yazdığımızda açılmıyor hem local hem public ip yi yazıyorum erişim yok fakat bizimle alakası olmayan bi DNS server ipsi yazdığımda site açılıyor. DNS serverdaki yönlendirme kayıtlarını firewalldaki port ayarlarını tekrar tekrar kontrol ettim fakat değişen birşey olmadı. Web serverdaki makinada siteyi yazdığımda bağlanıyor. (DNS adresi DNS serverin local adresi) DNS serverda sitenin adresini yazdığımda firewallın DNS atak yapılmış olabilir şeklinde bir uyarı sayfası geliyor. Farklı lokasyondaki bir bilgisayarda ise herhangi bir uyarı vs. yok ttnetin DNS adresi ise açılmıyor farklı bir DNS ise açılıyor. Firewall olarak PFSENSE kullanıyorum. WebServerim windows server 2007 standart. Serverdaki diğer sitelerde aynı şekilde. Atladığım birşey varsa lütfen hatırlatın. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 03/11/2014 01:48

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba

önceliklr internalda geliyor externalda gelmiyorsa sorun ya dns guncellenmemiştir. Yada fw tarfaında sorun var demektir. Pfsense surumunu upgrade edip restrat edip tekrar denermisiniz 

Gönderildi : 08/11/2014 07:06

(@BulentGuldal)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Farklı bir IP adresi ekleyerek onun üzerine almayı denediniz mi?

Gönderildi : 11/11/2014 00:53

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

anlatiminiz biraz karişik olmuş ama anladiğim kadari ile sorununuz şu, bilgisayariniza kendi dns serverınızı girdiğinizde siteniz açilmiyor, dışarıdan bir dns girdiğinizde açiliyor. örneğin google dns.

bu durumda çözüm için sırasıöile şu adimları deneyin,

1 -nsllokup ile kendi dns sunucunuza sorgu gönderin, sitenizin ip adresini çözebiliyor mu kontrol edin,

2-peoblem dns cache olabilir, bunu araştirin.

Gönderildi : 13/11/2014 03:11

(@egemenkoksal)
Gönderiler: 106
Estimable Member

Arkadaşlar merhaba.

DNS server ile ilgili ufak birsorunum var. xyz.com.tr adındaki sitemize DNS server adresimizi olması gerektiği gibi yazdığımızda açılmıyor hem local hem public ip yi yazıyorum erişim yok fakat bizimle alakası olmayan bi DNS server ipsi yazdığımda site açılıyor. DNS serverdaki yönlendirme kayıtlarını firewalldaki port ayarlarını tekrar tekrar kontrol ettim fakat değişen birşey olmadı. Web serverdaki makinada siteyi yazdığımda bağlanıyor. (DNS adresi DNS serverin local adresi) DNS serverda sitenin adresini yazdığımda firewallın DNS atak yapılmış olabilir şeklinde bir uyarı sayfası geliyor. Farklı lokasyondaki bir bilgisayarda ise herhangi bir uyarı vs. yok ttnetin DNS adresi ise açılmıyor farklı bir DNS ise açılıyor. Firewall olarak PFSENSE kullanıyorum. WebServerim windows server 2007 standart. Serverdaki diğer sitelerde aynı şekilde. Atladığım birşey varsa lütfen hatırlatın. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

DNS Server'ındaki yönlendirme kayıtlarında hata yapmışsın.

Forward Lookup Zones kısmına 2 tane yeni Host(A) oluşturmalısın. Biri www diğeri webmail. (eğer webmail de kullanıyorsan)

Ve ikisine de açılması gereken sitenin ip adresini girmelisin. Update ptr seçili olacak.
Eğer bu kısımda ip adresi locali gösteriyorsa (ki yazdığından o anlaşılıyor) olmaz. Ip adresi websitenin (veya webserver'ın) ip'si olacak.

Bu dns yönlendirme kayıtlarını girdikten sonra denemeden önce DNS serverda 

Çalıştır kısmına ipconfig /flushdns yaz ki dnsleri resetlesin.

Gelişmeleri yazarsın.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 20/11/2014 15:54

Paylaş: