Forum

Google fontlarının ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Google fontlarının web sayfalarında kullanımı yasal mıdır?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
597 Görüntüleme
kazimates
(@kazimates)
Gönderiler: 622
Noble Member
Konu başlatıcı
 

Web sayfalarımız üzerinde tesknik destek anlaşması, gizlilik anlaşması vs ile zamanında web sayfalarımızı özel firmalara yaptırmıştık. 10 yıl sonra bugün Almanya da bir avukat bir başkası adına mektup gönderip sitenizde google font kullanıyorsunuz diyerek ve IP adresimizide fotoğraflayıp bizlere ya 100Eurı ödersiniz yada dava açar 2500 Euro ceza alırsınız şeklinde bir ifadeyle bizleri dava etmeye çalışıyor.

Web sayfalarında google fontlarının kullanımı yasallığı nedir? Google font kullanmayan web sitesi bulmak neredeyse artık yoktur diye düşünüyorum.

Aynı örnek başkalarının da başına gelmiş ve bununla ilgili bir linki aşağıda paylaşıyorum. Bize gelende tam olarak bu sadece font ve IP adresi bizde raporlandı.

 

https://www.anwalt.de/rechtstipps/aufforderungsschreiben-wegen-google-web-fonts-anwaltliches-schreiben-durch-die-kanzlei-kilian-lenard-204332.html

Yoıutube da bu konu ile ilgili bir video da mevcut

https://www.youtube.com/watch?v=GxtYmdmUXbY

Bu konuda görüşünüz nedir? Google font kullanımı na bay bay demek mi lazım? Yoksa bu bir boş tehdit midir?

 
Gönderildi : 19/09/2022 13:40

kazimates
(@kazimates)
Gönderiler: 622
Noble Member
Konu başlatıcı
 

Bu sorun büyüyecek gibi gözükmekte. Aslında https://developers.google.com/fonts/faq adresine baktığımızda Product Sans ve Google Sans fontlarının haricindeki tüm google fontlarının kullanımı serbest ve ücretsizdir. Fontlar google Amerika sunucularından Google Fonts CSS API siteye embed yapılmak suretiyle web sayfalarımıza ziyaret edilirken çekilmek suretiyle ekrana yansımaktadır.

Fakat burada farklı bir nokta ise sorun yaratmaktadır.

Google Fonts API, CSS API'mizin kullanımıyla bağlantılı olarak sağlanan zaman damgasını, istenen URL'yi ve tüm HTTP başlıklarını (yönlendiren ve kullanıcı aracısı dizesi dahil) içeren HTTP isteğinin ayrıntılarını günlüğe kaydeder.

IP adresleri günlüğe kaydedilmez.

Günlüğe kaydedilen verilere erişim güvenli tutulur . Toplu kullanım istatistikleri, yazı tipi ailelerinin popülerliğini ölçmek için kullanılır ve Google Yazı Tipleri analiz sayfasında yayınlanır.

 

Yani sorun ziyaretçinin bilgisi olmadan ziyaretçinin IP bilgisinin Amerika google firmasına bildirilmesidir. Her ne kadar Google IP adresinini kaydetmiyoruz desede ziyaretçi veya Almanya avukatlık bürosu benden izinsiz IP adresimi Amerikalılara bildiriyorsunuz diye dava etmeye hazırlanmaktadırlar.

BU durumda şimdi google fontlarının siteye direk gömülüp gömülmeyeceğinin cevabını bulmaya bakıyor veya sitedeki tüm fontların google harici bir fontla değiştirilmesine kalıyor.

BU durumda daha büyük bir tehlike ise bundan sonra site analizleri için google analytics vb analiticsler de sitelerden kaldırılması gerecek gibi gözükmektedir.

 

 
Gönderildi : 22/09/2022 10:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 31990
Illustrious Member Yönetici
 

Merhaba, sizin çerez politikanızda bunun olması gerekli, ancak yine de bu biraz kötüye kullanım gibi geldi, çünkü font neyse ama google analytics kullanmayan site yok gibi, çerez olarak ilk geldiğinde ziyaretçi bile olsa sonuçta bu ip alınıyor, bence buradan bir şey çıkmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 22/09/2022 12:13

Paylaş: