Forum

Masaüstünde ki veri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Masaüstünde ki verileri diske yönlendirmek

6 Yazılar
3 Üyeler
6 Likes
559 Görüntüleme
Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ÇözümPark ailesi,

Masaüstünde tutulan verileri otomatik olarak belirli bir diske yönlendirmek mümkün müdür? 

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/12/2019 16:30

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selam,

Sorunuzu doğru anladıysam aşağaki regedit yolundan Masaüstü ve diğer ortamları istediğiniz alana yönlendirebilirsiniz. Bu sayede dosyalar kullanıcı klasöründen değil sizin gösterdiğiniz yoldan çalışır.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/12/2019 08:36

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Merhaba

Sadece masaüstünü değiştirmektense Profil yolunu değiştirmeyi önereceğim. Bunun için aşağıdaki registry yolunu kullanabilirsiniz. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

Burada "ProfilesDirectory" değerini değiştirirseniz tüm kullanıcılarda geçerli olacaktır.

Buğra Hocamızın yönteminde her kullanıcı için ayrı ayrı ayar yapmak gerekecek gibi görünüyor..

Gönderildi : 30/12/2019 09:18

Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @bugraparlayan

Selam,

Sorunuzu doğru anladıysam aşağaki regedit yolundan Masaüstü ve diğer ortamları istediğiniz alana yönlendirebilirsiniz. Bu sayede dosyalar kullanıcı klasöründen değil sizin gösterdiğiniz yoldan çalışır.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

Resul ve Buğra Hocam eksik olmayın cevap için.

Öyle sanıyorum ki doğru anladınız. İstediğim olay masaüstüne bir veri kaydedince, otomatik olarak belirttiğim klasörde de aynı veriyi kaydetmesi.

Örnek vererek açıklamak gerekirse; İlk olarak, D diskinde "X" adında bir klasör oluşturdum. Ve söylediğiniz yolu izleyerek HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders içinde bulunan "Desktop" uzantısınıı değiştirerek "D:\X" yaptım. Fakat Masaüstüne bir veri kaydettiğim zaman X klasöründe de gözükmedi.

Gönderildi : 30/12/2019 15:51

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Oturum kapatıp/açmak yada makinayı bir restart etmek gerekebilir. Ayrıca oluşturduğunuz klasörde kullanıcının yetkisinin olduğundan da emin olun.

Gönderildi : 30/12/2019 16:29

Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Problem çözüldü restart atmıştım fakat sonrasında bir süre bekleyince kayıt defteri güncellendi ve istediğim yere kayıt edebiliyorum.

Emeğinize sağlık 👍 

Gönderildi : 30/12/2019 19:37

Paylaş: