Forum

Yurt dışı DNS probl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yurt dışı DNS problemi

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
524 Görüntüleme
(@SukruSaglam)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Yurt dışındaki(Almanya netdirekt) sunucumda IIS , plesk 9.3, simple dns kurulu.

Sorunum şu sitelere türkiye üzerinden erişim sağlıklı bir biçimde olmuyor. sitelere nedenini henüz belirleyemediğimiz nedenlerden dolayı ulaşamıyorum.

Yalnız google dns yada open dns ip adreslerini kullanıcı tarafında kullanıldığında hiç bir sorun olmadan sitelere  ulaşmaktadırlar. Her kullanıcı google yada open dns tarzı ipleri kullanmadığı için çoğu kullancıı sitelere erişemediklerinden şikayet etmekte.

bu konu hakkında yardımcı olabilrseniz çok sevinirim.

Şükrü SAĞLAM

Gönderildi : 05/03/2010 20:52

(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member

networkde firewall varmı? siteler ttnet erişimi kapattığı sitelere giriyormu başka bir lokasyondan denermisin

Gönderildi : 06/03/2010 02:28

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Dns'de forwarder olarak ne tanımlı?

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 06/03/2010 23:03

(@sercancokyegit)
Gönderiler: 209
Reputable Member

Merhabalar

Benim de almanyada ki sunucularımda bu problem mevcut idi 1. dns olarak gecici bir süre open dns i kullanın türk telekom dns leri tarafından ns ler tanımlansın daha sonra isp nin vermiş olduğu dns adresi 1. open dns i 2. dns olarak tanımlayın sorun düzelicektir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 07/03/2010 14:42

(@SukruSaglam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herkese teşekkür ederim.

İlk önce forwarders tanımlamamıştım. fakat daha sonra google dnslerinden 8.8.8.8 dns ip sini tanımladım. siteler sorunsuz çalıştı. Fakat bu seferde dns isteklerine baktığımda normalinden fazla bir istek görüyorum. Kullandığım dns server yazılımı Simple dns izleme ekranından baktığımda saniyede ortalama 200-300 arasında istek var. Bu gün itibari ile baktığımda server iplerimden birincisi olan 78.159.99.25 blackliste (spam) girmiş.  ve sitelere erişim yok.

Ne yapmış olabilirimki bu böyle oldu. Bildiğim Herhangi bir toplu mail gönderimide olmadı.

Şu an Name server iplerimi değiştirip değiştirmeme kararını vermeye çalışıyorum. Bildiğiniz daha kısa bir çözüm varsa bildirirseniz sevinirim.

Gönderildi : 08/03/2010 20:40

(@sercancokyegit)
Reputable Member

78.159.99.25 nolu ip 587 portu ile bağlanmaya çalıştığımda mail.weblani.org geliyor.Webalani.org u düşünürsek domain için mx kaydı farklı bir ip de.Eğer kayıtlı mx den gönderim yapmıyorsanız spam list de yer alıyor olabilirsiniz...

Gönderildi : 08/03/2010 21:09

(@SukruSaglam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sercan Bey bilgilendirmeniz için teşekkürler. Spam Listesinden çıkabilmek için neler yapabiliriz.

Gönderildi : 09/03/2010 04:16

(@sercancokyegit)
Reputable Member

Merhabalar

Spam list de olduğunuz yere bir mail veya sitelerinden çıkmak için başvuruda bulunabilirsiniz.Tabi siz bişey yapmasanızda isp nin ipleri spam list de yer alıyor olabilir.Spam list den çıkma garanti değildir.Konu daha önceden de Çözüm Park içinde konuşuldu gerekli bilgilere arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 09/03/2010 19:23

Paylaş: