Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

G SDSL Hakkında

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
378 Görüntüleme
(@niyaziaygun)
Gönderiler: 204
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhabalar yakın bir zamanda şirketimize G SDSL alacağız fakat şöyle bir sorum olacak. 8 adet static ip verilecek ve modemimiz değişeceğini söylediler teferuat da var fakat bizden internet arkasında firewall umuz olduğunu söyledim bunun içinse bana NAT ayarı yapmam gerektiğini söylediler. bende bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. detaylı bilgi verirseniz memnun olurum.

teşekkürler

Gönderildi : 13/04/2010 12:39

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Size verilen 8 IP'den 1 tanesi network 1 taneside broadcast 1 tanesi gateway olacak. yani 5 IP adresi kullanabilirsiniz.

Bu IP adreslerinden bitanesini Firewall'ın dış bacak Kartına vereceksiniz.

Natlama işlemi içinde Firewall'ın marka ve modelini verebilir misiniz ?

Gönderildi : 13/04/2010 13:26

(@niyaziaygun)
Reputable Member
Konu başlatıcı

linksys modem fakat kuracakları modem markası zyxel modem olacak

Gönderildi : 13/04/2010 14:04

(@niyaziaygun)
Reputable Member
Konu başlatıcı

8 statik ip leri 5 adet server a vereceğim geriye kalanlar duracak. fakat şirkette juniper kullanıldığından dolayı, nasıl halledeceğim bilemiyorum

Gönderildi : 13/04/2010 14:06

(@murataydin)
Noble Member

Ip'leri servera direk verirseniz Firewallı aradan cıkarmıs olursunuz ve serverlarınız savunmasız kalır. Pek önerebileceğim bir yöntem değil bu.

Zaten Firewalla IP verdiğiniz zaman ve serverların gatewayini firewall olarak ayarladıgınız zaman işinizi görecektir.

size 4 tane Ip kalır fazladan.

Zyxell g.dat modem verecekler size.bu modemin cıkısını juniperin girişine baglayıp daha sonra juniper network kartına bu IP'lerden birini verip natlamanız yeterlidir.

Gönderildi : 13/04/2010 14:36

(@niyaziaygun)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşeküürler

Gönderildi : 13/04/2010 15:54

(@murataydin)
Noble Member

Rica ederim.

Gönderildi : 13/04/2010 16:10