Forum

Plesk dns ve mail p...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Plesk dns ve mail problemi

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
636 Görüntüleme
(@emretekin)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba aranıza yeni katıldım ve hemen bi problemimi belirtmek istiyorum 🙂

kullanmadığım bir pc yi toparlayıp biraz işi öğrenmek için server 2003 ent kurdum. üzerinde ıss ve dns kurup ayarları yaptım ardından plesk 9.0 kurdum. dns ayarlarının plesk in kendisinin yaptığını öğrendim fakat bir kaç kayıt girdim. bir web hosting de çalışması gerekn herşey çalışıyor 2 şey haricinde.

1- isimtescildeki domainime ns1.exgrafik.com ns2.exgrafik.com olarak name server ekledm ve ardından dns yönetiminden bu ikisini seçtim 1 gün geçmesine rağmen hosta bağlanmıyor ping atamıyorm ns1 ns2 lerede ping attığımda cevap gelmiyor. ıp bazlı dns yönetiminde kayıtlara serverin ıp yazdığımda gayet iyi çalışıyor o zaman ns1, 2 ve domainde doğru ıp ye ping atıyor. bunu sadece dns yönetiminde ns1 ve 2 yi seçerek yapmak istiyorum nasıl yapabilirim?

şuandaki dns kayıtları 

-----------------------------------------------------------------------------------------

2- Plesk ile birlikte mail enablede kuruldu onunda ayarlarını yaptım fakat outlok ve web mailden gelen mailleri alabiliyorum aynı hostadaki diğer mail hesaplarına mailde atabiliyorum fakat dışarıya mail atamıyorum gmail hotmail gibi. ama dışardan her mail sunucudan mail alabiliyorum.

yardımlarınızı bekliyorum.... 

Gönderildi : 01/04/2012 18:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Plesk bilmem ama DNS ile mail sistemlerine hakimim.

Bu nedenle anladığım kısımlar ile ilgili cevaplar vereceğim.

Öncelikle siz bir alan adı için name server olmak istiyorsanız öncelikle alan adını aldığınız yere bu bilgiyi vermelisiniz ki sizin ns kayıtlarınız bir üst otoriteye bildirsin, böylece dünya genelinde x.com alan adı için ns siz olacaksınız.

Zaten siz bu ns kaydını oluştururken sizden bir veya tavsiye edilen iki ip isteyeceklerdir. Bu da sizin real ip adresiniz olmalı yani 192 li ve benzeri internal ip adresleri olamaz.

Sanırım siz bu noktayı atladığınız için dünya üzerinde kimse sizin exgrafik.com için ns olduğunuz bilmiyor.

zaten kontrol edince sorunun bu olduğu ortaya çıkıyor

http://www.intodns.com/exgrafik.com

mail gönderme ile ilgili ise madem yenisiniz biraz arama yapın derim pek çok kez bu konuları paylaştık.

MX, PTR, SPF bunlar anahtar kelimeleriniz olsun.

aramıza hoş geldiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/04/2012 22:18

(@emretekin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sanırım dünya üzerinde ns kaydı daha öncden oluşturmuştum. altdaki linkden bakabilirsiniz. isimtescilde ilk dns yönetimi yaparken ns1.exgrafik.con ve ns2 yi ekleyemiyordum destek departmanı bu işlemi yapmamı söylediler bu şekilde ekleyebildim ama problem yukarıda belirttiğim yönde devam ediyor.

şu anda serveri kullanabilmek için ıp bazlı yönlendirme yaptım analizlerde sorun görünmüyor olabilir. ilginiz için teşekkürler...

Gönderildi : 02/04/2012 16:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

http://www.intodns.com/exgrafik.com

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/04/2012 19:00

(@emretekin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

şu anda dns ler ns1.exgrafik.com ve ns2.exgrafik.com a göre ayarlı . ve verdiğiniz linkdeki test sonucu 7 hata çıktı. fakat çözüm için ne yapamam gerekli? ilginiz için teşekkürler...

Gönderildi : 02/04/2012 20:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslıdna doğru olanı makale okumak ve forumda biraz dolaşmak malum herkes pek çok kez konuşulmuş bu konuları her seferinde ayrı ayrı soruyor bizde ayrı ayrı yazarak zaman kaybediyoruz.

NS olmuş, sorunlar ise

1 - DNS üzerinde exgrafik.com zone içerisinde ns1 ve ns2 isminde A kaydı yok

2 - sanırım www isminde de bir A kaydı yok

3 - MX kaydı yok

Gönderildi : 03/04/2012 00:42

(@emretekin)
Eminent Member
Konu başlatıcı

dns sorunu çözümünü buldum. basit bir hata nedeniyle ns ler ile bağlantı yapmıyormuşum. 
Bahsettiğim dns sorununu modem den dns portu(53) açtım ve güvenlik duvarından da 53 portuna izin verdim ardından plesk panelde dns kayıtlarının ıp lerini wan ıp lerle değiştim ve şuanda dns problemim yok 

plesk paneldeki dns kayıtları..
[url= http://f1207.hizliresim.com/z/d/9njs5.jp g" target="_blank">http://f1207.hizliresim.com/z/d/9njs5.jp g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 12/07/2012 18:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş için teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 12/07/2012 20:47

Paylaş: