Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Network

11 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
643 Görüntüleme
(@enginyoldas)
Gönderiler: 56
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba..

Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak. Kablolama cat6a connectörler cat 6a

Swich ler 1 gbit. ethernetler 1 gbit.Sizce herhangi bir sorun oluştururmu.

Buradaki maksadım ileriye dönük 10 gbit altyapı yapmak.

Bildiğim kadarıyla cat 6a geriye dönük swich ve ethernetlerle uyumlu çalışıyor ama yine de fikirlerinizi bekliyorum.Teşekkürler

Gönderildi : 28/11/2021 22:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Hayır oluşturmaz geriye uyumludur. Fakat ihtiyaçların doğru belirlenmesi önemli. Bunun ne için planlandığı da önemli. 10 gb office lan network gayet uç bir değer ve 1 gb gayet yeterli. Yani yakın zamanda tüm portları 10 gb olan uygun segment switch çıkacağı ön görülmüyor. Çok uzun vade için planlanıyorsa ki kabloların da bir fiziksel ömrü var. Bilgi işlem omurgası için planlanabilir.

https://wbnetworks.com.au/blog/what-is-the-real-difference-between-cat6-and-cat6a

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/11/2021 00:20

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

aynen Eksik teleafuz etmişim. Hedef aslında 2.5 gbit.

Bizlerdeki en büyük sorun malesef güvenlik kameraların network üzerinden izlenmesi. Aslında hedefim 3 yıl için de mümkünse bütün network altyapısını 2.5 gbit hızında çalıştırmak. 12 nesi cpu larla birlikte artık 2.5 gbit ethernet kartları yaygınlaşmaya başladı.

Teşekkür Ederim

Gönderildi : 29/11/2021 00:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Çözümlemeniz yanlış. Video streaming için de 1 gbit fazlasıyla yeterli bir genişlik. 4k fhd yayın 50 mpbs'e dahi ihtiyaç duymuyor hani. Sorunlarınızın kaynağı başka yerde olmalı.
Genel bir hata ve sorundur cam'leri pc'lerin konuştuğu network'e karıştırırsanız broadcast trafik yoğunlaşır iki tarafta sorun yaşar. Forumda örneklerini görürsünüz olması gereken camera türü cihazların ayrı vlan'lara alınması ve yalıtılmasıdır. Yani siz 1 Tbit de kursanız paket kaynaklı yine sorun yaşarsınız. Mimarinizi buna göre kurgularsanız maliyetlerinizi başka noktalara kaydırabilirsiniz. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/11/2021 03:40

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Anladım

Yalnız Sıkıntımız Şu malesef Sunucu ya erişim Yapan bazı bilgisayarlarda

program la kayıtları seyrediyorlar. Malesef bu bilgisayarları yalıtamıyorum. Aynı Network de olmak zorunda muhasebe entegre programı kullanıyorlar. Nasıl yalıta biliriz fikriniz varmı

Gönderildi : 30/11/2021 08:24

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Gönderen: @ibrahimyildiz

Forumda örneklerini görürsünüz olması gereken camera türü cihazların ayrı vlan'lara alınması ve yalıtılmasıdır.

Burada İbrahim bey sorunuza cevap vermiş zaten. Ayırmaktan kastedilen iletişimlerinin kesilmesi değil. Mevcut ağınızı alt ağlara böleceksiniz (bknz: https://sozluk.cozumpark.com/vlan) sonra bu ağlar arasında gerekli yetkilendirmeleri yapmalısınız. Eğer konu hakkında bilginiz yok ise makalelerimizi inceleyebilirsiniz ancak uzman desteği almanız daha yerinde bir karar olur. Ethernet ve kablo maliyetinden daha uyguna gelebilir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/11/2021 09:06

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

kameralar ip kamera ise ayrı bir switche alıp sadece izleme kısmında bir portu aynı switche dahil edersiniz. dvr web üzerinden yada programı ile 3-5mb arası bağlantı yapıyor. izleyen kullanıcı sayısı fazla ise yakın mesafelere hdmi yada vga bağlantısı götürülebilir.

Gönderildi : 30/11/2021 09:23

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler

Gönderildi : 30/11/2021 21:16

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Aynen ibrahim bey dediğine gibi diye biliriz.

ip kameranın lan girişini swich de ayrı bir vlan grubu yapmak. Sonrada bu vlan tek taraflı geçiş vermek. güvenlik duvarından böyle bir konfigürasyon mümkünmüş. Güvenlik duvarından tek taraflı bir geçiş verceğiz. böylece kendi ip bloğumdan nvr cihaza geçiş olacak ancak nvr ip bloğundan benim iç network yapıma geçiş olmayacak böylece gereksiz trafik gin önüne geçmiş olacağız. Bunu herhalde yönetebilir hp swichler den yapıla biliyordur diye umuyorum araştırıcam. Bu konuda kaynak varmı bildiğiniz. Swich den örnek 40 nolu portu vlan2 yapıp sadece vlan 1 den geçiş olsun vlan2 den vlan 1 geçiş olmasın. Hepinize emeği ve bilgi paylaşımı için teşekkür ediyorum

Gönderildi : 30/11/2021 21:29

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler

Gönderildi : 06/12/2021 00:00

Paylaş: