Forum

sub domain oluşturm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sub domain oluşturma

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,212 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

ns kayıtlarını www.abc.com isimli adres için servis sağlayıcıdan aldım. şimdi

bu adres altına w2008 server aldında sub domain oluşturmak için ne yapmalıyız. ayarlar kendi serverimizda barındırılacak.

kendi serverimizda en fazla kaç sub domain barındırabiliriz.

Gönderildi : 15/10/2012 16:37

(@AkinDemircan)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Ayarlar kendi sunucumuzda barındırılacak dan kastınız DNS ve IIS servislerini biz yapacağız ise, DNS üzerinde tutulan ilgili domain zone içine A kayıdı açmanız yeterli olacaktır. IIS kısmından da gerekli header bilgisini vermeniz yeterli olacaktır.

DNS hizmetini siz veriyorsanız sub domainde bir sınırınız olmaz. Hosting veriyorsa bunu onlara sormanız gerekiyor. 

Gönderildi : 15/10/2012 16:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ns kayıtlarını alıp serverimizda dns, iis leri yapacağız. bununla ilgili bir makale önerirseniz seviniriz. a kaydı oluşturulurken ns leri nereye, sabit ipleri nereye yazacağız acaba

Gönderildi : 15/10/2012 17:03

(@AkinDemircan)
Estimable Member

Makale yazılacak kadar uzun bir iş değil bu. NS kayıtlarınızı aldığınıza göre hosting firmanıza ns1.abc.com ve birde DNS için dış bacak IP adresinizi vermiş olmalısınız.

Windows Server DNS rolunu yükledikten sonra "Forward Lookup Zones" kısımına sağ tıklayıp "new zone"'yi çalıştırın karışınıza bir Wizard çıkacaktır Primary zone diyip devam edin zone name ismine abc.com yazın (başına birşey koymayın) diğerlerini next next diyip onalylayın (tek DNS sunucunuz olduğunu varsayıyorum). Oluşan Zoneyi Forward Lookup Zones altında göreceksiniz. Buraya sağ tıklayıp New Host (A) seçenğini seçtiğiniz taktirde NAME kısmına server yazarsanız server.abc.com, win yazarsanız win.abc.com olarak kayıt açılır zaten IP girmeniz için bir kutu daha olacak orada onada IIS hizmeti vermek istiyorsanız web sunucunuzun DIŞ bacak IP adresini yazmanız yeterli olacaktır.

Zaten otomatik olarak NS kayıdı çıkmıştır zoneyi oluşturduğunuzda. Sağ tıklayıp Özellikleri seçtiğinizde add kısmından ekleyebilirsiniz.

Gönderildi : 15/10/2012 17:16

(@AkinDemircan)
Estimable Member

Yine de makaleye ihtiyaç duyuyorsanız 

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx

Bu arada her sub domain için NS yazılmaz. NS sadece domain içindir sub domain için değil Amacı istemcilere abc.com domain adının yetkili DNS sunucusunun (yani sizin) ip adresini vermektir. Bundan sonraki işler DNS sunucusun da gelişir. A kayıtları da internet ortamında genelde sub domain oluşturmak için kullanılır veya domaine kayıtlı member pclerin isimleri içindir.

Gönderildi : 15/10/2012 17:25

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ns kayıtları benim natrodaki host kontrol ekranımda vardı. şimdi

abc.com adresini kendi serverima nasıl yönlendireceğim. daha doğrusu bu ekranda host a oluşturup kendi serverima yönlendirdim. ns kayıtlarıda mevcut. artık kendi serverimda işlem yapabilirmiyim. doğrumu yaptım acaba

Gönderildi : 16/10/2012 14:46

(@AkinDemircan)
Estimable Member

2 Seçeneğiniz var; 

1. abc.com için kendi DNS sunucunuzu oluşturmak istiyorsanız Dünyada farklı lokasyonlar bulunan Root Name Serverlara kayıt yapılması veya değiştirilmesi gerekli yoksa kimse sizin DNS sunucunuzu bulamaz;

Natro'da işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama genelde hosting yetkilisine örneğin "ben abc.com domain ismim için ns1.abc.com Name server adresini 66.124.xxx.xxx ip adrese register yapılmasını istiyorum" dersen onlar NS kayıtlarınızı register eder. Sonra; 

http://www.internic.net/whois.html

Bu linki ziyaret edin. NS adresinizi yazın (örn. ns1.abc.com) nameserver seçeneğini seçin ve submit yapın. Ip adresi sizin DNS DIŞ bacak adresiniz ise kendi DNS'nizde istediğiniz oluşturabilirsiniz aktif olacaktır. Bu işlemler zaman alabilir hemen güncellenmeyebilir.

2. İstemiyorsanız hosting panelindeki DNS sunucusunuda kullanabilirsiniz oraya a kayıdı açmanız yeterli olacaktır (www için, mail için, veya boş bir a kayıdı açıp ta Web Sunucunuza, Mail Sunucunuza yönlendirebilirsiniz.). 

Gönderildi : 16/10/2012 15:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam yanlış anlatmışım herhalde

ns kayıtları derken ns1.abc.com değilde ns1.natro.com,ns2.natro.com kayıtlarından bahsediyorum.

buna göre kendi dns imi oluştururken yukarıdaki ns kayıtlarını nereye yazmalıyım acaba.

Gönderildi : 17/10/2012 15:48

(@AkinDemircan)
Estimable Member

natro.com adresi sana ait değilse o NS adresleriyle birşey yapamazsın o yüzden o NS adresini bir yere yazman hiçbir anlam etmicektir. Zaten alan ismini natrodan almışsan NS kayıtları otomatik girilmiştir ve natronun DNS sunucusunu kullanıyordur. İlk önce sana ait olan abc.com domain adının NS adresini yukarıda anlattığım gibi kendi DNS DIŞ bacak IP adresinle beraber register etmen lazım. Kendi DNS imi oluştururken diyorsun ben bunu  Kendi DNS sunucun olarak anlıyorum kendi dns'in için bunu yapmalısın.

Eğer kendi DNS sunucun yoksa amacın sadece kayıtlarını oluşturmaksa NS ile ilgili yapman gereken hiç bir şey yok. Kontrol panelinde ki kayıtları girmen yeterli olacak.

Ama benim amacım domain ismini natronun DNS sunucularına yönlendirmek ve ben domain ismini farklı yerden aldım diyorsan alan ismini satın aldığın yerde natro.comun NS adreslerini girmen yeterli olacaktır zaten orada bunu girmen için bir alan olmalı. Daha sonra natronun kontrol panelinden kayıtları oluşturursun 

Gönderildi : 17/10/2012 16:02

Paylaş: