Forum

Exchange Server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2007 yi şirkette kullanmayı bitirip Hosting Mail Hizmetinden yararlanma.

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
485 Görüntüleme
(@GokhanBasturk)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar,

Şu anda çalışmakta olduğum şirketim Exchange Server 2007 ile mail hizmeti almakta. Fakat bir tane server ımız olduğu için active directory ve sql deki muhasebe yazılımımıza zor yetişiyor. Aynı zamanda server firewall yapımız çok güçlü sayılmamakta ve statik ıp miz olduğu için gereksiz strese girmekteydik. (25 kullanıcı)

Bu ve bunlara bağlı bazı nedenlerden dolayı web sitemizi yeni bir hostinge taşıyarak hosting in bize sunmuş olduğu yüksek özelliklerden faydalanmak istemekteyiz.

Bu konuda ilk adımları attım. Hosting firmasında kendi domain ismimizi vererek mailleri teker teker hazırladım.
Şu an kendi bilgisayarımdan mailimi yedeklemek istediğimde .ost dökümanı olarak kayıt yaptığını gördüm. Al-Ver ayarlarından .pst olarak mailimin yedeğini aldım.

Domainimizin dnslerini hosting firmamıza yönlendirdiğimde hosting teki mailler çalışacak ve exchange hizmeti duracak fakat farklı bir senaryoyla karşılaşabilir miyim ? Olumsuz bi durum olur mu ?

Daha önce bu şekilde bir sistem değişikliğine giden oldu mu ?

Tecrübelerinizi paylaşır mısınız ?

Teşekkürler şimdiden!  

Gönderildi : 05/07/2012 18:22

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Exchange ' in sahip olduğu bir takım features'lerden yararlanamaycaksınız. Kullanıcılarınız tarafında biraz yadırgama olabilir. Yönetim sizde olmadığı için kontrol altında tutamazsınız sistemi vb... eksiklikler. 

Gönderildi : 05/07/2012 18:26

(@MuratCileli)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Paylaşımlı bir hosting satın alırsanız ve yoğun bir mesaj trafiğiniz varsa sorun yaşayabilirsiniz. Tercihen dedicated veya VPS sunucu daha sağlıklı olacaktır.

Gönderildi : 05/07/2012 18:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Ofis 365i inceleme fırsatınız oldu mu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/07/2012 18:44

(@GokhanBasturk)
Active Member
Konu başlatıcı

Almış olduğumuz hosting paketi, kurumsal olduğu için trafik sadece bizim kullanıcılarımıza açık olacak.

Exchange kullanmak istememin nedeni,

Güvenlik zaafımız ve statik ıp ile server a saldırı imkanı vermesi,
 Active Directory ve Sql in de aynı server içinde olmasıyla verimliliğin düşmesi,
 Yeni nesil server işletim sistemi ve yapılandırma sıkıntısıyla uğraşmamak,
 Exchange in iç yapılandırmasının karmaşık geldiği için mailleri cep telefonumuzdan bile alamamamız,
 Web site için kullanmamız gereken veritabanı,..vs gibi özelliklerden hosting paketimizi değiştirmişken yeni bir hizmetten yararlanabilme.

Aklıma gelen nedenler şu an için bunlar. Böyle düşündüğüm için exchange ile çalışmamaya karar verdik.

Şimdi geçiş süresinde neler yapmak lazım ?
Adım adım alt yapıyı uygun hale getirmeliyim ki şirkete ertesi gün gelen maillerim gelmiyor diye karmaşa yaratmasın.

com.tr  DNS lerimiz üzerinden mail hizmeti için statik ıp çalışmakta. Şimdi dns leri hosting firmasının dns leriyle değiştirirsem ve mailleri herkesin bilgisayarında yedeklersem işi çözebilcekmiyim, ya da ne gibi süprizlerle karşılaşacağım kestiremiyorum.

Bu şekilde exchange server ı şirkette rafa kaldıran birileri var mı aramızda merak ediyorum.

Gönderildi : 05/07/2012 19:39

(@GokhanBasturk)
Active Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba Arkadaşlar!

Yok mu tecrübeli birisi ? Exchange i bitirip hostinge geçmemiz lazım. 

Gönderildi : 06/07/2012 12:46

(@www-rizasahan-com)
_

Localdeki exchangeyi bitierek hostinge geçmek istiyorsunuz ve zordan kolaya geçiş sağlayacaksınız burada kafanızı kurcalayan nokta nedir? Kısa öz olarak belirtir misiniz? Ayrıca size ofis 365 ürünü konusunda soru sormuştum, bu ürünü inceleme imkanınız oldu mu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/07/2012 14:21

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

Almış olduğumuz hosting paketi, kurumsal olduğu için trafik sadece bizim kullanıcılarımıza açık olacak.

Exchange kullanmak istememin nedeni,

Güvenlik zaafımız ve statik ıp ile server a saldırı imkanı vermesi,
 Active Directory ve Sql in de aynı server içinde olmasıyla verimliliğin düşmesi,
 Yeni nesil server işletim sistemi ve yapılandırma sıkıntısıyla uğraşmamak,
 Exchange in iç yapılandırmasının karmaşık geldiği için mailleri cep telefonumuzdan bile alamamamız,
 Web site için kullanmamız gereken veritabanı,..vs gibi özelliklerden hosting paketimizi değiştirmişken yeni bir hizmetten yararlanabilme.

Aklıma gelen nedenler şu an için bunlar. Böyle düşündüğüm için exchange ile çalışmamaya karar verdik.

Şimdi geçiş süresinde neler yapmak lazım ?
Adım adım alt yapıyı uygun hale getirmeliyim ki şirkete ertesi gün gelen maillerim gelmiyor diye karmaşa yaratmasın.

com.tr  DNS lerimiz üzerinden mail hizmeti için statik ıp çalışmakta. Şimdi dns leri hosting firmasının dns leriyle değiştirirsem ve mailleri herkesin bilgisayarında yedeklersem işi çözebilcekmiyim, ya da ne gibi süprizlerle karşılaşacağım kestiremiyorum.

Bu şekilde exchange server ı şirkette rafa kaldıran birileri var mı aramızda merak ediyorum.

Eposta sunucusunun dışarı açılmış olması güvenlik zaafiyeti değildir. Siz gerekli önlemleri almazsanız bu durum bir zaafiyete dönüşebilir. Kimsenin bana gelen mail server neymiş dur şunu bir yoklayayım diyeceğini zannetmiyorum. bunu ancak kafaya takan birisi yapar ve kafaya takan birisi de sisteminizi devirmek için tecrübelidir, bunun için de önlem almamışsanız yıkılırsınız.

sql de exchange de aslında birer veritabanı ve microsoft tarafından zaten bunların bir arada çalışması önerilmiyordu. hatta microsoft sbs gibi bundle çözümlerde artık sql ayrı makinaya kurulması için ek sanal hakkı veriyor. yani onlar da artık önerdikleri şekilde yapmaya başladılar. bu noktada haklı olabilirsiniz ama sanallaştırma gibi çözümlerle ek sunucu almak yerine disk ve ram arttırımıyla bu çözülebilir. 

yapılandırma sıkıntısıyla uğraşmamak için birsürü firmadan destek alma şansına sahipsiniz, inanın bu durum merdivenaltı firmalardan alacağınız web hosting ve mail himzetinden daha ucuza ve kolaya gelir.

exchange iç yapısı karışık değildir. 2003 zamanında belki birkaç registry ayarı ile edinebileceğiniz oulook anywhere ayarı artık bir butonla kolaylkla yapılabilmektedir.

her hizmetin bir maliyeti vardır. pop veya imap hiçbir şekilde mapi yerini tutamaz. size exchange hosting hizmeti de vereceklerse onu bilemem. ayrıca exchange server lisanslama için verdiğiniz paraları patronunuza nasıl açıklayacaksınız. bu bir edinme maliyeti ama diğeri kira.

yani yukarda anlatmaya çalıştığım kadarıyla düşüncelerinizin hepsinin birer çözümü var ve exchange ile edinilen çözümlerden hiçbiri burada olmayacak. 

Gönderildi : 06/07/2012 14:31

(@GokhanBasturk)
Active Member
Konu başlatıcı

Localdeki exchangeyi bitierek hostinge geçmek istiyorsunuz ve zordan kolaya geçiş sağlayacaksınız burada kafanızı kurcalayan nokta nedir? Kısa öz olarak belirtir misiniz? Ayrıca size ofis 365 ürünü konusunda soru sormuştum, bu ürünü inceleme imkanınız oldu mu?

Hocam daha önceden böyle bir geçiş için tecrübem olmadı, belki çok basit bir süreç olabilir ama işimi sağlama alarak forumda paylaşmak istedim.

Nic.tr den gördüğüm domain de zoneedit.com firmasının dns leri mevcut. Zoneedit firmasındaki kullanıcı bilgilerimize ulaştığımda .com.tr uzantılı domain için şirket statik ıp mi mail olarak kullandığını görüyorum. Zoneedit domain hizmeti veriyor ve ftp,www,@,mail gibi ıp leri de tanımlamış.

Ekran görüntüsünü özelden mesaj atayım bir inceleyin sizde. 

www bölgesine şu an hizmetini aldığımız hosting in ıp si verilmiş.

Sadece web site tarafındaki ıp ile oynayıp site görünürlüğünü test etmeyi düşünüyorum.

Sonuçları paylaşacağım. 

Gönderildi : 06/07/2012 18:22

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Yanıtladım en son mesajıma yanıt yazın durum değerlendirmesini buradan hep birlikte yaparız.

Gönderildi : 06/07/2012 18:58

(@GokhanBasturk)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Geçişi yaptım, genel olarak zaten karmaşık bir durum yoktu sadece olabilmesi muhtemel şeyleri sizlere sormak istemiştim.

Peki neler yaşadım hemen bahsedeyim: 

Yeni hosting içinde herkesin mail adresini aynen tanımladım. 

Exchange ile kullandığım site ıp DNS lerini nic.tr den yeni hostinge yönlendirdim.

DNS lerin oturması 3-4 saati aldı ve mailler yeni hosting hesapları düşmeye başladı.

Bende her kullanıcının bilgisayarına gidip outlook yedeklerini aldım. Outlook Exchange ile çalışınca .ost dökümanı tutmakta ve 2010 outlookta bu dökümanı dışarı aktarırken .pst olarak aktarmaktadır. Böyle olmasının nedeni de outlook un aslında .pst ile çalışmasından kaynaklanmasıdır. Microsoft Exchange devreye girmişse o zaman .ost uzantılı dökümanlar ortaya çıkmaktadır.

Outlook .pst yi dışarı aktarırken .ost ile çok yakın boyutta dökümanı yapılandırıyor. Bende haliyle herşey aktarılmış diye yedeklemeyi bitirip kullanıcının yeni hosting ile kullanacağı POP3 hesabını hazırlayarak oluşturduğum .pst yi yeni hesabın içine aktarıyorum.

Peki ne gibi outlook sıkıntıları yaşadım neler yaşamaktayım?

1. Outlook çoğu kişinin kişiler klasörünü kopyalamamış, kopyalama yaparken altklasörlerle desek ve alt klasörlerde kişileri görsekte aktarımı yapmamış.(Bazı kişilerde yapmış) Ben herhangi bir yedek sıkıntısı yaşarım diye eski Exchange Hesabını kimseden kaldırmadım. Bu sayede Eski Hesap içeriğinden kişileri kopyalayıp yeni hesabın kişilerine yapıştırarak olayı çözdüm. Fakat bazı kullanıcılar exchange hesaplarını silmesemde kişileri kaybetmişti. Onların kişileri uçtu.

2. Bazı kullanıcılar klasörlerine kural atamış ve kişilere özel klasörler oluşturarak direkt maili ilgili klasöre düşürerek kullanmaktaymış. Ben işlemleri yaparken kullanıcılar bana bişeyden bahsetmediler. Sonrasında yeni sisteme laf atmalarına bahane oldu. Bunun çözümü olarak mecburen yeni hesaba aktardığımız maillere tekrar kurallarını atamak olarak söyledim. 

3. Outlook Otomatik gönder/al ayarlarını yapılandırmak gerekti, exchange kullanırken maili direkt atıyordu şimdi POP3 te outlook a kendimiz gönder/al yapmamız yada ayarlardan ilgili işlemi hazırlamamız gerekti.

4. Kullanıcılar her zaman aynı sistem bile olsa maillerim gelmedi artık mail atamıyorum yada gitmiyor gibi şeylerden dolayı gereksiz telefon aramaları yapıyolar. Ne zaman kullanıcının yanına test için gitsem öyle sıkıntılı bir alamama veya gönderememe olmadığını ispatlamam gerekiyor.

5. Kullanıcıların cep telefonları ve diğer androidlerinde sistem çok güzel şekilde hizmet vermekte.

6. Şimdi group policy hazırlayarak herkesin outlook dökümanı yerine göre bilgisayarlarını kapatmadan önce o klasörlerin yedeğini server a alma işlemini yapıcam. Bu konuda destek olabilecek arkadaşlar varsa mutlu olurum.

7. Server ın günlük çalışırlığı gözle görülür pozitif olarak değişti.Ama hala 6 gb ram ile active directory (45 Kullanıcı), muhasebe programı, depo programı, sql ve ıss hizmetleri gibi işleri yapmakta. 

8. Bu gibi bir değişim içine girecek arkadaşlara tavsiyem .ost to .pst gibi converter programlarını önceden hazır etsinler. Her an exchange eski verilere ihtiyaç duyulabilir. 

Genel olarak yaşadığımız Exchange ile Yeni Hosting Mail Hizmeti Değişimi hakkındaki tecrübelerimi paylaşmış oldum. Umarım bu geçişi yapmayı düşünen arkadaşlarıma faydalı olacaktır.

Herkese verdikleri destek için teşekkür ederim! 

Gönderildi : 19/07/2012 21:49

Paylaş: