Bildirimler
Hepsini Temizle

Yedek iis kurmak  

  RSS
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

 Merhba arkadaşlar,

Şimdi şöyle bir şey yapmak istiyorum. A firmasında web sitelerim host ediliyor. A firmasına birşey olursa merkez ofisimde bir yedek server olacak.(burada yedekler tutuluyor )A firmasındaki serverıma birşey olursa web sitelerimi merkez ofisteki serverdan geçici olarak çalışması için yönlendirmek istiyorum.bunun için merkez ofiste olan serverda, dns ve ns kaydı oluşturacağım..Bunun dışında yapmam gereken birşey var mı?A firmasına da ns kaydı olarak

ns.merkez.com olarak açtırmam yeterli midir?

Bu düşüncem doğru mudur?

Teşekkürler

Alıntı
Gönderildi : 13/08/2010 00:35
Yusuf ÖZTÜRK
(@yusufozturk)
Üye

Merhaba,

Yapmayı düşündüğünüz şeyi ofisinizde yapamazsınız ne yazık ki. DNS'leri güncelleyerek sitenin ofisinizde açılmasını sağlamak, en azından 15 dk kaybettirecektir size. Hatta bir çok ziyaretçi DNS güncellemesini yarım saatten önce alamayacağı için sitelerinize zaten uğrayamacaktır. Web sitelerinizi host ettiğiniz firma tekrar online olduğunu, bu sefer de DNS'leri güncelleyerek tekrar hosting firmasına yönlendirmeye çalışacaksınız ki bu da size ekstradan bir 30 dk kesintiye neden olacaktır. Kaldı ki hiç bir şey yapmasanız, hosting firmasının bağlantısı en geç 15-20 dk içersinde gelecektir.

Bu şekilde yedek IIS kurmak yerine, internet ve enerji altyapısı yedekli hosting firmalarını tercih edebilirsiniz. Radore Hosting gibi firmaların yedekli internet altyapısı sayesinde, yurt içine 2 farklı ISP'den yayın yapabilir; yurt içi tamamen kesilecek olursa yurt dışı üzerinden yayın vermeye devam edebilirsiniz.

Yine GeoCluster yapısı da sunduğumuz çözümler arasında fakat hosting fiyatlarına göre oldukça pahalı gelecektir sizin için.

İyi çalışmalar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/08/2010 02:48
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

Söylediklerinizde haklısınız ama bazı nedenlerden dolayı bu şekil bir şey yapmalıyım

Yoksa bende başka yere geçmek için çok bastırdım ama hatır gönül meseleleri devreye girince bazı şeyler gerçekleştirilemiyor neyse bunlar ayrı konular ...Söylediklerimin dışında neye dikkat etmem gerekiyor?

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/08/2010 14:45
Yusuf ÖZTÜRK
(@yusufozturk)
Üye

Siteniz statik ise pek problem yaşamazsınız. Fakat veri tabanı ya da sürekli bir dosya upload'ı söz konusuysa, sync etmeniz gerekecektir dosyaları. Bunun için sync çözümlerini incelemeniz gerekiyor. Fakat diğer taraftaki hesabınız paylaşımlı hostingte ise, sync'i ftp üzerinden atabilen çözümleri araştırmanız lazım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/08/2010 18:09
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

Hayır sadece web sitesi veritabanı olmayacak.Benim öğrenmek istediğim şey şu 179.1.1.1 no'lu statik ip'me gelecek olan istekleri iç serverdaki 192.168.1.1 no'lu ip ye gitmesi yani dışarıdan biri http://179.1.1.1./cozumpark yazdiklari zaman localde bulunan sitemin açılması

Senkronize yok başka birşeyde yok tek yapmak istediğim işlem budur bunun için ne yapmam gerekiyor?

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/08/2010 01:21
Yusuf ÖZTÜRK
(@yusufozturk)
Üye

Bunun için modem üzerinden DMZ ya da port forwarding yapmanız gerekiyor. DMZ yaparsanız, tüm portları iç sunucuya yönlendirmiş olursunuz. Böylece dış bacağın 80. portuna gelen tüm istekleri, içerdeki sunucunuzun 80. portuna yönlendirmiş olursunuz. Yine port forwarding ile sadece 80. portu da yönlendirebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/08/2010 13:13
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

Şimdi şunu yaptım.Port forwarding yaptım modemde external port 80'en internal port 80 ip olarakta local ip'mi belirttim.iis üzerinde de portu belirttim.Serverdaki antivirüsü disable ettim ama dışarıdan http://85.100.200.300/cozumpark.com yazdigim zaman gelmiyor internalda çalışıyor.Sorun ne olabilir ? Modem Linksys

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/08/2010 23:58
Yusuf ÖZTÜRK
(@yusufozturk)
Üye

Öncelikle DNS kayıtlarından alan adının www A kayıdını, 85.100.200.254 gibi olan ip'ye yönlendirmeniz lazım.

Dışardan bu ip'ye telnet çekin, 80. portuna. İç taraftaki sunucuya ulaşıyor mu kontrol etmiş olursunuz. Eğer ki sunucuya ulaşıyorsa fakat site açılmıyorsa, IIS'i yanlış ayarlamışsınız demektir. Fakat ulaşmıyorsa, modemden ayarı yanlış yaptınız demektir, tekrar kontrol edersiniz modem ayarlarınızı. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/08/2010 10:19
Paylaş: