Forum

Mail Enable: Port 5...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Enable: Port 587 yapınca Mailler Gelmiyor!

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,533 Görüntüleme
(@MehmetAliTALMAC)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows 2003 üzerinde Mailenable  koşturuyorum. Bir süredir port 587 ve 25'i beraber kullandım bir sorun yoktu, Port 25 i tamamen kapatma kararı aldık ancak dışarıdan gelen hiç bir mail posta kutusuna düşmüyor! Sorun neden olabilir? Yardımcı olursanız memnun olurum.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/09/2009 03:06

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Sizin bölgenizde 25 inci port değiştirilmemiş olabilir mi? Çünkü Türk Telekom bu işlemi bölge bölge yapıyor.

Gönderildi : 17/09/2009 12:36

(@MehmetAliTALMAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sunucu İstanbul'da,  Anlatamadım sanırım sorunu, Şuan mailenable 25 ve 587 portları dinliyor sorun yok ama ben 25 portu kapattığımda dışarıdan mail gelmiyor hiç bir mail boxa.

Gönderildi : 17/09/2009 17:26

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Galiba bende anlatamadım. Türk Telekom 587 nci porta geçme işlemini bölge bölge yapıyor. Sizin bölgenizde henüz 587nci porta geçiş işlemi yapılmamış olabilir.

Gönderildi : 17/09/2009 20:04

(@MehmetAliTALMAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sinan Bey Şahsımla ilgili bir sorun yok ortada, çok özür dilerim bir türlü derdimi izah edemiyorum. Bakınız ben web hosting hizmeti veriyorum, sunucu istanbulda ve istanbul port 587e geçti. Port 25 i kapattığımda o sunucudaki hiç bir  domaine mail gitmiyor. Şuan tüm müşterilerim sunucuya zaten 587 porttan ulaşıyor bağlantıda problem gözükmüyor, Mail Enable ayarlarından kaynaklanıyor sanıyorum. Localdaki domainler bir birine mail atabiliyor ama hotmail, yahoo, filanca.com gibi bizim sunucumuzda olmayan domainlerden mail gelmiyor.

Peki Mailenable ne gibi durumlarda mail kabul etmez? fikri olan varmıdır?

Gönderildi : 17/09/2009 20:41

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Mail Enablede olması gereken ayar aşağıdaki şekilde

MailEnable Professional >Servers>localhost>Connectors>SMTP>Properties>Inbound

[img] [/img]

Gönderildi : 18/09/2009 13:14

(@MehmetAliTALMAC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim. Malesef Sorunumu Çözemedim... Ben Sadece 587. portu dinlenilmesini istiyorum.

Gönderildi : 18/09/2009 15:26

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

Merhaba mail server birbirleri arasında 25 smtp port ile haberlerşir yani sizin client 'larınızı zaten 587 smtp-auth protoklüyle mail server eriştikleri için herhangi bir problem olmaz.(İki prot 'da mail server da açabilirsiniz.) Çünkü client pc herhangi bir virüs bulaşsa bile trojan vs... Mail server 'dan authencation yapamadığı ve spma mail gitmicek ve mail server (IP) blacliste düşmiyecektir. Smtp port'larını zaten 587 geçirmesindeki neden budur. Mail server asasen iyi korunduğu müddetçe ve iyi DNS record açılmış ise herhangi bir problem ile karşılaşılmaz. Eğer 25 no'lu port kapatırsanız mail server'lar 587 smtp-auth ile yapılan mail gönderim istekleri diğer mail server iletemez. Çünkü mail server aralarında MTA protoklü ve 25 no'lu smtp protoklünü kullanırlar.

Gönderildi : 20/09/2009 16:27

(@SelcukSARAC)
Gönderiler: 4
New Member

Mail sunucularınızın hem 25. hemde 587. portu dinlemesi gerekiyor.

587. port outlook vb clientler için çalışmakta olup, 25. port dünyadaki tüm mail sunucular tarafından kullanılmak zorundadır.

Gönderildi : 27/09/2009 17:35

Paylaş: