Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Apache için kullanıcı konfigürasyonu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
436 Görüntüleme
(@OguzhanUzman)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

İyi günler.

Sunucum üzerinde CentOS 6.3 kurulumu yaptım. Kurulum esnasında Apache ve MySQL kurulumlarını dahil ettim. Kurulum sırasında root ve kendi oluşturduğum kullanıcının şifrelerini belirledim. 

Sunucum üzerinde birden çok virtualhost bulunacak. Daha önceden de bunun tıpkısı bir kurulum gerçekleştirdim. Ancak virtualhostlardan birinde bulunan Wordpress üzerinde dizine yazmak için erişim hakkımın olmadığını gördüm.

Bundan yola çıkarak;

1- Böyle bir kurulum izlendiğinde Apache hangi user tarafından başlatılmış oluyor? Bunu merak etmemin nedeni Apache'yi çalıştıran user'ın belirtilen konumlara yazma hakkı olduğunu düşünmem. Yanlış mı düşünüyorum, gerçekte bu farklı mı işliyor?

2- Ben bundan sonra düzgün bir yapı oturtabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? İnternette biraz araştırdım. webadmin gibi bir kullanıcı yaratıp izinleri bu kullanıcı üzerinden sağlamamız önerilmiş(sanırım). Ancak kullanıcı yaratıldıktan sonra kurulumlar gerçekleştirilmiş. Benim böyle bir yol izlemem gerekir mi? Gerekirse nasıl yapmalıyım? Gerekmiyorsa nasıl bir yol izlemem lazım?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 15/09/2013 02:41

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

Bu tür işlemler için bir hosting kontrol panel kullanmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 15/09/2013 04:26

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Oğuzhan bey öncelikle öğrenmek amaçlımı yoksa proje amaçlı mı kullanacaksınız ona karar vermeniz gerekiyor. Çünkü daha önce bir alt yapınız yoksa manuel konfigurasyon konusunda zorlanabilirsiniz. Hosting yönetim panelleri birkez konfigure edildikten sonra bir çok işlemi otomatik olarak sizi yormadan yapacaktır.

1. sorunuza gelince açtığınız user i apache grubuna eklerseniz işinizi görecektir. yazma ve okuma izinlerini ilgili web userinize  göre yapmanız gerekiyor. 

Gönderildi : 16/09/2013 19:25

(@OguzhanUzman)
Active Member
Konu başlatıcı

Aslında öğrenmek için yapıyorum.

apache diye bir grup olmayabilir mi? Kendim mi oluşturmalıyım yoksa yükleme sırasında kendisi mi oluşur? 

Gönderildi : 18/09/2013 14:28

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

(@OguzhanUzman)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Eski sistem üzerinden devam ediyorum. Wordpress'in sahipliğini apache:apache üzerine taşıdığımda sorun olmuyor. Ancak apache grubundaki webadmin kullanıcısına taşıdığımda yine izin vermiyor.

apache:apache üzerinde kalması herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşturur mu acaba?  

Gönderildi : 18/09/2013 16:03

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Diğer user'inizin apache grubunda olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Birden fazla site barındıracaksanız bu şekilde olması güvenlik zafiyeti oluşturabilir.

Gönderildi : 18/09/2013 17:00

(@OguzhanUzman)
Active Member
Konu başlatıcı

Diğer user'dan kastınız nedir? Yeni oluşturduğum kullanıcının adı webadmin. Bu kullanıcıyı apache grubuna da koydum. 

[root@localhost /]# id webadmin

uid=501(webadmin) gid=48(apache) groups=48(apache) 

Gönderildi : 18/09/2013 17:22

Paylaş: