Forum

mac bilgisayarda or...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mac bilgisayarda ortak dosyaların açılmama sorunu

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
5,434 Görüntüleme
(@haticekara)
Gönderiler: 225
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yapıda mac ve windows bilgisayarlar kullanılmakta. windows bilgisayardan paylaşılan excel ve word dosyaları mac bilgisayarda açılmıyor. sorun neden olabilir ve çözümü ne olabilir?

Şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 08/02/2023 16:01
Konu Etiketleri

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Smb protokolü ile ortak klasöre erişebiliyor musunuz?

Nasıl bir sorun alıyorsunuz, ortak erişim için ne kullanıyorsunuz (Nas, File server vb..), aldığınız hatayı paylaşırsanız belki yardımcı olabiliriz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 08/02/2023 16:26

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevabınız için teşekkür ederim. küçük bir yapı olduğu için windows bir bilgisayardan paylaşımlı klasör yaptık file server gibi. erişime açık olan dosyalara windows başka bir bilgisayarlardan sorunsuzca erişiliyor ve kullanılıyor fakat mac bilgisayarlar bu dosyaları açamıyor. hata şu şekilde "word bu belgeyi kaydedemiyor veya oluşturamıyor. dosyayı kaydetmek istediğiniz diskin dolu, yazmaya karşı korumalı veya zarar görmüş olmadığından emin olun." sanırım mac'te ntfs ayarı diye bir şey var ama nasıl ne şekilde bilemedim.

Gönderildi : 08/02/2023 16:32

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

@haticekara paylaşım yaparken okuma ve yazma yetkisi verdiniz mi? örneğin mac bilgisayardan ortak klasöre erişip yeni bir klasör oluşturabiliyor musunuz, veya bir dosya kopyalamayı deneyiniz, işlem olumlu mu?

Kişisel bir olay

Gönderildi : 08/02/2023 16:37

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

evet bu söyledikleriniz yapılabiliyor. sadece paylaşımda olan excel word dokümanları açılmıyor ve bu bahsettiğim hata alınıyor.

Gönderildi : 08/02/2023 16:47

(@zulfumehmetozcifci)
Prominent Member

Aklıma çok birşey gelmiyor ama sorun dosyayı okuma ve yazma yetkinizden kaynaklanıyor. Örneğin dosyayı bilgisayara kopyaladığınız zaman açabiliyor musunuz?

Yada şöyle bir şey deneyiniz, dosyanın bir kopyasını oluşturunuz, kopya oluşturabiliyor musunuz, kopya dosyayı açabiliyor musunuz.

Dosyayı yedekledikten sonra dosyaya sağ tıklayıp bilgi ver  dediğinizde paylaşma ile ilgili bir bölüm var size orda okuma yazma yetkisi atanmış mı? Örnek:

yetki

Kişisel bir olay

Gönderildi : 08/02/2023 17:10

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@zulfumehmetozcifci 

paylaşımları ben ayarladım. paylaşımda sıkıntı yok. tek tek verdim yetkileri. kopyalamada da sorun olmuyor.

Gönderildi : 08/02/2023 17:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

https://support.apple.com/en-gb/guide/mac-help/mchlp1659/13.0/mac/13.0
https://www.youtube.com/watch?v=W6GWr9kjQ9Q&ab_channel=TouchTechnologyReview
https://support.apple.com/en-us/HT208209

Öncelikle Mac den anlamam macos için ntfs sharing de güncelde eskisi kadar problem yaşanmıyor diye biliyorum. Yukarıdaki aşamalardan başlayıp kontrol edebileceğiniz bir çok şey var.
Cihazlar aynı workgroup da olmalı, PC de network sharing ayarları doğru olmalı,
Macos larda tanımladığınız kullanıcıları windows üzerinde doğru şekilde oluşturmuş olmanız lazım,
tümünde ipv6 kapalı konuma getirin,
UNC yolları kısa tutun ve kesinlikle tr, özel karakter girmeyin,
mac pc'ler arasında çalışma kitabını paylaşmayı yani ortak kullanımı açmayın, (siz 2 tarafta arayüzleri aynı görüp aynı uygulamalar olduğunu düşünebilirsiniz fakat 2 taraftaki office bam başka mimarilerde ayrı yazılmış, aynı dosya türlerini kullanabilen uygulamalar. Macro ve link içeren dosyalarda bozulma şikayetleri yaşayanlar var)

Paylaşımı yapan PC'nin share folder içeren diskinde de aynı kullanıcı yetkilerini vererek deneyin,
İki tarafta da aynı SMB sürümleri açık durumda olmalıdır,
yukarıda 3. linkte örneği paylaştım elinizde ki macos sürümleri üzerinden bug taraması yapın eski macos sürümlerinde smb yerine CIFS kullanımı öneriliyor fakat bu güncel windows'larda problem demek.
Yazdıklarınız arasında küçük bir kavram durumu var windows pro'ları file server gibi kullanamazsınız client os'lar da server os'lardan farklı session limitleri var çok fazla diske access yapılamaz yoğun bir kullanım varsa sadece bundan dolayı dahi sorun yaşıyor olabilirsiniz.
Bu iki ayrı OS'u içeren ortamlarda public çalışma için NAS öneriliyor genellikle. Sizde trunas gibi birşeyle uğraşıyordunuz sanırım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/02/2023 23:00

(@haticekara)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam cevabınız için teşekkür ederim. Truenas'ta da aynı sorun olunca ondan kaynaklı sanılarak yapıyı değiştirdik. bilgisayara windows kurup bir klasör oluşturup paylaşıma açtık. tüm kişiler için user oluşturdum ve klasör paylaşımlarını yaptım. bende de mac var bende açılıyor dosyalar arkadaşlarınki mac air onlarda açılmıyor. yapılan mac teknik görüşmelerinde bendeki mac'in intel olması gibi bir açıklama olmuş.

Gönderildi : 09/02/2023 12:36

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Gönderen: @haticekara

cevabınız için teşekkür ederim. küçük bir yapı olduğu için windows bir bilgisayardan paylaşımlı klasör yaptık file server gibi. erişime açık olan dosyalara windows başka bir bilgisayarlardan sorunsuzca erişiliyor ve kullanılıyor fakat mac bilgisayarlar bu dosyaları açamıyor. hata şu şekilde "word bu belgeyi kaydedemiyor veya oluşturamıyor. dosyayı kaydetmek istediğiniz diskin dolu, yazmaya karşı korumalı veya zarar görmüş olmadığından emin olun." sanırım mac'te ntfs ayarı diye bir şey var ama nasıl ne şekilde bilemedim.

Merhaba,
Siz erişimde sorun yaşamıyorsunuz dosyayı açmakta sıkıntı yaşıyorsunuz olarak anladım.
Macbook Air Volume Sistem yapısı APFS olabilir mi?

O dosyayı USB bellek ile alıp sorun yaşadığınız Macbook air de test ettiniz mi? 

Doküman dosya türleriyse Libreoffice ile test edin.

Gönderildi : 09/02/2023 13:48

Paylaş: