Forum

Telekom Ip sabitlem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Telekom Ip sabitleme

20 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
1,880 Görüntüleme
(@onurguncan)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi günler,

Telekomdan aldığım sabit ip adresi daha önce bir kere değiştirildiği için başım oldukça ağrıdı. Yeniden böyle bir olay olmaması için ne yapmam gerekir. Dışarıdan ip satın alabilir miyim? Nasıl bir ücret öderim. 

Gönderildi : 04/01/2011 10:18

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Aldığınız sabit IP nasıl değiştirildi anlam veremedim. Sonuç itibariyle siz Telekomdan sabit IP istediğinizde zaten belli bir ücret ödüyorsunuz ve bu IP size atanıyor. Bu IP nin değişme olasılığı yok.Çok nadirde olsa yeni bir yapılanmaya gidildiğinde bilgi verilerek IP değişikliği yapılabilir tabiki ama bu belkide çalışma hayatınız boyunca 1 bilemediniz 2 defa başınıza gelir diye düşünüyorum.

Gönderildi : 04/01/2011 12:13

(@onurguncan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İşte sorun da burada bir defa bile başımıza gelme gibi bir lüksümüz yok. Dışarıdan bu ipye tanımlanmış birçok panel bulunmakta ve herhangi bir ip değişikliği olursa yeniden 6000 tane panelin tektek ipsinin değiştirilmesi gerekiyor. Yedek ip kullanıyoruz ama yinede ana ip nin değişmemesi için bir çözüm varsa onu duymak istiyorum.

Gönderildi : 04/01/2011 14:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

o durumda telekom değilde farklı bir ISP kullanmanızı tavsiye ederim.

Borusan, Sabancı Telekom, Süperonline vs gibi ISP'leri tercih edin.

kolay gelsin

Gönderildi : 04/01/2011 14:45

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Merhaba;

Ek bilgi vermek için söylüyorum.

Telekom adsl ler için ele alırsak sabit ip vermiyor ppp de verilen iplerin relase sürelerini uzun tutuyor buda her seferinde aynı ipyi almanızı saglıyor ama hatırladıgım tadarı ile max relase süresi 999 gün

Bu işlemin yerine ip blogu satın almak daha mantıklıdır ip alabileceginiz kurumsal isp ler ve ripe dir.

Gönderildi : 04/01/2011 14:59

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Mümin Hocam ve Eser Hocam;

Sonuç itibariyle sizin dediğiniz yöntemlede bir defaya mahsus IP değişecek başlangıçta. Ama bir daha değişmeyeceğinin garantisi var mı?

Gönderildi : 04/01/2011 15:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997

Normalde var ama telekomun işi belli olmuyor ki yukarıda da bu bir kere olmuş , yarın santral değiştirdik bilmem ne oldu diyip yine değişebilir telekom bu nihayetinde 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/01/2011 16:46

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Alt yapı çalışması sırasında statik IP değişebiliyor. Örneğin G.SHDSL de yoğun bir şekilde altyapıyı MPLS e geçiriyorlar ve statik ip değişebiliyor. IP Bloğu sabit kalıyor ama.

ADSL tarafında ise benim çok başıma geldi. Hat ile alaklı ile problem olduğunda, tanımları kaldırıp yeniden tanımlıyorlar o sırada hattın statik ip sini tanımlamayı unutuyorlar sonra uğraş dur.

G. var ise problem yaşaman daha düşük ama hattı farklı bir ISP den yedeklemende fayda var. Her ne kadar Turk Telekom un altyapısını kullansalarda belirli bir noktadan sonra kendi altyapılarına alıyorlar.

Gönderildi : 04/01/2011 19:12

(@onurguncan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yanıtlar için çok teşekkür ederim. Son bir soru olarak , ip bloğu satın almada bana ek bir maliyet var mıdır ? Yani herhangi bir donanım maliyeti. Birde blok kaç ip adresinden oluşmalı bana bir adet yeterli bunun minimum değeri nedir. Fiyatı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gönderildi : 05/01/2011 00:08

(@esersolmaz)

Merhaba;

Öncelikle çok güzel bir post oldugunu düşünüyorum. Hangi açıdan derseniz bu kadar çok ekip arkadaşımı aynı post içinde görmek bana keyif verdi.

ip blogu satın almak için örnek veriyorum turknet borusan vs vs den bir devre kiralamanız gerekir ki size bu devrede kullanılacak ip versinler... Bu tabikide bir maliyet getir. en az kaç ip verirler net olarak bilmiyorum ama almışken bol bol almanın faydası var diye düşünüyorum.

Gönderildi : 05/01/2011 00:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba;

Öncelikle çok güzel bir post oldugunu düşünüyorum. Hangi açıdan derseniz bu kadar çok ekip arkadaşımı aynı post içinde görmek bana keyif verdi.

ip blogu satın almak için örnek veriyorum turknet borusan vs vs den bir devre kiralamanız gerekir ki size bu devrede kullanılacak ip versinler... Bu tabikide bir maliyet getir. en az kaç ip verirler net olarak bilmiyorum ama almışken bol bol almanın faydası var diye düşünüyorum.

Ben uzun süreden sonra Muratı gördüm [:D]

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/01/2011 02:29

(@muratguclu)
Noble Member

Merhaba;

[:D]

Eser e ek olarak. Ip bloğu için G. veya Metro vb teknolojileri
kullanman gerekir. 255.255.255.240 lık bir ip bloğu alabiliyorsun.
255.255.255.248 veriyorlar mı bilmiyorum, sormak lazım.

Gönderildi : 05/01/2011 20:50

(@esersolmaz)

Merhaba;

[:D]

Eser e ek olarak. Ip bloğu için G. veya Metro vb teknolojileri
kullanman gerekir. 255.255.255.240 lık bir ip bloğu alabiliyorsun.
255.255.255.248 veriyorlar mı bilmiyorum, sormak lazım.

Muratı hep yanımızda hocam zaten 🙂

ewet en az 255.255.255.248 verebiliyorlar bence daha azı ziyandan başka bir şey olmaz...

Gönderildi : 08/01/2011 01:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bilmem ben hissedemiyorum demek ki 🙂

Gönderildi : 08/01/2011 01:40

(@esersolmaz)

Bilmem ben hissedemiyorum demek ki 🙂

Murata söz hakkı dogdu...

Gönderildi : 08/01/2011 20:29

(@muratguclu)
Noble Member

Hakan hocam biraz haklı ama bana kalırsa bir fark yok. Eskiden MS ile uğraştığım için, daha çok post yanıtlayabiliyordum ama neredeyse 3 senedir MS ile alakam yok. 

Onun için post sayısı biraz düşük kaldı. Makale konusunda sözüm vardı, ona birşey diyemiyorum tabi :).

Sonuçta eski alışkanlıklar devam ediyor 🙂

Gönderildi : 10/01/2011 12:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönüller bir olsun Murat [:D]

Gönderildi : 10/01/2011 13:36

(@esersolmaz)

Allah muhabbetimizi daim etsin....

Bu posta ömür yeterse yıllar sonra bakmak isterim....

Gönderildi : 11/01/2011 00:08

(@SinanAydin)
Gönderiler: 13
Active Member

hocam türk telekom verdiği sabit ip pek sağlıklı bir ip oldmuyor.Çünkü bakım yapıldığında sabit ip adresleri bakımda karışıklık oluyor ve hangi ip hangi müşteriye hangi ip adresleri yönlendirileceği belli olmuyor ve telekom ip havuzunda o ip başka müşteriye yönlendiriliyor...saygılar...
eğer Windows Server 2008 rc2 kullanıyorsanız eğer hyper-v kullanarak kendi gerçek server daki bilgileri paralel olarak alış-verişi sağlarsanız eğer ve hyper-v yani sanal sunucunuzada bir ayrı ip adresi alarak sadece sanal sunucunuzda isa ayarlarını yani web adresinizin domin adresinin ayarlarını yaparak yedek serverınızıda aktifleştirebilirsiniz...saygılar..

Gönderildi : 11/01/2011 00:51

Sayfa 1 / 2
Paylaş: