Forum

İmza vbs düzenlemes...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İmza vbs düzenlemesi hakkında.

6 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
872 Görüntüleme
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Kurumsal mail imzası aşağıdaki vbs scriptini buldum. GPO ile bilgisayarlara gönderdim ve açılış Scripti olarak GPO yazdım.

ama sorun şu ki kişi network'e bağlı olmayan bir ortamda bilgisayarı açtığında Ldap üzerinden bilgi çekemediği için mail imzasındaki bazı bölümler eksik geliyor. VBs konularından çok acemi olduğum için bunu. En azından LDAP üzerinden ulaşamadığında birşey yapmasın gibi bir komut eklenebilir mi ? bu konuda değerli bilgilerinizi rica ederim.

Gönderildi : 15/12/2022 20:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu işin doğrusu bir mail imza ürünü satın almanız. Sonuçta outlook üzerinden Genel Başkan bile yazabilir birisi ve siz outlook imza engellemediğiniz sürece bunun önüne geçemezsiniz.

Özetle bu nedenle insanlar bu tür programlara para veriyor.

Eğer bütçeniz yok ise bu durumda non domain joined makineler için ayrı bir veri kütüphanesi yapmaktan bahsediyorsunuz 🙂 Ne yazık ki o iş düşündüğünüz kadar kolay bir şey değil. Özetle olmayacak bir şeyin peşindesiniz.

Olur mu? Çok boş vaktiniz var, biraz vbs ye hakimseniz, network e bağlı değilken örnek bu adam önce auto connect vpn gibi bir vpn ile ortak bir alana mı gitmeli? Bu mantıklı gibi, yani domainde olmasa bile ortak bir alanda bu bilgiyi çekmeli ama bunun için login işleminden önce otomatik vpn yapmalı ki bu alana ulaşsın. VPN ürünlerinde bu durum için ek lisan lazım, zaten bütçemiz olsa mail imza yazılımı alırdık bu kadar zahmete katlanmazdık, demek ki o da olmaz, peki bu bilgileri vpn den bağımsız internete koysak onedrive vb? Yine kimlik doğrulama sorunu veya public olur ise bu sefer de bu bilgilerin çalınma riski var.

Sanırım daha fazla yoruma gerek yok 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/12/2022 00:07

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan abi dediklerine katılıyorum evet. malesef bütçe diyebilirim 🙂 bu konuda araştırmalarım devam etmekte. Bu süreçte bu vbs'yi buldum. Reg üzerinden de değiştirmeyi engelliyorum. aslında burada talep ettipim vpn'e gitmesi yada domaine connet vs değil. Sadece en başa DC 'ye erişebiliyor mu. Erişiyorsa Script devam etsin. Yoksa Scripti uygulamasın gibi bir kontrol eklemek istiyorum. 

Gönderildi : 17/12/2022 15:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Geçen vbs'e hızlıca bakmıştım benim webden alıp araştıra araştıra düzenlediğime benziyor ilk söylediğiniz itibariyle ona en fazla ayrı bir listten çekmesini ekleyebilirsiniz. Bir üstte söylediğinize yönelikte bunu başka bir batch'e bağlayabilirsiniz ör ping vs yürümediğinde run edilmez gibi örnekler webden bulunabilir bence.

Ben asıl başka bir durumu hatırlatacağım gpo uygulanması, logon gecikmesi hataları konularında yazdım bu tip batch'leri logon dan basmayın. Bir süre sonra hangi gpo'nun sorun çıkardığını bulamayacağınız timeout vs sorunlarla karşılaşırsınız. Otomatize edildiğinde Yaşadığınız gibi eksiklikler de yaşarsınız her zaman şimdi düşünmediğiniz başka birşey karşınıza çıkar. Bunun yerine başka şekilde sürece bağlayın bunu örneğin ben benzer imza uygulamayı manuel çalıştırınca yapacak şekilde ayarladım outlook da profil oluşturulduktan sonra kişi ortak alandan tutorial'a bakarak çalıştırıyor yada yeni cihazını ayarlayan kişi çalıştırıyor. İmza da güncelleme olacaksa bilgisi geliyor AD den güncelliyoruz script'i çalıştırmasını söylüyoruz işlem bitiyor. Ve yine de çalışmadığı bilgiyi düzgün çekmediği oluyor. Bu da bütçesizliğin bir sonucu malum. vbs basmayla ilgili başka konular da var uzatmayalım şimdi. Özetle bunu bir PS'le yetki alarak manuel vs bir şekilde windows çalışırken basarsanız daha çalışır olur. Bu tip işlere yarar sağlayan Autohotkey gibi uygulamaları da öğrenmeye başlayabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/12/2022 22:29

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim İbrahim hocam. Vbs konusunda çok hakim değilim ama bir cumartesimi buna ayırarak sizin de dediğiniz gibi çözüm sağladım.  konu için bütçe ayırılmadığından dolayı aslında böyle bir yola başvurmak durumunda kaldım. Tabi ki ilerleyen süreçlerde Hakan abinin de dediği gibi buna hizmet eden bir ürün için planlama yapacağım.

çözüm olarak da şöyle bir vbs komutu buldum.

strHost="192.168.x.x"

if Ping(strHost) = True then
//MAİL İMZA KODU ilk konuda belirttiğim komutlar

MsgBox("Yeni imza Başarı ile uygulandı")
Else
'Wscript.Echo "Host " & strHost & " could not be contacted"
MsgBox("İmza uygulanamadı")
end if

Function Ping(strHost)

dim objPing, objRetStatus

set objPing = GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}").ExecQuery _
("select * from Win32_PingStatus where address = '" & strHost & "'")

for each objRetStatus in objPing
if IsNull(objRetStatus.StatusCode) or objRetStatus.StatusCode<>0 then
Ping = False
'WScript.Echo "Status code is " & objRetStatus.StatusCode
else
Ping = True
'Wscript.Echo "Bytes = " & vbTab & objRetStatus.BufferSize
'Wscript.Echo "Time (ms) = " & vbTab & objRetStatus.ResponseTime
'Wscript.Echo "TTL (s) = " & vbTab & objRetStatus.ResponseTimeToLive
end if
next
End Function

Gönderildi : 17/12/2022 23:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Selamlar, evet zamanın var ise çözebiliriz demiştik, eline sağlık, en azından senin gibi bütçesi olmayanlar için bir yöntem. Ancak beni yanlış anlama lütfen, sen bu tür yokluk içerisinde çözüm ürettiğin sürece sana bütçe vermeyeceklerdir. Bende kobi de bu iş başladığım zaman aynı bu şekilde çalışıyordum, sonra bir baktım Hakan halleder moduna girmiş yöneticiler, örnek bir sertifika 100 olar, onu vermeyip tüm outlook lara (şirket domainde olmayan) elle sertifika filan yüklüyorduk, tabi sene 2002, 2003 vs, gerçi forumda geçen gördüm hala böyle örnekler var, özetle zaman çok değerli, ondan zamanını kendini geliştirmeye ayır lütfe, böyle 50,100 dolara alınacak ürünler için ürün yazmak vs ile uğraşma.

Not: İmza programları bu arada pahalı programlar onlara özel yazmadım 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/12/2022 23:58

Paylaş: