Forum

IIS 7.0 Request ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IIS 7.0 Request ve Harddisk Performans sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
493 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar bana bir konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdi ben bir proje için Server 2008+IIS kurdum ve serverda tanımladığım kullanıcılara IIS üzerinden download yaptırıyorum. Kullanıcılar dosyaları http linklerini kullanarak Internet Download Manager (IDM) yada jdownloader tarzı programlarla download yapabiliyorlar. Fakat benim sıkıntı çektiğim sorun Harddisk'in kullanıcıların requestlerine yetişememesi ve belli bir süre sonra kilitlenmesi. Aslında bu ruquestler şöyle oluşuyor. Bir kullanıcı 3-4 ayrı büyük dosyayı aynı anda indirmeye çalışıyor ve IDM her bir dosyayı 8 parçayı bölerek, 8 ayrı bağlantı yaparak indiriyor. Dolayısıyla sadece bir ip den bağlantı kuran bir kullanıcı 4x8 den =32 adet request yapıyormuş gibi HDD yük bindiriyor. Kullanıcı sayısıda artınca HDD yetişemiyor. Ben bu sorunu kullanıcı kısıtlamasına gitmeden (bu önemli) sadece her kullanıcı, yani herbir ip için request sayısını nasıl sınırlayabilirim. IIS'de böyle bir ayar varmı yada farklı bir çözümü varmıdır. (Not: 2 yada 3 harddisk bağlayıp raid yapmakta sorunu azaltmıyor. Çünkü kullanıcı sayısı artınca requestler kat ve kat artıyor)

Çözümlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/01/2012 14:49

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bu vermiş olduğunuz makaleyi inceledim, yalnız benim işime yaramıyor. Paylaştığınız için teşekkür ederim. Makalede sadece dosya tipine göre gönderme hızını ayarlıyor. Benim istediğim ise her ip için yani her kullanıcı için request sayısını azaltmak. Bizim bandwith konusunda sıkıntımız yok aksine harddisk (okuma) requestlere yetişemediği için en fazla upload bandwith 'in %20 sini kullanabiliyoruz. Halbuki kullanıcı ruquest tini azaltabilsek 2 harddisk raid'li toplam okuma hızı 60 MB/sn aşacak ve en az 500 Mbit/sn upload yapacak. Bizim istediğimiz de bu. Upload hızının %70-90 bandına çıkmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda bir iis ayarı bulamadım yada iis e yüklenebilen bir extension varmıdır. 

Eğer bu konuda yardımcı olursanız minnettar olurum.

Gönderildi : 12/01/2012 19:54

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Merhaba

IIS 7 de limits bölümünden connection limitleri mevcut bunu her ip için mi yapıyor yoksa o siteye gelen toplam connectiona mı yapıyor test edemedim. Bir diğer denemede IIS 7 için yapılmış bir uygulama var. Şu an bulunduğum ortamda test etmem pek mümkün değil o nedenle sende testlerini farklı bir ortamda yaparsan iyi olur.

http://blogs.iis.net/ruslany/archive/2009/02/16/dynamic-ip-restrictions-for-iis-7-0-beta.aspx

Gönderildi : 13/01/2012 13:10

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bu işlem siteye yapılan toplam requesti sınırlıyor DoS atakları için düşünülmüş ve belli ip den gelen yoğun requst olursa ip ye bloke koyuyor. Bizim istediğimiz ip'lere bloke koymasın. sadece ip kullanıcı başına request i sınırlamak. Dolayısıyla dosya çekiminde HDD yetişebilecek ve upload hızımızı daha verimli kullanabilecez. limit connection requst per ip.

Gönderildi : 13/01/2012 19:46

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Bu işlem siteye yapılan toplam requesti sınırlıyor DoS atakları için düşünülmüş ve belli ip den gelen yoğun requst olursa ip ye bloke koyuyor. Bizim istediğimiz ip'lere bloke koymasın. sadece ip kullanıcı başına request i sınırlamak. Dolayısıyla dosya çekiminde HDD yetişebilecek ve upload hızımızı daha verimli kullanabilecez. limit connection requst per ip.

Merhaba,

Bu işlemi per client mi olarak yapmak istiyorsunuz ? Diğer bir deyişle,Internet üzerinden herhangi bir yerden web server sisteminizi ziyaret eden herhangi bir client ip adresi üzerinden rate limiting mi yapmak istiyorsunuz?Eğer bu dediklerimi yapmak istiyorsanız,bunları IIS üzerinden yapamazsınız.Bu işlemi yapmanız için gereken ;

- router ve ya firewall ve ya proxy  üzerinde Qos kuralları ile ve ya rate limiting yapmanız gerekiyor.

Saygılarımla,

Gönderildi : 14/01/2012 22:34

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Firewall seçeneği benim de aklıma gelmişti. Fakat server makinayı yormayacak, kullanışlı yani ip bazında bağlantı request sınırı koyabileceğimiz bir program varmıdır bildiğiniz. Sistem Server 2008 R2 64bit. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/01/2012 01:49

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Benim tavsiyem hem sisteminizi çok yormayacak istediklerinizi size fazlasıyla verecek olan http://www.safesquid.com/html/portal.php?sid=1151f9f5cf03bff50a7e6d176731c360  sitesindeki programı kullanmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla,

Gönderildi : 15/01/2012 17:29

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Aslında bu işi çözecek bir ISAPI Filter vardır diye düşünüyorum. Sizin bildiğiniz bir kaynak varmı bu konuda. Ücretsiz olarak indirebileceğimiz yada makul bir fiyatı olursa da olabilir. Her server a yükleyerk çözmeyi umut ediyorum.

Gönderildi : 25/01/2012 14:41

Paylaş: