Forum

uceprotectl3 black ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] uceprotectl3 black list hakkında

9 Yazılar
7 Üyeler
6 Likes
9,922 Görüntüleme
(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar ;

mxtoolbox tan baktığımda mail sunucu için düşündüğüm ip sadece UCEPROTECTL3  da listeniyor

Lakin bu UCEPROTECTL3  nasıl bişi
removal request kısmını bulmadım.

Diğer RBL lerde kolayca bulabildim (örnek olsun diye
baktım)

Hatta internet çıkış ipim Barracuda  list ediliyordu delist için başvurdum 2-3 saat içinde çıktım listeden.

Gönderildi : 27/03/2014 11:51

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

http://www.uceprotect.net/en/index.php?m=7&s=6

burada 86 eurodan falan bahsediyor 😀 ücretsizinde ise bir türlü yol göstermiyor. 

Gönderildi : 27/03/2014 14:51

(@yigitomerocal)
Gönderiler: 33
Eminent Member

http://www.uceprotect.net/en/index.php?m=7&s=6

burada 86 eurodan falan bahsediyor 😀 ücretsizinde ise bir türlü yol göstermiyor. 

Merhaba, UCEPROTECT3'ten blacklist'ten çıkmak kolay değildir. UCEPROTECT'in 3 tane Level'ı bulunuyor. Biraz zamanla çıkışınız olacaktır. Mail göndermeniz gerekiyor. 

Gönderildi : 31/03/2014 11:57

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

nasıl yapılabilinir Yiğit bey ?

Gönderildi : 31/03/2014 16:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32990
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Level3 yani doğrudan sizin ip adresinizde sorun olmasa dahi bu ip bloğu için yoğun spam olması durumunda RBL listelerinin kullandığı bir tabirdir. Özetle siz aslında L1 de listelenmiyor iseniz sizin ipniz doğrudan kara listede değildir, ancak kullandığınız internet alt yapısı kurumal değil ise, DSL vb ise o ip bloğunda pek çok sorunlu ip olduğu için RBL listeleri bloğu komple listeye alır. Özetle para ödemeden çıkamazsınız. Sizin suçunuz olmasa da kullandığınız internet alt yapısının genel kalitesi ile ilgili. Önerim kullandığınız alt yapıyı değiştirin, bunu yapamıyorsanız ip bloğunu değiştirin ama yeni blokda sorunlu olabilir. Olmaz ise smart host hizmeti alın, yani mailleri bir smtp sunucusuna iletin o dış dünyaya göndersin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/09/2022 11:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bende deneyimi mi paylaşayım özeti UCEPROTECTL3 önemsememeye TR de artık alıştık.:) Dün sorun mu var acaba diye baktığım da tr nin büyük medya şirketlerinden birinin L3 de olduğuna denk geldim adamların trafiğinde sorun yok. Bizim çok sık girdiğimizi zamanla çıktığımızı görüyorum, smarthost hizmeti aldığımız firma da on list oluyor çok sık. Bildiğim kadarıyla bunun sebebi uceprotect sıkı kurallar uyguluyor ve tr de ki çoğu ip bloğuna güvenmiyor hakkı olan kısım çok sık spam yapılıyor, ME ile vs çeşitli operatörlerce verilen IP bloklarında dahi yaşanıyor. Forumlarda denk gelmiştim doğu avrupadakiler de bunu çok sık yaşıyorlarmış. Yani özeti L3 için sadece sizin aksiyonlarınız belirleyici değil, diğer level'ler Hakan abinin anlattığı gibi önemli. Lister'ın monitoring periyotları var ve çok uzun değil hatırladığım kadarıyla, auto delist yapıyorlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/09/2022 13:17

(@cengizyilmaz)
Gönderiler: 73
Estimable Member

UCEPROTECTL tarafında IP adresinizi temizlemeniz için yapmanız gereken tek işlem ya belirttikleri ücreti ödemek yada belirli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra beklemeniz gerekiyor.

UCEPROTECTL1'de 7 gün beklemeniz gerekiyor.

UCEPROTECTL2'de ise 1 ay beklemeniz gerekiyor. Emin olmamakla birlikte UCEPROTECTL3 içinde 1 ay beklemeniz gerekiyor olması lazım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/09/2022 16:07

(@serhatonyil)
Gönderiler: 93
Estimable Member

Gönderen: @eroldursun
Arkadaşlar ;

mxtoolbox tan baktığımda mail sunucu için düşündüğüm ip sadece UCEPROTECTL3  da listeniyor

Lakin bu UCEPROTECTL3  nasıl bişi
removal request kısmını bulmadım.

Diğer RBL lerde kolayca bulabildim (örnek olsun diye
baktım)

Hatta internet çıkış ipim Barracuda  list ediliyordu delist için başvurdum 2-3 saat içinde çıktım listeden.

Merhaba,

UCEPROTECTL3  listelemesi benimde herkesin başına geldiği gibi gelmiş bir beladır. Ancak üstadlarında belirttiklerini destekliyorum.

Sorunu çözmenin yolları basit ve sabır istiyor kanaatimce;

Öncelikle PTR kaydınızı yada kayıtlarınızı yaptırmanız gerekiyor. Buda servis sağlayıcınızın dnsadmin maili ile mümkün. Yada KMH ile de arayarak bilgi alabilirsiniz.

Devamında ise mail server kurallarınız çok önemli Firewall, Dkim Policy ve diğer spam kurallarınızı da normal de olması gerektiği gibi yapılandıra bilirisiniz. 

Eğer RBL e takılan bir bloktaki IP adresini kullanıyor iseniz muhtemelen DNS den ötürü de listeye düşmüş olabilirsiniz. Bu sorunuda gene KMH ile görüşerek çözmeniz mümkün. DNS ayarlarınızı yapılandırarak IP adresiniz değiştirmeden de sorunu çözebiliryorlar. 

Tüm bunları yaptıktan sonra siz genede her ihtimale karşı mail tarfiğini son bir kez kontrol edin.

Her şey yolunda ve tüm kurallar uygulandı ise bir müddet beklediğiniz de UCEPROTECTL3  listesinden kurtulduğunuzu görebilirsiniz. 

İyi çalışmalar dilerim. 

Gönderildi : 17/10/2022 14:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bir düzeltme ve paylaşımda bulunalım.
Yazdıklarınızın L3 ile ilgisi yok sadece şayet IP'niz L1, UCEPROTECTL1 altında listeleniyorsa yapılması gerekenlerdir.
L3, size atanan IP bloğu daha doğrusu ASN blacklistesidir şayet para saçmak bile isteseniz siz başvuramaz, sağlayıcı ASN'niz başvurması gereklidir.
Bu yüzden sık kullanılan mxtoolbox listelemeye devam ediyor (bazı blacklist sceaner'lar uceprotect'i tamamen listelemiyor) ancak L2 ve L3'ü ciddiye almayınız. 
Genel kurallar, standartlara uyduğunuzda L1'e zaten girmeyecekken yavaş yavaş L3 büyük hizmet sağlayıcıları tarafından dikkat dışı tutuluyor. Politikası yanlış olmakla birlikte o lister false positive sonuç üretiyor bu yüzden çok büyük sağlayıcılar dahi problem yaşamışlar ve check dışında bırakmışlar.

Kısaca UCEPROTECTL3 altında listelendiğinizi görürseniz önemsemeyiz genel kontrolleriniz dışında herhangi bir aksiyon almanıza gerek yok.
Kasıtlı spam yapmıyorsanız L2'e düşmeniz de zor fakat L1 önemsiz değil halen dikkate alınan bir Lister'dır.

Aşağıda bunla ilgili bazı linkler paylaşacağım.

https://blog.sucuri.net/2021/02/uceprotect-when-rbls-go-bad.html

https://blog.mxtoolbox.com/2021/02/12/recent-spikes-on-uce-protect-level-3/

https://campus.barracuda.com/product/essentials/doc/91981468/outbound-mail-rejected-by-uceprotect3/

https://www.spamhero.com/support/185720/Will_using_UCEPROTECT_blacklists_block_legitimate_emails

https://support.microsoft.com/en-us/topic/users-in-an-exchange-online-protection-environment-receive-ndrs-when-they-send-mail-to-a-recipient-environment-that-uses-uceprotect-for-mail-security-5490ec19-7a21-dec9-7cf4-bda760932524

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/10/2022 22:08

Paylaş: