Forum

Webserver kendi b&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Webserver kendi bünyemizde

16 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
535 Görüntüleme
(@DenizCaliskan)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Sadece tek bir websitemiz olacak, domain ve site yenileniyor. Eskisini kapattık. 

Bu websitesini kendi kurumumuz bünyesinde barındırmak istiyorum. Telekomdan direk fiberoptik çekildi. İnternet hızı yeterli seviyelerde. 

Bir tane server kabini var. İçinde 3 tane server çalışıyor ve kabinde daha boş yerler mevcut. Fortigate firewall kullanıyoruz.

Yayınlayacağım bu websitesi günde max.100 ziyaretçi ya alır ya almaz. Çok fazla trafik çeken veya yogunluk olacak bir websitesi olmayacak.

Bunun için yine boşa çıkan bir serverı kullanmayı düşünüyorum. Üzerinde win server 2003 var. Ama henüz göremedim bügun yarın gelicek kasa.

IIS kurulumunu, dns ve domain yapılandırmasını 1 sene önce aldığım eğitimden öğrendiklerimle yapabilirim. Ancak bu konuda yardım alabileceğim dökümanlar varmıdır, google da yada farklı forumlarda da aradım ama çok sağlıklı bilgilere ulaşamadım. Yada bu konuda nelere en çok dikkat etmeliyim. 

Teşekkürler, kolay gelsin.

Gönderildi : 27/01/2010 12:32

(@ErcanSahin)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Merhaba,

1 tek ana alan adı kullanılacaksa Plesk panelin 1 alan adı için kullanımı ücretsiz. Onun kurmak çok kolay onu deneyin derim yönetimi de çok basit.

Gönderildi : 27/01/2010 13:06

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Anladım daha önceden kullanmış olduğum reseller ve hosting planlarında bu paneli kullanmıştım.

Ben şuanda windows üzerine kurabiliyorum bu paneli yanılmıyorsam, peki ben joomla kurulumu yapmayı düşünüyordum. Yani php koduyla yazılmış sayfalar olacak. Bu konuda neler yapabilirim peki?

Gönderildi : 27/01/2010 13:18

(@ErcanSahin)
Eminent Member

Evet Windows 2003 üzerine kurabilirsiniz. Plesk Windows sürümü asp, asp.net, php kodlarını destekliyor zaten. Joomla php tabanlı olmasından dolayı apache sunucuda daha verimli çalışıyor. Ama bu demek değidir ki Windowsta çalışmaz. Kullanabilirsin rahatlıkla, Wİndows tarafında çalışmayan bazı scriptler var ama çoğu çalışıyor.

Gönderildi : 27/01/2010 13:49

(@omeryuce)
Gönderiler: 226
Reputable Member

Merhaba;

Evet plesk kullanabilirsin ama bir site için makinana plesk kurup makinayı kastırmanı önermem çünkü plesk o bir siteden çok daha fazla ram ve cpu harcıcak ve seni illet edecek. Onun yerine manuel olarak yönet siteyi derim. Zaten çok zor birşey değil. Benim acizane tavsiyem kesinlikle pleske bulaşma.

İstersen benimle irtibata geç elimden geldiğince yardımcı olurum

Gönderildi : 27/01/2010 14:41

(@omeryuce)
Reputable Member

http://www.hakanuzuner.com/index.php/video-iis-6-egitimi.html bunuda izleyenilirsin

Gönderildi : 27/01/2010 14:46

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki plesk kursam ne gibi avantajları olacak, kurmaz isem ne gibi avantajlarım olacak. 

Sanırım plesk panel kurduğumda yönetilmesi biraz daha kolaylaşıyor. 

Not: Bu arada makinada sadece websitesi yayınlanacak. Başka bir işlem için kullanılmayacaktır. 2-3 yıl önce domain server görevi yapmış olan bir makina olacak bu.

Gönderildi : 27/01/2010 16:12

(@ErcanSahin)
Eminent Member

Pleskin en büyük avantajı IIS kullanmayı iyi bilmiyorsan her derdine deva olması. Evet kaynak tüketir ama sen joomla için IIS e php yükleyeceksin sonra mysql kurup db tanımlayacaksın sonra klasör yetkilerini ayarlayacaksın ihtiyacın olacak ilave FTP alt hesapları açacaksın ve lazım olacak yedek alacaksın. Bunları IIS te yapmayı bilmiyorsan Plesk derdine derman [:)]

Gönderildi : 27/01/2010 16:21

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki windows xp prof. 'u webserver olarak kullanabilirmiyiz?

Gönderildi : 04/02/2010 13:42

(@omeryuce)
Reputable Member

xp üzerinde de iis kurulabiliyor ama xp de problem olur mesela xp de en fazla 10 kişi sitene girebilir aynı anda. onu yapacağını xp üzerine sanal makina önerebilirim. sanal makinaya windows 2000 veya üzeri bir işletim sistemi kurup çalıştırabilirsin istediğin gibi

Gönderildi : 05/02/2010 02:19

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Anladım, xp üzerinde problem olacak o halde. Sanal kurmak değilde, lisans sıkıntısı yaşadığımız için xp ye yöneleyim diyordum. 

Tek çare Server 2003 o zaman.

Teşekkürler

Gönderildi : 05/02/2010 11:49

(@omeryuce)
Reputable Member

Evet en mantıklısı windows 2003 olur. Ha eğer siteniz asp yada asp.net gibi bir dille değilde php gibi bir dille kodlandıysa linuxde kullanabilirsiniz yada windows xp üzerine apache kurup onunlada yayınlayabilirsiniz.

Gönderildi : 05/02/2010 13:24

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Site de sadece php kodları olacak, çünkü ben asp bilmiyorum 🙁

Gönderildi : 06/02/2010 02:32

(@omeryuce)
Reputable Member

hocam o zaman apache kullanabilirsin yada phptriad tarzı birşeyde kullanabilirsin. özel mesaj atmıştım msn adresimi eklersen yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

kolay gelsin.

Gönderildi : 07/02/2010 02:33

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Birde şunu sormak istiyorum. Webserver için gelecek kasa aşırı derecede büyük ve gereksizdi. Zaten kabinde onu alacak yerde yok. O yüzden kasayı istemedim. Herhangi bir yeni gelen 4gb ramlı kasalara server2003 kurmayı düşünüyorum ancak şu noktayı bilmiyorum; serverin üzerindeki lisans etiketiyle yeni kasalara server2003 kursam lisans gecerli olurmu acaba?

Gönderildi : 08/02/2010 03:27

(@DenizCaliskan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Lisans konusu çözüme ulaşmıştır. Teşekkürler

Gönderildi : 10/02/2010 17:36

Paylaş: