Forum

Plesk Panel DNS Aya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Plesk Panel DNS Ayarları

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,600 Görüntüleme
(@AffanKAHYA)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Plesk panel kurulumunu yaptım lakin DNS tarafında bazen sorunlar yaşıyorum.Bazen DNS domain ismini çözümleyemediği için mailler karşı tarafa ulaşmıyor.Hata mesajı döndürüyor.DNS'lerden olduğunu düşünüyorum eğer yanılmıyorsam.

Birçok Plesk Panel kurulum açıklamalarında gördüğüm kadarıyla DNS ayarlarında <domain> yerine site isimleri yazıyor.

Benim kurduğum plesk panelinde 

olarak.Bunları nasıl üsteki gibi ayarlayabilirim a kaydı veya ns ekleyince sonuna  alanadi.<domain> ekliyor.

Ayrıca bu DNS kesilmeleri bundan kaynaklanabilirmi

Herkese Teşekkürler. 

Gönderildi : 19/04/2013 12:01

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

DNS template bölümünden açılacak alan adları için girilecek otomatik değerleri belirtebiliyorsunuz. name server bölümüne kendi domaininiz yazmanız için bu domain için dns kayıtlarını tanımlamış olmanız gerekmektedir.

Gönderildi : 19/04/2013 14:18

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Affan ;

Plesk Panel'de DNS Template kısmında oluşturduğun kayıtlar sadece yeni açacağın domainlerde aktif olarak oluşturulacaktır. DNS Template kısmında yapman gereken dns ayarları aşağıdaki şekildedir.

ns1.alanadiniz.com [ NS Record ] 
ns2.alanadiniz.com [ NS Record ]
spf txt kaydı : mail.<domain>

Daha sonra alanadiniz.com'un dns settings kısmına gir ve 2 tane a kaydı oluştur.

ns1.alanadiniz.com - ipadresin [ a record ] 
ns2.alanadiniz.com - ipadresin [ a record ]  
hostname.alanadiniz.com [ A Record ]

Son olarak sunucuna dns olarak 8.8.8.8,8.8.4.4 ve türk telekom dns sunucularınıda girebilirsin.

Keyifli Çalışmalar.

Gönderildi : 19/04/2013 14:26

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Son olarak'ta DNS Template kısmındaki gereksiz ns kayıtlarını siliniz.

Gönderildi : 19/04/2013 14:27

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

burada önemli bir detay var name server kısmına gireceğiniz değer büyük önem taşımaktadır. alan adınızın name server olarak gördüğü bilgi ile DNS üzeridneki değer aynı olmalı aksi durumda sorun yaşarsınız.

Gönderildi : 19/04/2013 14:30

(@AffanKAHYA)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/04/2013 16:28

(@AytacEngin)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Merhaba Arkadaşlar,

Plesk panel kurulumunu yaptım lakin DNS tarafında bazen sorunlar yaşıyorum.Bazen DNS domain ismini çözümleyemediği için mailler karşı tarafa ulaşmıyor.Hata mesajı döndürüyor.DNS'lerden olduğunu düşünüyorum eğer yanılmıyorsam.

Birçok Plesk Panel kurulum açıklamalarında gördüğüm kadarıyla DNS ayarlarında <domain> yerine site isimleri yazıyor.

Benim kurduğum plesk panelinde 

olarak.Bunları nasıl üsteki gibi ayarlayabilirim a kaydı veya ns ekleyince sonuna  alanadi.<domain> ekliyor.

Ayrıca bu DNS kesilmeleri bundan kaynaklanabilirmi

Herkese Teşekkürler. 

Merhabalar Affan,

Ekran görüntülerine baktığımda NS kaydı değil A record kaydı girdiğinizi görüyorum.

Record type NS seçilmeli... Bununla ilgili kendi blogumdan bir makale linkini veriyorum. İncelersen sorunu aşacaksın.

http://blog.aytacengin.com/hizli-dns-yonlendirme-plesk-de-nasil-yapilir

Sevgiler,

Gönderildi : 06/05/2013 18:49

Paylaş: