Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

sunucu için özel trafik

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
405 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

şimdi bildiğim kadarıyla

sunucularda 100 Mbit internet port , paylaşımlı olarak kullanılmakta

konuştuğum sunucu firması ise verdikleri 100 mbit paylaşımlı olmadığını çok rahat 100 mbit download yapabilceğimi söyledi

e ticaret siteleri içinde web sitesinin ayrı sunucuda..database in ayrı sunucuda barındırmamı tavsiye ettiklerini, ama bunu istersem

100 mbit internet yerine 5 yada 10 mbit özel tahsis edilen hattı kullanmak zorunda kalacağımı çünkü ,ayrı ayrı 100 mbit interneti olan 2 sunucunun

farklı network lerde olacağından database ve site birbirlerine bağlanamazmış..

anlamadığım bir  şey var 

tek sunucu  kullanmış olsaydım 100 yerine 10 mbit seçseydim..internet hızım daha düşük olmayacakmıydı ? çünkü temsilci ısrarla özel tahsisin daha hızlı randımanlı olduğunu söylüyor. Ha şu olsaydı 100 mbit paylaşımlı kullanmış olsaydım ve sunucuma düşen hız 10 Mbit den düşük olsaydı mantıklı derdim ama diğer yandan da 100 mbit paylaşımsız direk 100 ü görürsünüz diyor..iyide bu durumda 10 - 100 den düşük nasıl daha hızlı anlamadım ?

ve sunucu 2 tane olursa mutlaka özel tahsis hatmı almak zorundayım ?  100 mbit olursa ... database site ayrı sunucularda birbirine bağlanamazmı

son olarak

e ticaret  için ayrı sunucu ilk başta olmasına gerek varmı ? avantajları nedir

teşekkürler 

Gönderildi : 10/05/2011 15:39

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Sunucuların ayrı olması güvenlik açısından iyidir. Bant genişliği ile ilgili açıklamalarınız mantıklı ancak bu konuda hizmet aldığınız yer size nedenlerini daha iyi açıklayacaktır.

Gönderildi : 10/05/2011 15:42

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

datacenterda sunucudana gelen ethernet kablosunu direk router a bagla.. routerdan cikan cikisida switch cihazina bagla.. switchden cikan portları makinalarada dağıt...

100mbit çıkısını router üzerinden istedigin gibi bölümleyebilirsin...  tek olay kirladigim yerden fazla ip almak olucak.. bu ipleride routera tanımlarsın...

bu işlemler için sunucu kiraladağın veya sunucularını barımdırdıgın yerle bir görüş.. belki adamlar router koymana musade etmezler..

router kullanıcaksan mikrotik rb 1000 router kullan...

Gönderildi : 29/05/2011 20:33

RS
(@ramazansokelen)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Merhaba kısaca cevaplamak istiyorum.

- 100 Mbit'lik hat tabiki daha iyi performans alırsın.

- Database sunucunun ayrı olması güvenlik açısından daha avantajlıdır.Performans zafiyeti olmaz.

- Ayrı network'lerde olan sunucular Lan-Dmz konuşması router yada firewall üzerinden tanım yapılarak konuşturulabilir.

Daha teknik detay isterseniz açıklayabilirim.

Gönderildi : 01/06/2011 16:48

(@SuleymanTarikOgut)
Gönderiler: 154
Estimable Member

şöyle bir konfgurasyonda olabilir.

ikinci db sunucuna 192.168.0.2 web sunucuna 192.168.0.1 iplerini vererek kendi private networkünü oluşturabilirsin. böylece iki sunucu arası 1gbit bağlantı sağlamış olursun db sunucun internete çıkmayacağı içinde + bir güvenlik olabilir kanımca.

Gönderildi : 20/06/2011 08:49

Paylaş: