Forum

Dns ve ip konusu ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dns ve ip konusu kurum içi webserver

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
452 Görüntüleme
(@DenizCaliskan)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Kurum içinde kendi webserverımızı kurmak istiyorum. Bunun için daha önceden lisanslamalarla alakalı olarak konular açmıştım. Onları geçtim, şuanda dns konusunda takıldım ve düşünüyorum bir çözüm yolu bulamıyorum.

nic.tr den gov.tr uzantılı alan adımızı aldık. Buranın alan adı yönetim konsolunda ip adreslerini girmek için bölümler var. Kurum bünyesinde statik ip li metro kullanıyoruz. Yalnız metro hattan çıkış yapan ve olayı karıştıran bir server var. 80 portunu kullanıyor ve birtakım sonuçları internet üzerinden ziyaretçilere sunuyor. IIS kurulu üzerinde. 

Benim kurmuş olduğum webserverı 80 portu üzerinden ayarlarsam çakışma yaratacak. Güvenlik duvarında diğer server için ilgili yönlendirmeler yapıldı. Güvenlik duvarı olarak fortigate kullanıyoruz.

Bende 44777 diye bir port belirledim, bu portun firewall üzerinden yönlendirmelerinide uyguladım. Ancak 80 nolu portu kullanmadığım için websitesi adres kısmına www.websitesi.com:44777 yazmak gerekiyor. İşte bu noktada nasıl bir çözüm getirebilirim ki, adresin sonuna portu yazmak gerekmesin. Bu konuda oldukça kafam karıştı. 🙁 

Yardım edecek, akıl verecek birileri olursa çok sevinirim. 

Teşekkürler

Gönderildi : 23/02/2010 02:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

tek ip adresiniz var ise bunun bir çözümü yok . yani 80 nolu portu iki ayrı server a yönlendirme şansınız yok en az iki ip adresini olmazlı ki

a.com için x.x.x.x ve b.com için y.y.y.y gibi ip adresleri belirleyerek firewall üzerinde publish yaparken bunu kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/02/2010 02:31

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Anladım kurumun diğer bloku var. Orda kullanılan ip adresinin bizdekinden tek farkı sonundaki rakam 2 değilde 6'dır. Orda da farklı bir fortigate cihazı kullanılıyor. O halde ben webserveri oraya götürürsem bu dns ve ip sorununu birşekilde aşmış olacağız öyle değil mi?

Şuandaki blokta kurulmuş olan server 80 portunu kullanıyor ve ziyaretçilere bazı sonuçlar sunuyor. Bu binada yapılabilcek hiçbirşey yok.

Ben webserveri diğer bloka götürüp orda yapılandırmalıyım ki, 80 nolu portlar çakışma yaratmasın. 

Yanlış anlamadım umarım.

Teşekkür ederim

Gönderildi : 23/02/2010 02:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

o kadar zahmetede gerek yok

o zaman şöyle yapalım , sen yine tek bir iis kullan , yani 80 nolu portu yönlendirdiğin iis üzerinde yeni bir web sitesi tanımla ama home folder olarak diğer iis üzerindeki dizini göster veya yönlendirme yap yine home folder bölümünde .

tabi bu durumda host header şat , yani aynı iis üzerinde birden çok web sitesi için her bir siteye ip ile değil isim ile gitmen gerekli

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/02/2010 11:59

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aslında o kadar zahmet olmayacak ama dediğiniz yöntemde alternatif bir seçenek.

tabi bu durumda host header şat , yani aynı iis üzerinde birden çok web sitesi için her bir siteye ip ile değil isim ile gitmen gerekli

Bu dediğinizi biraz daha açabilirmisiniz acaba?

Teşekkürler

Gönderildi : 23/02/2010 12:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/02/_31013101_s-de-birden-fazla-ssl-li-web-sitesi-yay-nlama.aspx

http://www.cozumpark.com/forums/post/24614.aspx

Bu makalelerin manttıklarını baz alabilirsiniz.Forumda videosuda mevcut.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/02/2010 12:11

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hemen izliyorum.

Gönderildi : 23/02/2010 12:15

Paylaş: