Forum

ns yonlendirme kont...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ns yonlendirme kontrolu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,923 Görüntüleme
(@OkanKORTAN)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

bildiğim kadarıyla ns yönlendirmesi yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 12-72 saat işlem tam olarak tamamlanmaktadır.an itibariyle 14 saat civarı oldu.Muşterimiz Tr içine mail atabilmektedir.Ancak musteri ihracat yaptığı için Çin Taylanda Amerika ya mail atmak durumunda.Şuanda bu bahsettiğim yerlere atamıyor.Musteri çok sabırsız olduğu için benim bunun kontrolunu yapmam gerekiyor.

Sonuç olarak isteğim ns yonlendirmesinin bir kontrolu var mı ? mesala şuanda nerelere mail atabilir nerelere atamaz tarzında.veya sizin aklınıza farklı bir çözüm yolu geliyor mu ?

şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için  🙂

Gönderildi : 01/09/2010 20:50

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Selamlar,

www.robtex.com ve benzeri sitelerden hangi ns sunucularına kayıtları düşmüş kontrol edebilirsiniz. Ancak kesin bir dille şu ülkeye atar şuraya atamaz diye ancak el ile deneyerek kontrol edebilirsiniz. oradaki sunucular sizin mx kayıdınızı gördüğü anda atmaya başlayabilirsiniz.

Kolay gelsin. 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 01/09/2010 21:13

(@OkanKORTAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

www.robtex.com ve benzeri sitelerden hangi ns sunucularına kayıtları düşmüş kontrol edebilirsiniz. Ancak kesin bir dille şu ülkeye atar şuraya atamaz diye ancak el ile deneyerek kontrol edebilirsiniz. oradaki sunucular sizin mx kayıdınızı gördüğü anda atmaya başlayabilirsiniz.

Kolay gelsin. 

cevabınız için teşekkürler .

el ile deneyerek derken tam olarak neyi kasdettiniz?

müşterinin şirketinden kendime bir mail hesabı açtım , bu hesaptan çin'e amerikaya mail denemelerinde mi bulunmam gerekiyor .bunun için bir tool tarzı birşey var mı ?veya a mail hesabı B mail hesabı ilekonuşabiliyor mu tarzında bi kontrol mekanizması var mı ?

özet olarak ne yapmam gerektiğini biraz ayrıntılı yazabilirseniz sevinirim  

Gönderildi : 01/09/2010 23:18

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

yani oldschool dediğimiz teknikle..aynen söylediğiniz gibi.o bloğa ait oradaki root DNS e bağlı olan mail kayıtlarının bulunduğu mx lere mail atarak deneyebilirsiniz. Böyle bir tool var mı açıkçası biraz araştırdım ama gönderilip gönderilmediğini kontrol eden bişey bulamadım..

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 02/09/2010 06:00

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

NS yönlendirmesiyle mail atamamanın bir alakası yoktur aslında 🙂

NS'i yönlendirseniz bile her yere mail atabilirsiniz. Önemli olarak ip adresine düzgün reverse dns kaydı girmeniz ve de SPF kaydınız, yeni ip adresinizi içerek şekilde düzenlemeniz olacaktır. Bu işlemleri yapmanız halinde her şekilde mail atarsınız. Hatta mail sunucunuz olmasa bile mail atarsınız.

Fakat mail almakta problemler yaşayabilirsiniz. Maili atarsınız fakat maile cevap dönmek isteyen karşı taraf, dns çözümlemesi sonrası diğer sunucuyu bulacağı için mailler eski sunucuya gider.

Bu yüzden biz ne yapıyoruz? NS'leri değiştirmeden bir gün önce MX ve IP adreslerini güncelliyoruz. Böylece NS aynı olmasına rağmen MX kaydı değişmiş oluyor. MX kaydının karşı taraftan öğrenilmesinde bir problem olmuyor. Sonrasında NS'leri değiştiriyoruz ve aynı kayıtları yeni DNS'te açıyoruz. Böylece cache'sinde kalmış mail sunucuları da yeni MX'e mail atıyor, ilk defa mail atan mail sunucuları da yeni MX'e mail atmış oluyor 🙂 

Gönderildi : 04/09/2010 13:56

(@OkanKORTAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim  bilgilendirmeleriniz ve yardımlarınız  için ....

istenirse konu kapanabilir yetkili arkadaş tarafından  🙂

Gönderildi : 04/09/2010 23:22

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Rica ederim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/09/2010 04:47

(@KaanATASOY)
Gönderiler: 22
Eminent Member

evet dediğiniz yöntemle şirket nslerini taşıdım ve hiç bir sorun yaşamadım bilgilendirme için teşkkürler.

Gönderildi : 05/10/2011 10:33

Paylaş: