Forum

web server topoloji...

Bildirimler
Hepsini Temizle

web server topoloji yardımı

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
545 Görüntüleme
(@CumhurKAYA)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sorunumun tamamen bilgisizlikten  olduğunu bilecek kadar bilgim var. Kısaca takıldığım noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Önemli Not: Öncelikle kullanımın tamamen kişisel olduğunu ve dışarıdan hiç müşteri alınmadınığını belirtmek isterim. Çünkü bu kadar bilgisizlikle milletin madur edilmesini terbiyesizlik olarak kabul ediyorum.

Elimde  3 adet serverim var 1 tane de server niyetine pc. yani toplam 4 makinayı bu kendi gelişim serüvenimde oynuyorum. Ayrı ayrı windows server ve kontrol panelleri veya linux web server ve kontrol panelleri ile hosting sağlayabiliyorum. Sadece linux veya sadece windows hostingde sorun yaşamasamda aynı anda hizmet vermeye çalıştığımda sorun başlıyor. Dışarıdan gelen isteğin hangi makinaya yönleneceğini nasıl tanımlarım?

Bu iş için iki makinanın önüne dns server mı kurmam gerekiyor? eğer dns server kurarsam hem linux hemde windows serverdan bünyelerindeki güncel host edilen domain listesini nasıl alacak?

Umarım açıklayabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler.

buraya resim nasıl ekliyoruz çözemedim. linki budur : /

Gönderildi : 12/12/2013 22:49

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Sunucularınız local'de mi hizmet veriyor yoksa dışarıya açtınız mı?

Dışarı açtı iseniz tek bir IP ile mi çalışıyorsunuz yoksa birkaç farklı IP'ye sahip misiniz?

Herhangi bir sunucuda web sitesi açmak istediğiniz zaman IP ile mi bağlanıyorsunuz yoksa isim ile mi?

Bu sorulara net yanıtlar verirseniz yardımcı olmak daha kolay olacak.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 13/12/2013 17:22

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar,

Sorunumun tamamen bilgisizlikten  olduğunu bilecek kadar bilgim var. Kısaca takıldığım noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Önemli Not: Öncelikle kullanımın tamamen kişisel olduğunu ve dışarıdan hiç müşteri alınmadınığını belirtmek isterim. Çünkü bu kadar bilgisizlikle milletin madur edilmesini terbiyesizlik olarak kabul ediyorum.

Elimde  3 adet serverim var 1 tane de server niyetine pc. yani toplam 4 makinayı bu kendi gelişim serüvenimde oynuyorum. Ayrı ayrı windows server ve kontrol panelleri veya linux web server ve kontrol panelleri ile hosting sağlayabiliyorum. Sadece linux veya sadece windows hostingde sorun yaşamasamda aynı anda hizmet vermeye çalıştığımda sorun başlıyor. Dışarıdan gelen isteğin hangi makinaya yönleneceğini nasıl tanımlarım?

Bu iş için iki makinanın önüne dns server mı kurmam gerekiyor? eğer dns server kurarsam hem linux hemde windows serverdan bünyelerindeki güncel host edilen domain listesini nasıl alacak?

Umarım açıklayabilmişimdir. Şimdiden teşekkürler.

buraya resim nasıl ekliyoruz çözemedim. linki budur : /

Sadece linux veya sadece windows hostingde sorun yaşamasamda aynı anda hizmet vermeye çalıştığımda sorun başlıyor. Dışarıdan gelen isteğin hangi makinaya yönleneceğini nasıl tanımlarım?

Aynı anda Hizmet verme gibi bir şansınız yok, dışarıdan gelen isteği içerideki servise DNS Server yoluyla yönlendirirsiniz.

DNS Server'ın domain listesine almasına gerek yok, Yani sonuç itabariyle kullanıcılar bir web sitesinen  erişmek  istediğinde İLK Dns  Server'a soracaktır ve DNS Server ne cevap verirse kullanıcı oraya gidecektir. Yani bir web sitesini yayınlarken ilk iş DNS'te başlar.

Ama şimdi sen şunu düşünüyorsun, kardeşim ben panele  giriyim 2 tane paket  çıksın Linux mu ?  Windows mu ? seçimi yapıyım DNS ona göre işini halettsin. Bunu şuanda sağlıklı olarak yapabilen en baba panel  MaestroPanel bilgi için bknz : www.maestropanel.com

Eğer bunu panelsiz yapmanız gerekirse İlk once gidip dns'te Bir zone  oluşturmalı ve ilgili sunuculara yönlendirmeleri yapmanız gerekmektedir.

Aslında sorularına böyle cevap vermek çok doğru değil, ama elimden geldiğince açıklık getirmeye çalıştım. Bu konulara girmeden önce DNS Server,Mail Server,Web Server ,Database Server,FTP ve kullanacağınız servisler hakkında bilgi edinmen gerekir ki, şuan bu soruları sormanın en büyük eksiği DNS konusunda bilgi eksikliği olması. Öncelikle DNS Server üzerinde yoğunlaşarak bu konuda bilgi edinmeni öneririm. 

Yardımcı olacağını düşündüğüm için aşağıdaki şekilde bir diyagram çizdim. Umarım faydalı olur.

Resim : 

Geç bir vakit olduğu için DNS'te mx kayıtlarını unutmuşum k.bakmayın 🙂 

Gönderildi : 14/12/2013 04:27

(@mertkibar)
Gönderiler: 854
Noble Member

samet beyin cevabına katılıyorum, çok güzel açıklamış..

Gönderildi : 14/12/2013 13:24

(@CumhurKAYA)
Active Member
Konu başlatıcı

Mustafa Bey merhaba,

Bilgi taleplerinizi yanlarına cevaplıyorum.
Saygılarımla..

Sunucularınız local'de mi hizmet veriyor yoksa dışarıya açtınız mı?

Evet dışarı açtım.

Dışarı açtı iseniz tek bir IP ile mi çalışıyorsunuz yoksa birkaç farklı IP'ye sahip misiniz?

Evet tek ve statik ip adresim var. Şu an deneme aşamasında olduğum için herhangi bir blok ip tahsisi talebim olmadı. Zaten şu anda sadece öğrenme-test etme(laboratuar uygulaması diyelim) aşamasındayım.

Herhangi bir sunucuda web sitesi açmak istediğiniz zaman IP ile mi bağlanıyorsunuz yoksa isim ile mi?

Direk domainle geliyorum ancak sorunuz galiba her iki makina da kurulu iken örneğin win1.abc.com veya lin1.abc.com gibi domainlerle mi geliyorsunuz ise bun subdomainleri port ile yönlendirerek kısmi olarak hallediyorum. ama istediğim aslında o değil bu subdomainlerle kontrol panellerine erişilmek istendiğinde veya sadece domain web alanına erişilmek istendiğinde(örneğin abc.com un index.php sine ) bunların tek noktadan karşılanarak yönlendirilmesini istiyorum(hem istemci hemde mevcut domain sayısı sebebi ile lab aşamasında şimdilik tek makina yeterli onu da balance etmeyi sonra denerim 🙂  )

Gönderildi : 15/12/2013 03:54

(@CumhurKAYA)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.  Dediğiniz giib sorunumu halledebilen parallel yazılımlaır ve haricinde bilinen tek çözüm maestro panel. Ancak şu aşamada maestro panel satın alamam. Dolayısı ile öğrenmek için alternatifim yok. Bunu şu aşamada panellerin yapmasını istemiyorum/isteyemiyorum.

örneğin linux1.abc.com adresi linux server kontrol paneline gitsin, win1.abc.com windowsa. Aslında cp ara yüzlerine ulaşmada işimi subdomaini port ile yönlendirdiğimde hallediyorum. Bu cp ler ile oluşturduğum domainlerin her biri kendi(bulundukları işletim sistemi) üzerlerinde tüm gerekli kayıtları oluşturuyorlar. Ama isteklerin tümü sonuç olarak internetten 123.456.123.456 ip sine geliyor. Firewall dan içeri yönlendirilen dışarıdan gelen talebi karşılayacak makinanın dosyaların içeride hangi makinada olduğunu bilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Burada "bilmesine gerek yok" demenizi bu yüzden anlayamadım.

Bunu kuracağım locale bakan DNS servera  zamanlanmış görev/cron lar la mı yaptırmam gerekiyor? veya ne yaptırmam gerekiyor? ayrıca ilk server (bazı yerlerde main server olarak adlandırılmış ) için linux mu windows mu ilk aşama tavsiyesidir? (tamam itiraf ediyorum siz ne derseniz deyin birinde tarif ettiğiniz yaptıktan sonra diğerinde de yapmak için saatler harcayacağım )

Yeni soru eklentisi : Bu iki serverin önüne kurmam gereken makina NS mi olacak yoksa DNS mi? bir taraftan araştırıyorum ama direk doğru yanıt içinde sordum...

Gönderildi : 15/12/2013 04:24

(@CumhurKAYA)
Active Member
Konu başlatıcı

Yardımcı olacağını düşündüğüm için aşağıdaki şekilde bir diyagram çizdim. Umarım faydalı olur.

Resim : 

Geç bir vakit olduğu için DNS'te mx kayıtlarını unutmuşum k.bakmayın 🙂 

demişsiniz ama ben resmi açamadım link cevap vermiyor

Gönderildi : 15/12/2013 04:39

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Selamlar,

Aklıma gelen bir çözüm önereyim. Tabi daha önce denemedim bunu, ama olduğu söyleniyor.

2 web sunucunun önüne bir Apache kurduktan sonra IIS host header'larını ayarlayıp, Apache üzerinde virtual host ayarlarını da yaptıktan sonra, istediğiniz sistemi çalıştırabiliyor olmanız gerekir.

Tabi denemediğim için kesin olur diyemiyorum, sadece fikir verebilmek için bunu yazdım.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 17/12/2013 15:54

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Tek bir sabit IP adresini içeride iki farklı Web sunucusuna NAT layamazsınız. Ya Apache ye yada IIS e NAT layacaksınız.

Çözüm için ise Mustafa hocanın dediğini deneyebilirsiniz. Reverse proxy yani ihtiyacınız olan. Dış IP yi Reverse Proxy ye NAT layacaksanız Reverse proxye de a.site.com a geleni Linux a b.site.com a gelen isteğide Windowsa a yolla diyebilirsiniz.

Basit ve başarılı olması sebebiyle bu iş için Abyss Server kullanabilirsiniz. 

Gönderildi : 26/01/2014 20:28

Paylaş: