Forum

Name Server Oluştur...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Name Server Oluşturma

17 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
2,757 Görüntüleme
(@hasankoroglu)
Gönderiler: 279
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Belki soracağım soru onlarca kez sorulmuş olabilir ama istediğim cevabı bulamadım.

firma.com.tr  şeklinde domainim var. Yapmak istediğim ns1.firma.com.tr şeklinde name server oluşturup, bu ns adresini kendi sunucuma yönlendirmek istiyorum. Şu an için ücret karşılığı bir firmadan aldığım bir bayi paketi ile vermiş oldukları name serverları kullanıyorum. Ama merak ettiğim konu şu, firma.com.tr nin hangi adrese gideceği bilgisi yok iken nasıl ns1. adresinin nerye gideceğini nasıl belirliyorum?

Gönderildi : 10/08/2012 19:03

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

http://www.cozumpark.com/forums/thread/325986.aspx

http://www.cozumpark.com/forums/thread/25171.aspx

konu daha önce paylaşaılmıştı. İncelermisiniz. Sorun durumunda tekrar bakalım.

Gönderildi : 10/08/2012 19:08

(@hasankoroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Özür dilerim, ben sorumu soramadım galiba.

örnek üzerinden gideyim. Mesela basbakanlik.gov.tr adresinin nereye gideceği bilgisini nameserver larla belirliyoruz.

whois kayıtlarına bakıyorum, aaa.basbakanlik.gov.tr  ve bbb.basbakanlik.gov.tr gibi adresler yazılmış. Peki aaa.basbakanlik.gov.tr veya bbb.basbakanlik.gov.tr adresinin hangi ip ye gideceği bilgisi nerede tutuluyor?

Gönderildi : 10/08/2012 19:33

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Özür dilerim, ben sorumu soramadım galiba.

örnek üzerinden gideyim. Mesela basbakanlik.gov.tr adresinin nereye gideceği bilgisini nameserver larla belirliyoruz.

whois kayıtlarına bakıyorum, aaa.basbakanlik.gov.tr  ve bbb.basbakanlik.gov.tr gibi adresler yazılmış. Peki aaa.basbakanlik.gov.tr veya bbb.basbakanlik.gov.tr adresinin hangi ip ye gideceği bilgisi nerede tutuluyor?

basbakanlik.gov.tr nin dns'inde yani NS serverinde tutuluyor

Gönderildi : 10/08/2012 19:40

(@hasankoroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ben tarayıcıya basbakanlik.gov.tr yazdığım zaman bilgisayarımdaki dns sunucusu ( 8.8.8.8 ) basbakanlik.gov.tr nin başvurduğu sunucunun aaa.basbakanlik.gov.tr olduğunu öğrenecek. aaa.basbakanlik.gov.tr nin hangi ip adresine gideceği bilgisini başbakanlığın kendi dns sunucularında olduğunu bilemez google dns. veya biliyrosa bunun google dns e bildirilmesi lazım. global anlamda bu kayıtları tutan bir sistem olmalı diye düşünüyorum. 

Gönderildi : 10/08/2012 20:09

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

DNS in mantığını biliyorsan anlamayacak birşey yok aslında. Şirket NS i bir üste, o ISP NS ine, o bir üstteki NS e derken en üstteki root domain e kadar tüm kayıtlar yayılıyor. 

Dns Name space

DNs için bir isimlendirme hiyerarşisi diyebiliriz. Bir DNS Namespace  Root Domain, Top-Level Domain, Second-Level Domain ve mümkün olabilen Sub domain içerir.

Root Domain: .    

Top-Level Domain: com, org, net, biz, info, gov, edu, mil, int

Second-Level Domain: cozumpark, esersolmaz, fakaonline, hakanuzuner    

clip_image010 

Gönderildi : 10/08/2012 20:28

(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Ben tarayıcıya basbakanlik.gov.tr yazdığım zaman bilgisayarımdaki dns sunucusu ( 8.8.8.8 ) basbakanlik.gov.tr nin başvurduğu sunucunun aaa.basbakanlik.gov.tr olduğunu öğrenecek. aaa.basbakanlik.gov.tr nin hangi ip adresine gideceği bilgisini başbakanlığın kendi dns sunucularında olduğunu bilemez google dns. veya biliyrosa bunun google dns e bildirilmesi lazım. global anlamda bu kayıtları tutan bir sistem olmalı diye düşünüyorum. 

Global anlamda tutulur zaten. Ama tek bir yerde tutulmaz. DNS'in açılımı "Domain Name System" yani işi domain tutmak. Aslında sizi bağlayan google dns veya ttnet dns değil. Sizi bağlayan aldığınız domain adını kendi adresinize yönlendirmeniz. Onlar kendi içinde haberleşir. Kısaca anlatabilirim. basbakanlik.gov.tr alan adını siz google dns üzerinden sorguladınız cachesinde varsa direk sizi basbakanlik.gov.tr alan adına yönlendir gerisine karışmaz. Eğer yok ise ".tr " kısmı için nic.tr adresine sorar. Oradan adresini alır sizi yönlendir. Bu arada alan adını cachelemiş olur. Sizden sonra google dns'ye soran kişiyi direk basbakanlik.gov.tr adresine yönlendirir. Bakın dikkat ederseniz direk alan adına yönlendirir. "Dur ben şunun www cname kaydı başında var mı ? diye sorgulamaz. basbakanlik.gov.tr dns sunucusunda www cname kaydı varsa size sonuç gelir. www kayıdı sadece ip adresini ifade eder. O ip adresinin sizin istekte bulunduğunuz 80 no'lu port açıksa ve web sunucusu çalışıyorsa sayfa gelir.

Temelde DNS postane gibi çalışır.

Gönderildi : 11/08/2012 08:09

(@hasankoroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için çok teşekkürler.

Eğer yok ise nic.tr den adresini yani ns kaydına bakar oraya yönlendirir dediniz. Işte sormak istediğim konu bu. Başbakanlık.gov.tr adresinin nereye yönlendirildiğini bilmez iken aaa.başbakanlık.gov.tr adresinin nereye yani hangi ip ye gittiğini nasıl bilecek. mesela aaa.başbakanlık.gov.tr x.x.x.x ip sine yonlendigi bilgisi başbakanlığın Dns serverinda tutuluyor. Bu kaydın bu serverda tutulduğu bilgisinin de bi yerde tutuluyor olmasi gerekmez mi. Yani aaa.başbakanlık.gov.tr nin hangi ip ye gideceği bilgisi su cihazdadir gibi bir bilgi olmak zorunda değil mi? Sabriniz için teşekkürler.

Gönderildi : 11/08/2012 20:14

(@emredemirci-2)
Reputable Member

Cevabınız için çok teşekkürler.

Eğer yok ise nic.tr den adresini yani ns kaydına bakar oraya yönlendirir dediniz. Işte sormak istediğim konu bu. Başbakanlık.gov.tr adresinin nereye yönlendirildiğini bilmez iken aaa.başbakanlık.gov.tr adresinin nereye yani hangi ip ye gittiğini nasıl bilecek. mesela aaa.başbakanlık.gov.tr x.x.x.x ip sine yonlendigi bilgisi başbakanlığın Dns serverinda tutuluyor. Bu kaydın bu serverda tutulduğu bilgisinin de bi yerde tutuluyor olmasi gerekmez mi. Yani aaa.başbakanlık.gov.tr nin hangi ip ye gideceği bilgisi su cihazdadir gibi bir bilgi olmak zorunda değil mi? Sabriniz için teşekkürler.

"Başbakanlık.gov.tr adresinin nereye yönlendirildiğini bilmez iken"

Parasını aldığı şeyi niye bilmesin ? 🙂 

Sonu ".tr" olan uzantı almak için nic.tr'ye boşuna para vermiyorsunuz. 🙂

Gönderildi : 12/08/2012 00:40

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Siz bence fazla karıştırıyorsunuz bu konuyu. Adres aldığınız bir ISP, hosting firması var veya .tr adreslerini veren ODTÜ var. Ayrıca gidip 1 veya daha fazla real IP adresi alıyorsunuz. Siz bu aldığınız yere diyorsunuzki benim www.xx.com adresim için IP adresim budur. Veya şirketinize bir NS kuruyorsunuz ve yine adresleri aldığınız yere xx.com adresi için gel benim NS sunucuma sor. ÜStteki root veya .tr ve .com.tr NS sunucularının sizin adresinizi bilmesine ve tutmasına gerek yok. En alttan üstte doğru yönlendirerek buluyorlar.

Siz örneğin İkitellide bir arkadaşınızın evine ilk defa gideceksiniz. Evi bilmeseniz bile gidebilirsiniz değilmi. Önce İkitelli ye gidersiniz sonra caddeyi bulursunuz, sonra sokağı bulursunuz. Bir sitede oturduğunu varsayın sonrada bu siteyi bulursunuz. Siteye gelincede güvenliğe (bu sizin şirket NS niz sayılır) arkadaşınızın dairesini sorup eve ulaşırsınız.

Üstteki postta bulunan şemaya bakarsanız en üstte "." bulunur ve aşağı doğru ülke domain lerine kadar iner.

Gönderildi : 12/08/2012 01:16

(@emredemirci-2)
Reputable Member

Siz bence fazla karıştırıyorsunuz bu konuyu. Adres aldığınız bir ISP, hosting firması var veya .tr adreslerini veren ODTÜ var. Ayrıca gidip 1 veya daha fazla real IP adresi alıyorsunuz. Siz bu aldığınız yere diyorsunuzki benim www.xx.com adresim için IP adresim budur. Veya şirketinize bir NS kuruyorsunuz ve yine adresleri aldığınız yere xx.com adresi için gel benim NS sunucuma sor. ÜStteki root veya .tr ve .com.tr NS sunucularının sizin adresinizi bilmesine ve tutmasına gerek yok. En alttan üstte doğru yönlendirerek buluyorlar.

Siz örneğin İkitellide bir arkadaşınızın evine ilk defa gideceksiniz. Evi bilmeseniz bile gidebilirsiniz değilmi. Önce İkitelli ye gidersiniz sonra caddeyi bulursunuz, sonra sokağı bulursunuz. Bir sitede oturduğunu varsayın sonrada bu siteyi bulursunuz. Siteye gelincede güvenliğe (bu sizin şirket NS niz sayılır) arkadaşınızın dairesini sorup eve ulaşırsınız.

Üstteki postta bulunan şemaya bakarsanız en üstte "." bulunur ve aşağı doğru ülke domain lerine kadar iner.

Merhaba,

Adım adım en son ".tr"'ye kadar gider. Örneği ".tr" alan adı otoritesi Nic.tr olarak verdiğim için o şekilde devam ettim. Sonuçta uzantı ".tr" ise gidip ".de" otoritesine sormaz. Sorsaydı zaten internet olmazdı. Her kim olursa olsun ".tr" uzantısı için 1998 yılında beri parayı nic.tr'ye basar. Sıkıysa bir ISP ".tr" uzantılı firma alan adı için belge gerekmez desin. Yürütme işlemini ODTÜ yapar.

http://tools.ietf.org/html/rfc1591
https://www.nic.tr/index.php?PHPSESSID=13447140728510220222717308&USRACTN=STATICHTML&PAGE=about_history

Saygılar.

Gönderildi : 12/08/2012 02:14

(@hasankoroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hepinize sabrinizdan ve ilginizden dolayı teşekkür ederim. kafamı karıştıran nic.tr üzerinde domainin hangi ip ye gidicegi bilgisini belirleyemem. Oraya sadece ns tanımlayabilmem. O zaman dediklerinize bakarak, ben nic.tr den domain aldıktan sonra ( hasan.com.tr ) ns olarak ns1.hasan.com.tr ve ns2.hasan.com.tr yazsam, sonra kendi localimde windows dns server kurdan ve buraya ilgili ne kayıtlarını girsem, sonra isp me gidip ns1.hasan.com.tr için ip alsam ve ilgili ipden gelen istekleri dns sunucuma gondersem oluyor. Doğru anlamis miyim?

Gönderildi : 12/08/2012 04:49

(@hasankoroglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Cevap veren tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum. Sorun, zamanında nic.tr üzerinde ns tanımlarken ip adresi girememekten kaynaklanıyor. hepinizi meşgul ettiğim için özür diliyorum. Aşağıdaki resimden de göreceğiniz üzere nic.tr üzerinde ns ler için ip adresi girilebiliyor.

Gönderildi : 12/08/2012 06:31

(@emredemirci-2)
Reputable Member

Sorunu çözmüş olmanıza sevindim. Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Gönderildi : 13/08/2012 23:35

(@mhicriozdogan)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Merhaba Arkadaşlar,

Belki soracağım soru onlarca kez sorulmuş olabilir ama istediğim cevabı bulamadım.

firma.com.tr  şeklinde domainim var. Yapmak istediğim ns1.firma.com.tr şeklinde name server oluşturup, bu ns adresini kendi sunucuma yönlendirmek istiyorum. Şu an için ücret karşılığı bir firmadan aldığım bir bayi paketi ile vermiş oldukları name serverları kullanıyorum. Ama merak ettiğim konu şu, firma.com.tr nin hangi adrese gideceği bilgisi yok iken nasıl ns1. adresinin nerye gideceğini nasıl belirliyorum?

Senin istediğin olayı ben türkticaret.net'teki domainlerimle çözebildim. Panelde kayıtlı name serverlar diye bir başlık var. Senin istediğin şey oradan yapılabiliyor. abc.com adresinin sahibi isen ns1.abc.com gibi bir name server tanımlayıp istediğin ip adersini atayabiliyorsun. İlk kayıtta 4,99 tl alıp 3 değişiklik hakkı veriyorlar. 4. ve sonraki her değişiklikte 4,99 tl istiyorlar.

Bunun bir başka yolunu bilen varsa paylaşırsa çok makbule geçer.

Gönderildi : 18/03/2013 11:49

(@YunusKeskin)
Gönderiler: 2
New Member

Hocam merhaba,,

Ben de bir kamu kuruluşuna DNS kurdum ancak ns1 ve ns2 leri oluşturamadım ve haliyle nic.tr ye bu IP ve NS leri giremedim.. Bu aşamada DNS üzeirnde yapmam gereken nedir yardımcı olur musunuz??

Gönderildi : 26/11/2015 18:11

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba

ns1 ve ns2 diye iki tane A kaydı oluşturun ve IP adresi olarak dns sunucunun ip adreslerini yazın. 

Sonra Domainin nameserver kayıtlarını ns1.domain.com. ns2.domain.com. olarak güncelleyin. 

Nameserverlar oluşmuş olur. Sonra nic.tr giderek ns1 ve ns2 kayıtlarını domaininiz için aktif edin. ( Domain içinde öncelikle ns kaydı tanımlamanız gerekiyor. sonrasında dns'leri bu nslere yönlendirebilirsiniz. ) 

Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/11/2015 18:18

Paylaş: