Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

mail gönderirken açıalacak kayıtlar

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
351 Görüntüleme
(@savas_ozer_)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba.

Brightmail üzerinde tek ethernet portu ile mail gönderimi ve alımı yapılıyordu.Şu anda 9.0.2 versiyonunu kurup çift etherneti kullanıp bir portdan alım bir portdan gönderim yapmak istiyorum.

Bir tek ip adresim NAT yapıldığı için servis sağlayıcımdan bir ip adresim için kayıtlar açılmasını isteyeceğim Nat yapıp Checkpoint üzerine tanımlama yapıcam.

Sormak istediğim şu şimdi smtp.....com.tr diyelim ornegin bundan mail gonderimi yapmak istiyorum ve bunun için ( sadece mail gonderimi yapıcam diyelim ) servis sağlayıcı kayıt olarak A kaydı ve PTR kaydı açıyorum yeterli olur dedi bir arkadaşım da mutlaka MX kaydı açılması gerekir MX kaydında alan için öncelik ilk sırada olsun bunun için oncelik sonra olsun ama MX kaydı ve PTR kaydı olsun dedi.

Size sormak istiyorum hangisi doğrudur ne yaparsam en sağlıklı sonuç olur.

Şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/10/2010 18:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Savaş bey ;

Öncelikle MX şart değil ama MX olmaması bazı domainler için Spam gönderici kabul edilmenize sebep olacaktır. Eğer MX girerseniz bu sefer buradan mail gönderimler başlayacaktır. Bu nedenle siz sorun giden ip için ptr ve spf kayıtlarını açın ama MX açmayın , sorun yaşarsanız önceliği düşük bir MX açarsınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2010 12:40

(@savas_ozer_)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim cevabınız için şimdilik şöyle işlemler yaptırıyorum o zaman; istedigim ip için PTR kaydı ve A kaydı açtırıyorum.SPF kayıtlarını da açtırıyorum.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 20/10/2010 14:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Evet

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2010 17:49

Paylaş: