Forum

Yazıcı Sürücü Kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Yazıcı Sürücü Kullanılamıyor Hatası Hk.

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
6,530 Görüntüleme
Gökhan GÖKTEN
(@iamgokhangokten)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sitede yeni olmam nedeniyle konuyu nereye yazacağımı tam olarak bilemediğim ve yazıcıyla alakalı bir problemim olduğu için buraya yazmak istedim. Şirkette hali hazırda bir active directory kurulu düzeni mevcut. 2 adet farklı bölümlerde masaüstü pc kurdum. Ağda bulunan 2 farklı marka yazıcı( "Canon mf212-w" ve "oki mb451" yazıcılar ağ üzerinden erişilebiliyor. 2 bilgisayarında USB ile yazıcı çıktısında problem yok ama ağ üzerinde varsayılan yazıcı olarak eklemek istediğimde sürücü kullanılamıyor hatası alıyorum. Driver & Sürücü tanımlamalarını sildim tekrardan tanıttım, yüklendikten sonra direk sürücü kullanılamıyor hatası alıyorum. Değerli fikir ve çözüm yollarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılarımla

Gönderildi : 27/09/2022 12:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Yazıcı sürücüsünü yükledikten sonra, varsayılan yazıcı olarak eklemek istediğinizde sürücü kullanılamıyor hatası alıyorsunuz. Bu sorun, yazıcının ağ sürücüsünün yüklü olmasına rağmen bilgisayarın bunu tanıyamamasından kaynaklanabilir.

Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

1. Güncel sürücüyü yükleyin: Yazıcının web sitesinde en son sürümünü kontrol edin ve indirin. Ardından, bilgisayarınızda bulunan sürücüyü kaldırın ve en son sürümü yükleyin.

2. Sürücüyü manuel olarak yükleyin: Windows, ağ sürücüsünü otomatik olarak yüklemeye çalışır. Ancak, bazen bu işlem başarısız olabilir. Sürücüyü manuel olarak yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

• Aygıt Yöneticisi'ni açın.
  • Yazıcının bulunduğu bölümü bulun.
  • Sağ tıklayın ve "Sürücüyü Güncelleştir" seçeneğini seçin.
  • Sürücüyü manuel olarak yüklemek için "Bilgisayarımdaki sürücüleri listeleyin" seçeneğini seçin.
  • Sürücüyü manuel olarak yüklemek için "Disk" seçeneğini seçin ve sürücüyü bulun.
  • Sürücüyü yükleyin ve işlemi tamamlayın.
  1. Güncelleştirme ve yamaları kontrol edin: Bilgisayarınızdaki Windows ve sürücü güncellemelerini kontrol edin. Güncellemeleri yükleyin ve ayrıca yazıcınız için mevcut olan yamaları kontrol edin ve yükleyin.

2. Ağ bağlantısını kontrol edin: Ağ bağlantısının doğru yapılandırıldığından emin olun. Yazıcının IP adresi, alt ağ maskesi, varsayılan ağ ağ geçidi gibi ağ ayarlarını doğru girin.

3. Bağlantıyı yeniden oluşturun: Yazıcının ağ bağlantısını yeniden oluşturun. Bunun için yazıcının güç kablosunu çıkarın, 10 saniye bekleyin ve yeniden takın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2023 09:52

Paylaş: