Forum

mail sunucumu ayırm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mail sunucumu ayırmak istiyorum

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
401 Görüntüleme
(@AliTipici)
Gönderiler: 56
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ne kadar araştırdıysam da a, mx, cname vb kavramları bir türlü anlayamadım. Bende mi bir sorun var acaba yoksa gerçekten karışık konularmı merak ediyorum. Tabi asıl sorum bu değil [:)]

Ben e-postalarımı kendi sitemi host ettiğim yerde tutuyorum. Ancak bu yandex'in mail hizmetlerini öğrendikten sonra posta sunucusu olarak yandex kullanmak istiyorum. Kafamda netleştiremediğim konu ise şu ; ben domainimin nameserverlarını yandex olarak belirtirtirsem web sitemi eski hosting şirketimde host edemeyeceğim. Ne olur bir akıl verin. Web sunucum ile posta sunucumu ayrı yerde barındırabilmem için ne yapmam gerekiyor. Mantığını bile söyleseniz kafi, gerisini araştırarak bulabilirim.

Şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 01/11/2012 17:30

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Merhaba,

Ne kadar araştırdıysam da a, mx, cname vb kavramları bir türlü anlayamadım. Bende mi bir sorun var acaba yoksa gerçekten karışık konularmı merak ediyorum. Tabi asıl sorum bu değil [:)]

Ben e-postalarımı kendi sitemi host ettiğim yerde tutuyorum. Ancak bu yandex'in mail hizmetlerini öğrendikten sonra posta sunucusu olarak yandex kullanmak istiyorum. Kafamda netleştiremediğim konu ise şu ; ben domainimin nameserverlarını yandex olarak belirtirtirsem web sitemi eski hosting şirketimde host edemeyeceğim. Ne olur bir akıl verin. Web sunucum ile posta sunucumu ayrı yerde barındırabilmem için ne yapmam gerekiyor. Mantığını bile söyleseniz kafi, gerisini araştırarak bulabilirim.

Şimdiden teşekkürler...

dns serverinizde mail sunucunuz icin sadece ns kaydınızı degistirmeniz yeterli

www sunucunuzun kaydı icin herhangi bir degisikli yapmayacaginiz icin web sunucunuzun bu durumdan etkilenmesi mumkun degil 

Gönderildi : 01/11/2012 17:52

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Malesef anlayamadım. Bu konudaki bilgisizliğimi bağışlayın.

Benim domainimin bulunduğu yerden girdiğim nameserverları değiştirirsem www sunucum nereden anlayacak o domainimin kendine ait olduğunu?

Umarım anlatabilmişimdir.

(Nickname'in değişmesi için info ya gerekli bilgiyi verdim)

Gönderildi : 01/11/2012 18:15

(@vasviuysal)
Üye

nameserveri degistirmeyeceksin zaten namserver uzerindeki mx kaydını yeni mail serverine yonlendireceksin o kadar

Gönderildi : 01/11/2012 18:23

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yine anlayamadım. Şu şekilde sorayım.

Yeni bir alan adı aldım diyelim.

domain adım : www.ali.com

domaini satın aldığım firma a olsun.

Bir de hosting satın aldım. Hosting firmamda b olsun. Bu hostingi www sunucusu olarak kullanacağım.

Ayrıca e-postalarımı tutacağım bir hosting daha satın aldım. Bu firmada c olsun.

Ben şimdi www sunucusu'nu ve e-posta sunucusunu farklı yerlerde tutabilmem için yapacağım kayıt nedir?

Yani, a firmasının sitesine girip www.ali.com'un name serverları ns1.b.com ns2.b.com diyor isem, c hostingine e-postalarımı nasıl yönlendireceğim.

Bilgi eksikliğimin boyutlarını anladığınızı düşünüyorum.

Umarım sabrınızı sınamıyorumdur. [:)] Teşekkürler

Gönderildi : 01/11/2012 18:32

(@vasviuysal)
Üye

hocam neyi nerden aldığınızın bir onemi yok

DNS üzerinde artık dnsi direkmi yonetiyorsunuz hosting paneli icerisindenmi bilemiyorum 

www için web serverinizin ip adresini mail icin ise mail serverinizin ip adresdini girdiginiz birer kayıt olustrmanız gerekli 

ardın mx kaydı olusturup bunada mail icin olusturdugunuz kaydı gostermeniz yeterli 

Gönderildi : 01/11/2012 18:57

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Emekleriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 01/11/2012 20:00

(@vasviuysal)
Üye

Emekleriniz için teşekkür ederim.

faydamız dokundu ise ne mutlu diyelim