Forum

SMTP Server kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SMTP Server kurulumu ve Office 365 entegrasyonu

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
4,076 Görüntüleme
Mehmet Emin
(@memina)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun zamandır lokalde smtp server kurmadan içerden direk smtp bağlantı kurarak mail gönderimini sağladık.Son zamanlarda yaşanan timeout süreleri ile ilgili sorun yaşamaktayız.

Bu sorunu local network bir smtp server kurarak aşmayı planladık.Kurulum tamamlandı içerde smtp üzerinden çalışan cihazlarımız başarılı bir şekilde mail gönderebiliyor.(Kurduğumuz servis defaultda server içinde gelen SMTP server servisi)

Ancak gelen bir talebi bir türlü çözüme ulaştıramadık.

Talep :

Kurumsal kaynak planlaması içinden otomatik maillerimiz var bu mailler data önce smtp.office365.com:587 kullanıcı adı ve şifre ile giderek mail gönderimi sağlıyorlardı. Bu sayede program içinde işlem yapıp gönderilen mailler ilgili kişinin kendi Outlooklarında gönderilmiş klasörüne düşüyordu.

Local serviste bunu çözüme kavuşturamadım. Kullandığım servis server içinde yer alan SMTP server servisi.

Bu konuda fikri olan paylaşırsa çok sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 08/04/2021 10:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Selamlar,

Kullandığınız MTA IIS mi? Yoksa bir Exchange Server mı kurdunuz? Bu ara yazılıma smtp bilgisi girdiğiniz yere local smtp bilgisini girince mail mi atmıyor?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/04/2021 11:50

Mehmet Emin
(@memina)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner İçerde herhangi bir mail sunucumuz yok. Office 365 kullanıyoruz sadece içerde kurduğumuz smtp servisi IIS üzerinde çalışıyor ve office 365 ile bağlantı kuruyor.

Aslında kurulum yaparken sizin makalenizden faydalanarak kurduk ama bu seneryo biraz işi karışık hale sokuyor.MS konu hakkında case açtık ama sonuç alamadık.

Özet olarak 

ERP üzerinden atmış olduğumuz maillerin (içinde username ve password olarak iletilen) direk MS smtp servisine iletilmeden bir kuyruk ile yönetmek istiyoruz.Aynı zamanda atılan maillerin ilgili username ve pass ile işlem yapan kullanıcının mailbox göndeilmiş öğelerine düşmesini istiyoruz.
Belki farklı bir çözüm oneriniz olur diye açıklamak istedim.

İyi Çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 08/04/2021 13:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Peki bundan önce kullanıcı adı ve şifre girerek gönderdiğiniz mailler nasıl oluyorduda ilgili hesabın gönderilmiş öğlerine yerleşiyordu?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/04/2021 13:26

Mehmet Emin
(@memina)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner ERP programın içinde çalışan bir kod hazırlanan maili smtp.office365.com:587 TLS ile ms iletiyordu.Bu mailin içinde ek olarak kullanıcının mail adresi ve programın ad bağlantısı olduğu için şifresi de yer alıyordu.Bu şekilde atılan mailler ilgili kullanıcının outlook gönderişmiş örgelerine düşmesine yeterli oluyordu.

Bu yöntem ile yönetemediğimiz tek şey bir kuyruk oluşturmak timeout durumda kuyrukta bekleyen mailin tekrar bir süre sonra gönderilebilmesi.

Aslında bu yöntemi uzun bir süre kullandık son 2-3 aydır ms tarafında timeoutlar ile karşılaşıyoruz.Bant genişliğini gönderim yapan programın timeout süresini uzatmayı denedik ama maalesef sonuç alamadık.

Gönderildi : 21/04/2021 10:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda en iyi yöntem onprem ortama bir MTA kurmanız yada programı kuyruk yönetimi yapacak şekilde geliştirmeniz. SMTP kurmanız daha kolay olur hazır kuyruk yönetimi olan bir çözüm çünkü.

Gönderildi : 21/04/2021 11:14

Mehmet Emin
(@memina)
Active Member
Konu başlatıcı

Program tarafında bu durumu paylaştık ve bir geliştirme çözümü talebimiz oldu.Bu süre içince local tarafa windows smtp servisini kurarak çalışma yaptım.

İç tarafa kurduğum smtp server gayet iyi çalışıyor ama mailin kullanıcı hesabına düşmesi yönteminde yani kullanıcıyı doğrulayarak mail attırmak istediğim de bir türlü çalıştıramadım.MS da bu konu hakkında çözüm yöntemi belirtmiyor.

Farklı bir SMTP servis kurarak çözüm bulmaya çalışacağım.

Gönderildi : 21/04/2021 12:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

MTA ya bağlı bir durum, yani 3. parti bir uygulama bunu yapıyor ise herhangi bir mta çok rahat yapmalı aslında ama burada smtp authentication ile windows autherntication farklı olabilir, yani dandik bir ürün ise sadece smtp authentication destekliyor ise çalışmaması normal, bu nedenle onprem de exchange kullanan müşterilerimiz var. Exchange server 180 gün trial, kurup deneyin diyeceğim ama hybrid vs kurmazsanız işler karışabilir ondan uzmanlık yok ise hiç o topa girmeyin.

Gönderildi : 21/04/2021 18:29

Mehmet Emin
(@memina)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Bilgi ve cevaplar için çok teşekkür ederim.

Ben bir sonuca ulaşırsam yöntemi burada paylaşmak isterim.

Tekrardan çok teşekkürler.

Gönderildi : 21/04/2021 21:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Anlaştık, teşekkürler.

Gönderildi : 21/04/2021 22:47

Paylaş: