Forum

Nas Ünitesi Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Nas Ünitesi Hk.

2 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
656 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sistemimde sunucuları ve clientlerı yedek aldığım bir synology nas cihazım var ama artık disk yetersiz kalıyor(12TB), daha yüksek bir kapasitede nas alıp clientlerı klasör olarak yedekleme yapmak istiyorum, ayrıca diğer nas'taki yedekleri de kendisine alsın istiyorum.

Clientlerı ücretsiz veeam ile yedekliyorum, onun alternatifi klasör yedeği alabileceğim bir program öneriniz ne olur? Bu tarz yazılımlar ile sistemde olabilecek crypto virüs tehlikesinde nas cihazlarına ulaşma riski nedir?

Bu konuda fikirlerinizi paylaşabilir misiniz? Önerebileceğiniz Nas cihazı ne olur?

Kolay gelsin, şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 05/02/2021 09:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Bu konuda benzer konuşulan konulardan. Diğer sorunuzda paylaştığım makalede yedekleme, felaket yönetimi mantığı var. Yine güvenlik, yedekleme kapsamlı başka makalelerde mevcut portalda.
Ramsomware için öneriler yine bulunmakta. Erişim ve yetkilendirme ağacını doğru yapılandırmazsanız nas yedekleri bir işe yaramayabilir. 3. kopya, cloud backup gibi çözümler de planlanmalıdır.

Veeam free ile folder backup yapabiliyorsunuz diye biliyorum. UrBackup gibi uygulamalar mevcut.
https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/folder-redirection-alternatif-uygulamalar/

NAS ürünü belirlemede sadece kapasite değil performans ihtiyacınızı da ölçeklemeniz, hesaplamanız gerekir. Yine benzer güzel öneri konuları mevcut. Data miktarınız, client sayınız, schedule job zaman beklentiniz ile marka önemli değil modeli ve üzerindeki konfigürasyonu belirlemeniz gerekir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/02/2021 13:37

Paylaş: