Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çok Genel Bir Kaç Soru

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
482 Görüntüleme
(@SelimYilmaz)
Gönderiler: 82
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

elimden geldiğince forumun bu kısmını takip etmeye çalısıyorum. Konuyla alakalı bir kaç sorum var.

Kendi halinde bir ofisim var ve web projeleri geliştiriyorum. Bir firmadan aldığım reseller paketleriyle şimdilik işimi sorunsuz hallediyorum.

İşin web kodlama kısmından kendime yetecek kadar anlasam da hosting , server, dns , vs gibi konulardan neredeyse hiç anlamıyorum.

Planlarım arasında  gelecekte ofiste kendi sunucumu kurmak ve yönetmek var.

Ancak bu girişimden önce konuyu yeterince öğrenmem gerekiyor. sorularım şöyle:

1 kendi imkanlarımla internetten makale okuyarak video izleyerek vs bu işleri öğrenebilirim.(yeterince hevesim ve azmim var.)

2 eğer 1. sorunun cevabı evet ise hangi konudan ya da kaynaktan başlamalıyım.

3 genel olarak hangi konulara hakim olmam gerekiyor.

4 maestro panel cpanel ya da plesk gibi bir program kurup çalıştırmam gereken cihazın özellikleri neler olmalıdır. örnek bir cihaz tavsiye edebilirmisiniz.

5 bu tür işlemleri yapmak için 24 saat fisin çalısır olması gereklimidir.

6 güvenlik sorunlarıyla başa çıkabilirmiyim.

7 eğer birinci soruya cevabınız hayır ya da  kısmen hayırsa bu işi yapabilecek bir personel alarak halledebilirmiyim.

8 personelin hangi özelliklere sahip olması gerekir.

soruya cevap vermek isteyen arkadaşlar hiç uğraşma daha maliyetli olur gibi bir cevap vermek isterseniz maliyet bu konuda benim için 2. planda asıl amacım hem kendi projelerimi kendi elimde barındırmam hem de işin bu kısmıyla ilgili tecrübe edinmem.bir kaç yıl önce şimdi ki olsa 5 para almadan bu işi yapan bir firmaya girip çalışır öğrendim. maalesef ki artık bunu kendi başıma öğrenmem gerekecek.

şimdiden yazacağınız değerli cevaplar için teşekkür ediyorum. 

umarım konuyu doğru yerde ve absürd olmayacak bir içerikle açmışımdır. hata ettim ise görevli arkadaşlardan da özür dilerim. 

Gönderildi : 18/09/2012 17:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0

sunucu kirala bir çok sorundan kurtulursun sadece makinayı yönetmek kalır.

Gönderildi : 18/09/2012 17:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

1-Çözümparktki kaynaklar size fazlası ile yeter. Evet
2-Neticede bir iis üzerinden veya apache üzerinden bu işlemi yapacağınız için eçiminiz Microsoft ise server işletim sistemi kurulumu, dns ayarları ve iis konularından başlamalısınız.
3-Server işletim sistemi,dns,iis,güvenlik
4-Bu işi yapacak olduğunuz makina 7/24 çalışabilecek iyi bir donanım sunucu olmalı.
5-Kesinlikle bu gereklidir. Neticede hizmet edeceğiniz kişinin sitesi sürekli yayımda olmalı.
6-İyi bir firewall ile evet

Benim size önerim artık hosting isim hakları ve yıllık barındırma bedelleri büyük değiller. Birden fazla site yayımlayacağınız için indirimde alabilirsiniz. Bence siz aradaki farkı müşteriye yansıtın. Bu işten ekmek yemek için elinizde çok domain ve sürekli hizmet verebilecek bir donanım yapınızın olması gerekir. Bu nedenle maliyeti iyi hesap edin.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/09/2012 17:24

(@SelimYilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

kıymetli cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

sunucu kiralamayı düşündüm ama ben işimi görmesinden çok öretici olması açısından herşeyini kendim yapmak istiyorum.

şimdi yazdıklarınızdan yola çıkarak elimde kullanmadığım bir bilgisayar var.

biraz eski ama xp kaldırıyor w. server 2003 ü de sanırım destekler.

Rıza Bey'in yazdıklarından yola çıkarak yol haritam:

server 2003 kurup çözümparktaki kaynaklarıda bulup maestro panelin deneme sürümünü kurayım 30 gün içerisinde biraz öğrenirsem lisans alabilirim.

server 2003 işini görmez derseniz i7 laptopum var bi tane 2012 ya da 2008 kurabilirim ama tercihim değildir.

tekrar teşekkür ediyorum. 

Gönderildi : 18/09/2012 19:25

(@SelimYilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Benim size önerim artık hosting isim hakları ve yıllık barındırma bedelleri büyük değiller. Birden fazla site yayımlayacağınız için indirimde alabilirsiniz. Bence siz aradaki farkı müşteriye yansıtın. Bu işten ekmek yemek için elinizde çok domain ve sürekli hizmet verebilecek bir donanım yapınızın olması gerekir. Bu nedenle maliyeti iyi hesap edin. 

farklı konularda kurs tecrübesi olan biri olarak şunu söyleyebilirim.

bişeyler öğrenmek için gidebileceğim bir kurs 10 bin liraya maloluyor bana. ulaşım temel ihtiyaçlar kurs parası vs.

hazırladığım 20 ye yakın web sitesi şu an yayında. her ay 2-3 tane daha ekleniyor. hizmet aldığım sunucudan da en ufak bir şikayetim yok.

birinci amacım işi öğrenmek. Kurslarda maalesef öğretilen kıymetli bilgiler olsa da öğretilen bir çok şey teoride işe yarıyor.

biraz kendimi vererek gerekirse zaman içinde masraflar ederek azimle inançla hırsla bu işi öğrenmek istiyorum.

semtimizin internet bağlantı hızı nedeniyle belki hiçbir zaman kendi sunucumdan profesyonel olarak yayın yapamam ama kiralık sunucularda da çalışsam işi bilerek çalışmak istiyorum. umarım yazdıklarımla sıkmadım.

Gönderildi : 18/09/2012 19:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kendinizide geliştirmek istiyorsanız evde bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz ama burada yayımlanacak olan kişilerin sitelerinin sürekli ayakta olması adına iyi bir sunucu ve internet hattına ihtiyacınız var. Bence şu an siteler hosting üzerinde kalsın. Siz test çalışmalarınızı yapınız ve artık bu işi hallederim noktasına gelince kendi kuracağınız sunucuda bu işi yapınız. Bunlar işin teknik yanı birde bunlara ek olarak site host etmek için yasal gereksinimler var bunları karşılamanız gerekmektedir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/09/2012 19:38

Paylaş: