Forum

MBR to GPT veri tra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] MBR to GPT veri transferi

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
845 Görüntüleme
(@EmreBOYABATLI)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba,

Şirket yapımız da 1 adet 2tb MBR Formatında file serverimiz var ve bu dolmak üzere. GPT convert işlemlerini araştırdım oldukça sıkıntılı bir iş. O yüzden yeni bir GPT formatında disk oluşturup 4 TB olacak şekilde MBR'den GPT ye veri kaybı olmadan ve insanlar çalışırken aktarım başlatmak istiyorum. Bunun en uygun yolu nedir. Yardımlarınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 25/12/2020 09:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bu 2 tb disk OS'un da olduğu bootable disk ise direkt yapmayın zaten. 2. disk ise yapabilirsiniz ancak full backup alınmalı mutlaka bir hata oluşursa dosya tablosu raw 'a döner.
2. bir disk eklemeniz mantıklı. Ancak sorduğunuz işlem hw performans ile ilgili. Sorduklarınızdan bunların SATA tekil diskler olduğunu tahmin edebiliyoruz şayet öyleyse o iş canlı olarak transfer olmaz copy-paste halinde kimse çalışamaz disk performansı yetmez sunucuda.
Şayet Raid ise yine Array performansına bağımlı olur. Server disk performansı oldukça iyiyse bir miktar perf. kayıpla kullanıcılar share alanda çalışabilir. Ancak data güncelliğini takip zor olacaktır o yüzden kurumsal da bu işler mesai dışında yapılır.
Sunucu düşük profilli ise desktop tarafıyla işlem benzerdir en hızlı yöntem şöyle olabilir. Önce acronis vs ile 2 to 4TB a disk clone alırsınız. Daha sonra 3. party bir uygulamayla 4tb gpt çevirirsiniz işlem yarım günde biter. Yetkilendirme ve paylaşımlar partition yapısıyla ilgilidir. 2. disk ise bunlar change drive letter ile sıkıntısız işlem tamamlanmış olur.
Partititon assign mümkün değilse yetkilerle transfer için çok fazla konu var robocopy vs kullanabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2020 17:43

Paylaş: