Forum

Plesk icin Tavsiyel...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Plesk icin Tavsiyeler...

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
477 Görüntüleme
(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member
Konu başlatıcı

Plesk yeni kuracak veya yeniden kuracak arkadaşlara bazi tavsiyelerim olacak...

Plesk windows üzerinde bir cok servis ve ayaları otamatik yapmaktadır...

Sağlıklı plesk kullanmak için sistem tavsiyeleri ile başlıcam..

Amd Phenom 2 işlemcili bir pc toplucaksaniz anakart olarak foxconn veya gigabyte 790fx chipsetli ve daha üst seviye anakart tercih edin..

İntel İ7 işlemcili bir sistem toplucaksaniz Gigabyte - İntel veya Foxcoon X58 chipset serisi bir anakart tercih edin..

İntelin Anakartlarını Foxcoon üretmektedir... Ram olarak  ddr3  corsair - hi level - team - ocz marka remlerden birini tavsiye edin.. bu marka remler performans bakımından oldukça üstün remler... Benim tavsiyem corsairden yana...

Kasa için gerçek oem kasalar tercih etmelisiniz.. Thermaltek - Zalman - Gibayte marka kasaları tercih edin.. 4u tower kasalar tercih edin..  Kasa üzerinde power supply olmasın.. Power Supply olarak High Power - Tagan - Xilence marka en az 500waat power supply tercih edin..

6 Adet hdd olan bir kasa aldiginiz düsünerek yazıyorum... 6 adet WD 64mb cahce 1 TB Hdd Sata3 Hdd taktiyorum.. 1Tb+1TB hardiski raid 1 olarak diger hddleride raid 1 olarak yapılandırdım...

Sonuç :  C Hardisk 1TB  D Hardisk  1TB  E Hardisk 1TB oldu...

İlk Önce Mail enable standart mail serveri sitesinden son verisonu indirip d:/Mail Enable   dizine kuruyorum... d:/inetpud adinda bir dizin açiyorum..

iis bileşeni kurarken asp + asp.net ve ftp ve frontpage işaretlemeyi unutmayin.

plesk 9.5.2 indirdim.. Plesk kurarken manual kurulumu seciyorum... 

Mail servers:   olarak sadece spam özelligi seçiyoruz

Antiviruses:  standart gelen kalsin

DNS servers: devre disi kalsin

Web statistics:   Webalizer secin

Web scripting: Perl  - PHP 5 - Python secin

Web-based administration tools:   phpMyAdmin 2.9.11 - ASP.NET Enterprise Manager 0.1.3 secin

Database servers:  MySQL 5 secin

kurarken sitebuldier seçmeyin..  plesk databess olarak mysql tercih edin... plesk php ile yazıldığı calistigi icin database olarak mysql tercih edin.. mailenable ilk kurarken webmail seçenegini de seçmeyi unutmayin... c:\inetpud\vhost olarak tanımlı klasoru d:\vhost olarak degistirip kurulumu bitirin.. kurum bittikten sonra simple dns serveri kurunuz..

Ftp server olarak gene 6 ftp server tercih edebilirsiniz.. ben iis ftp server yerine bunu kullaniyorum... daha hizli ve daha güvenli..  mssql 2008 express veya web edition paketlerini sunucuya manual olarak kurunuz kurduktan sonra plesk üzerine manual tanımlayınız..

son olarak antivirüs olarak benim önerim fortigate antivirüs tercih edin hem ücretsiz hemde başarılı..

e hardiske sitelerinin yedeklerini haftalık alacak şekilde ayarlayın oraya yedekleri alsin... 

php icin iis mod rewrite yazılımı satilmaktadır. bunuda satin alirsaniz php + .htaccass mödülleri tam anlamıyla çalışmaktadır.. bu sayade tek sunucuda php + asp + asp.net birlikte calissin.. tek panel...  gerekli php ve asp mödülleri de kurmayi unutmayin.. zend ve ioncube gibi

ben bu sekilde yapılandırdım.. 4 senedir sorusnzu kullaniyorum... gene 6 ftp server kullanalar server üzerinde upload ve download limiti tanımlamalarında fayda var.. simple dns üzerinde spam icin txt kaydi özelligi var aktif edin kullanın...

İyi Çalışmalar... Faydalı olacağını umuyorum... Zorlananlar özelden yazsinlar yardımcı olurum....

Gönderildi : 12/11/2010 03:15

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

paylaşım için teşekkürler. bilgi bilgidir ve paylaştıkça çoğalır, elinize emeğinize sağlık...

Gönderildi : 12/11/2010 10:09

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

Simple DNS satın mı aldınız ?  Gene 6 FTP satın mı aldınız ? 

Windows server 2008 sp2 iis ftp servisi çok kötü ftp bişey atıcağını zaman aşağıdaki gibi hata veriyor. Sırf bu yüzden 2003 geri dönmdüm her şey çalışıyordu. 

530 error home directory inaccessible veriyor.

Gönderildi : 16/11/2010 15:21

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member
Konu başlatıcı

windows 2003 en kücük hata büyük sorunlara neden olabiliyor... güvenlik acisindan artik zayif gelmeye başladi...

windows 2003 enterpirese r2 sunucularimi  lisansli windows 2008 enterpirse 32bit versiona yükselttim.. plesk + iis + mysql vs oldukca stabil calisiyor.. sunucu yedekleme ve site yedekleme de windows 2003 den daha başarılı..

simple dns server satin aldim..   windows 2003 de gene6ftp serveri test etmek icin tiral lisansini test ettim.. windows 2003 de cok iyi calisiyor gene6ftp server.. windows 2008 de microsoft ftp server 7.5 kullaniyorum.. windows 2008 ayarlarını tam yapamamis olabilirsiniz..

mail + web + sql vs tek dnsten cikis yapiyor...

4 sunucum tek simple dns den cikis yapiyor...    100 ip tek dns serverda... ns1.site.com - ns2.site.com dnslerle tüm ipler vs birlikte...

en güzel özelligi istedigim bir siteye statik ip veriyorum..ns degistirmeden... mail serverler antispam ile cikis yapabiliyor... simple dns server ulaşım bakımından cok hizli...

Gönderildi : 16/11/2010 19:53

Paylaş: