Bilgisayar Bakım Hi...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgisayar Bakım Hizmeti Hk.  

Fatih VURAL
(@fatihvural)
Üye

Merhaba,
Envanterimizde bulunan bilgisayarlar-yazıcı vb için bakım hizmeti ve arıza vs durumlarında dış kaynaklı hizmet alımı düşünüyoruz. Bunun için sizler nasıl bir yol izliyorsunuz, tavsiyeleriniz ve mevcut ise paylaşabileceğiniz şartname vs mevcut mu acaba.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 02/12/2020 09:11
Erdem Yağlıkara
(@erdemyaglikara)
Üye

Fatih Bey Merhaba,

Konuyla ilgili size pm gönderiyorum.

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/12/2020 13:59
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bakım işinde en önemli konu uzman kadro. Malum sektörde herkes bakım anlaşması yapıyor ama sorun kadro uzman olmayınca 30dk lık işi 2 güne çözebiliyorlar, veya kesinti süresi uzuyor. Ama bu da tabi ki bütçeniz ile ilgili, örnek biz bir müşteriye 10K teklif veriyoruz müşteri diyor ki rakip 3500TL veriyor 🙂 tamam diyoruz, iki ay sonra geliyor, hocam çok sorun yaşıyoruz diye. Özetle uzman adam ucuz olmaz, ama şirketinizin parası yoktur ona bir şey demem, bu durumda mevcut paranız ile doğru ortantılı kalitede bir hizmet alırsınız.

Bu arada her zaman çok para ödemeniz durumunda da iyi hizmet alamayabilirsiniz, örnek çok iyi bir firmadır ama çok büyük müşterileri olduğu için sizde heves edip ilgili firma ile çalışmak istemiş ve başlamışsınızdır ancak yoğun oldukları için küçük ve butik bir firma kadar size ilgi göstermeyebilir. Bu nedenle bu konuda en iyisi referans.

Ek olarak beklenti önemli, misal haftada bir gün adam gelsin diyenler var, peki gelsinde eğer adam ciddi mühendis ise zaten rakam otomatik yükselir, o zaman ucuz olsun dersen adam gelmesin ve remote çalışsın. Bu seferde diyor ki rakip ama adam gönderiyordu, peki diyorum gelen adam ne yapıyordu, cevap: vallahi ne olsa telefon açıp birilerine soruyordu, yani bir yeni yetmeyi gönderiyor size asgari ücretli veya ucuz personel sorsan adam koyuyor, iyi de kardeşim bende yeni yetme yok, hepsi şampiyonlar ligi gibi, amacın sorun çözülsün değil mi o zaman salla diyince iş tatlıya bağlanıyor.

Son olarak sorun çözümü için ise daha ekonomik gidilebilir ancak sistemelere bağlansınlar, izlesinler, sağlık taraması yapsınlar, öneride bulunsunlar gibi proaktif hizmetler isteniyor ise bunu yapacak bir kadro ile anlaşman lazım. Örnek adam SCCM ne kadar biliyor veya Vmware ki sana vizyon versin. O zaman sadece bakım alırsın en kötü sorunda case açar üreticiye takip eder, çok para vermezsin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/12/2020 14:21
Paylaş: