Forum

kendi hostingini ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kendi hostingini yapma

20 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
2,540 Görüntüleme
(@Mesut_Aydin)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

Benim bir kaç sorum var

1. Ev hosting yapılması için gereken şeyler nedir?

2. Modemden hangi portlar açılmalı

3.Farklı web adresleri 1 serverda bulunabilinir mi? 

4. Hostinge alan sınırlaması yapılabilir mi?

5.Xp Proffessional ve Server 2003 ile nasıl hosting oluşturulur ve yönetimi nasıl yapılır? ( Ayrıca IIS kurulumu ve gerekenleri.)

6. Asp ve php tercihi diye bir şey duydum. ama benim sitem  .html uzantılı acaba bir sorun veya bir alakası var mı?

Konular iç içe olduğu için ayrı ayrı konu oluşturmadım.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Gönderildi : 01/09/2008 18:06

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

1-sabit ip
2-80 portu web için yeterli
3-evet bulunabilir
4-iis ile mümkün
5-baya bir ayrıntılı anlatım ister önerilen 2003 , 2008 kullanmanız
6-asp yi microsoft windows serverda php içinde ek yazılım ile kullanabilirsiniz ama linux tercih ediliyor

Gönderildi : 01/09/2008 18:12

(@Mesut_Aydin)
Active Member
Konu başlatıcı

peki bunları nasıl yapabilirim

Yani yanınızda belge varmı .pdf  veya önereceğiniz site  vs.

Gönderildi : 01/09/2008 18:16

(@savasdemir)
Illustrious Member

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=web+server&s=70 burdakilerden web server kurulumunu öğrenebilirsiniz.
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/02/_31013101_s-de-birden-fazla-ssl-li-web-sitesi-yay-nlama.aspx burdan iis kurulumunu öğrenebilirsiniz
selamlar

Gönderildi : 01/09/2008 18:24

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

(@Mesut_Aydin)
Active Member
Konu başlatıcı

İlginize teşekkür ederim

Ama sorularıma hala cevap yok yani bir kaç domainle 1 serverdan nasıl hosting oluşturacağım.

Oluşturduğum bu hostingi nasıl sınır koyacağım (kota olarak) 

Server 2003'ün IIS böülümünde hangi işlemleri yapacağım.

Ayrıca illa bu domaini aldığımız şirketten mi dns ayarını isteyeceğiz yani biz bu ayarı kendimiz yapamazmıyız.

İyi Günler, Hayırlı Ramazanlar. 

Gönderildi : 01/09/2008 19:13

(@rahmidilli)
Famed Member

(@Mesut_Aydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler çok yardımı oldu ama bir şey kaldı bu domain satan kişilerden kurtulmak istiyorum yani dns ayarları  (statik ip falan.) gibi ayarları ben yapmak istiyorum acaba bu web adresimin admin panelinde varmıdır. Yada bir program aracılığı ile yapılır.

Gönderildi : 01/09/2008 19:35

(@rahmidilli)
Famed Member

Direk olarak domain alamıyorsunuz. Godady v.b. alabilirsiniz. Localde DNS serverınızı kurup isim yönetme işlerini halledebilirsiniz.

Şirket olarak başvurmanız gerekiyor diye biliyorum.

Gönderildi : 01/09/2008 20:00

(@Mesut_Aydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Beni yanlış anladınız. Ben zaten direk almaktan bahsetmiyorum. Ben mesale natro gibi bir alan adı satan bir yerden alacağım ama aldıktan sonra hostinge bağlamak için benden hostingin statik ipsini isteyecek. Natro'sa mail atıp veya tel açıp beni domainimi şu hostinge yönlendir demek istemiyorum. Bunu ben sitemin kontrol panelinden yapmak istiyorum. Acaba bu mümkün mü? Mümkünse nasıl olur?

İlginize Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 01/09/2008 20:19

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

domain aldığınız yerde böyle bir panel varsa yapabilirsiniz (çoğunda var)

Gönderildi : 01/09/2008 20:33

(@Mesut_Aydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Peki natroda varmıdır acaba var ise hangi adresten gireceğim. Mesela //panel.alanadı.com gibi bir adresle girilebilinir mi? Bana daha detay verirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 01/09/2008 20:46

(@savasdemir)
Illustrious Member

merhaba;
pleks tarzı program ile yapabilirsiniz
selamlar

Gönderildi : 01/09/2008 20:49

(@ErcanOzkurt)
Gönderiler: 114
Estimable Member

Natrodaki serverina bir dns kurup buna uzaktan erişim ile bu dns üzerinde oluşturduğun domainlerin www kaydını kendine servrina yönlendirerek yapabilirsin.

Gönderildi : 02/09/2008 01:41

(@Mesut_Aydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Pleks panel programına bakıyorum diğer yol'u da bilmek isterim. Sonuçta bilgi bilgidir. Öğrenmek isterim. Daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

İlginize Teşekkür Ederim.

Gönderildi : 02/09/2008 12:23

(@Mesut_Aydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Ercan Bey

Biraz daha dikkat ettim de sizin söylediğiniz göre serverim natroda olursa. Ama benim serverim evde. Size bu biraz saçma gelebilir. Ben çok iyi bir sistemci değilim zaten amacım uğraşmak. Bazıları bana evdeki internetinden yaparsan çok zor olur diyor, o iş baştan yatar diyor. Para kazanmak amacı değil öğrenmek amacı güdüyorum. Sitemede en fazla 30 - 40  kişi girebilir. Hepsinin bir anda indirme yapmasıda mümkün değil. Bu nedenle evdeki server daha uygun.

Şimdi sizden isteğim evdeki serverimden de bunu yapabilirmiyim. Yapar isem nasıl yaparım daha detaylı bilgi ve döküman sunarsanız sevinirim.

İlginize Teşekkür Ederim

Gönderildi : 02/09/2008 12:35

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Sizin domaininizin register edildiği yer neresi? natro mu? giriş yaparak kurcalayın admin paneli vardır olmadı tlf açın sorun. Ayrıca siz IP yi verseniz onlar yapsa bunun ne mahsuru olabilir ki ? 

Neyse, domain panelden ns leri (Name Servers) evde ki IP nize yonlendirdiğinizde domaini register eden firmayla işiniz kalmıyor.

Gönderildi : 02/09/2008 12:49

(@Mesut_Aydin)
Active Member
Konu başlatıcı

Domain Natro'dan hosting benden

Doğru diyorsunuz ama yani insan kendi yapmak istiyor. Dediğiniz yol daha kestirme ama doğruya sadece bir yoldan gidilmez. Bu nedenle istiyorum. Ayrıca bana bu konularla ilgili ve web ile ilgili önerebileceğiniz dökümanlar sunarsanız sevinirim.

İlginize Şimdiden Teşekkürler;

Gönderildi : 02/09/2008 13:05

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Sizin öğrenme aşamanız için önemli olan ipleri natroya verip onların yönlendirmesi yahut sizin panelden yapmanız değildi. Bu işlemin ne olduğu ve niye yaptığınızı bilmeniz önemli. Burada hemfikiriz.

Bu konuda malesef döküman yok piyasada en azından ben bulamadım. Öncelikle siz tek bir web sitesini IIS üzerinde host edeceksiniz. Takıldığınız yelerde sorun yardım ederiz. Bilgi seviyenizin hangi ölçüde olduğunu bilmediğimden bu kadar yazıyorum. ( mesela php mi kullanacaksınız asp mi IIS mi kullanacaksınız yahut Plesk panel mi vs vs)

Kurcalamaktan korkmayın, çekinmeyin yapın bozun, ve sorun.

Gönderildi : 02/09/2008 13:20

Sayfa 1 / 2
Paylaş: