Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bilgi İşlem

7 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
711 Görüntüleme
(@jedit)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, 

Daha önce güvenlik sistemleri (Analog ve İp kamera) alanında ve ayrıca Bi network kurulum yapan şirkette çalışma şansım oldu. Burada genel olarak Utp ve fiber yapısal kablolama ve sonlandırma, kabin(switch, router, patch panel) tarafı montajları ve Ap montajları ve basit bazı Konfigler yaptım ip, ssid verme gibi. Ürünler ekseriyetle mikrotik idi. Biraz da cihaz Konfigleri(Cisco) temel olarak öğrendim vlan dahil ve araştırmaya öğrenmeye devam ediyorum. Şimdi konuya dönersek okul, avm gibi tek merkezden yönetilen kurumlarda(yani Serverına vs doğrudan benim müdahale etmediğim kurumlarda) genel bilgi işlem desteği sağlamak adına server, Sanallaştırma, yedekleme, mobil cihaz sorunları ve son kullanıcı desteği sağlamak amacıyla kendimi daha da geliştirmek istiyorum. Yol harita nasıl olmalı genel tavsiyelerinize de açığım.

Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler. 

Gönderildi : 11/10/2021 22:34

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Merhaba @sercanokce

Gönderen: @sercanokce

Şimdi konuya dönersek okul, avm gibi tek merkezden yönetilen kurumlarda(yani Serverına vs doğrudan benim müdahale etmediğim kurumlarda) genel bilgi işlem desteği sağlamak adına

Burada ne demek istediğinizi anlamadım!

server, Sanallaştırma, yedekleme, mobil cihaz sorunları ve son kullanıcı desteği sağlamak amacıyla kendimi daha da geliştirmek istiyorum

Burada sizi nasıl yönlendirebiliriz bilmiyorum ama bahsettiğiniz konuların her biri kendi içerisinde özel ve ayrı uzmanlık gerektiren konular. Sadece sanallaştırma konusu kendi başına derya deniz. Yedekleme sunucuya, servise, beklentiye göre kendi içerisinde yönetilmesi gereken ap ayrı bir süreç. Mobil cihazlar, son kullanıcı desteği ve istemci yönetimi. Her biri için ayrı uzmanlık çalışmanız gerekir. Evet ülkemizde genel ortalamada tek personelin hepsine bakması beklenir ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Kurumsal firmalarda sunucu deyip geçtiğiniz sistemlerin her birinin rollerine göre ayrı uzmanları oluyor. Toparlamaya çalıştıkca konu dağılıyor. Belirtmemişsiniz ancak pandemi nedeni ile gündem olan uzaktan çalışma senaryoları bile başlı başına bir süreç haline geldi. Şimdi bu kadar uzmanlık gerektiren bir eko sistemde siz nereden başlamak istersiniz bilemiyorum ama tek bir konu başlığına odaklanıp öncelikle o konu başlığı özelinde ilermeniz faydalı olur. Başlangıç için kaynak olarak udemy üzerinde çok kaliteli eğitim programları mevcut. Onları inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/10/2021 23:23
Sercan and Sercan reacted

(@jedit)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerkanAtes

Merhaba @sercanokce

Şimdi konuya dönersek okul, avm gibi tek merkezden yönetilen kurumlarda(yani Serverına vs doğrudan benim müdahale etmediğim kurumlarda) genel bilgi işlem desteği sağlamak adına

Burada ne demek istediğinizi anlamadım!

server, Sanallaştırma, yedekleme, mobil cihaz sorunları ve son kullanıcı desteği sağlamak amacıyla kendimi daha da geliştirmek istiyorum

Burada sizi nasıl yönlendirebiliriz bilmiyorum ama bahsettiğiniz konuların her biri kendi içerisinde özel ve ayrı uzmanlık gerektiren konular. Sadece sanallaştırma konusu kendi başına derya deniz. Yedekleme sunucuya, servise, beklentiye göre kendi içerisinde yönetilmesi gereken ap ayrı bir süreç. Mobil cihazlar, son kullanıcı desteği ve istemci yönetimi. Her biri için ayrı uzmanlık çalışmanız gerekir. Evet ülkemizde genel ortalamada tek personelin hepsine bakması beklenir ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Kurumsal firmalarda sunucu deyip geçtiğiniz sistemlerin her birinin rollerine göre ayrı uzmanları oluyor. Toparlamaya çalıştıkca konu dağılıyor. Belirtmemişsiniz ancak pandemi nedeni ile gündem olan uzaktan çalışma senaryoları bile başlı başına bir süreç haline geldi. Şimdi bu kadar uzmanlık gerektiren bir eko sistemde siz nereden başlamak istersiniz bilemiyorum ama tek bir konu başlığına odaklanıp öncelikle o konu başlığı özelinde ilermeniz faydalı olur. Başlangıç için kaynak olarak udemy üzerinde çok kaliteli eğitim programları mevcut. Onları inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Öncelikle yanıt için teşekkürler. İlk sorunuza cevabım;

Kurumun Server, yedekleme vb. sistemleri Başka lokasyonda bulunan genel bir merkezden yönetiliyor. Doğrudan ben müdahale etmeyeceğim en azından ilk aşamada.

Kurumun önceliği satışın aksamaması ve bu amaçla yazarkasa, pos gibi cihazlarda arıza problem durumunda ilk olarak yedek cihaz temin etmek ve problemi çözmek mümkünse eğer. Bu kısımın üstesinden gelirim belli tecrübem var. Yani Server, Sanallaştırma aciliyeti yok şimdilik ve haklısınız Server, Sanallaştırma, yedekleme falan derya deniz:) 

Eğitim olarak Server için Vmware kurdum pc'ye ad, File Server, dhcp Server, group policy gibi servisleri kurup denemeler yapıyorum şimdilik. Eğitimi temel olarak Bi hakim olayım o zaman kesin alıcam.

Tam olarak yol haritam nasıl olmalı? 

Gönderildi : 12/10/2021 00:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Ben alanınızda kalmayı tavsiye ederdim. Yapısal, omurga desteği veren firmalar var ve doğal olarak yetişmiş eleman eksikliği var piyasa da her konuda.
4 yıl önce de benzer birşey sormuşsunuz 🙂 yani az çok deneyiminiz var kendinize güvenin derim.:)
Bahsettiğiniz düzey kurumlarda halledilmesi yıpratıcı olan bir süreç olmaz. Serkan'a ek olarak;
Temel düzeyde ihtiyacını fazlasıyla görecek her yönden makale var portalda oku oku üzerine çalış işte.
Uygulama öncelikli değildir kendinize eksik olduğunuz mimari, protokol, service'leri çıkarın kalanı size roll'ler ile de yönlendirme sağlar aşama aşama.
En kötü karar, kararsızlıktan iyidir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/10/2021 03:32

(@jedit)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Zaten öğrendiklerimin yüzde doksanını çözümparkta araştırıp öğrendim. Ancak bazı noktalarda somut kaynak bulamadım Server tarafında. mesela domaine istemci bilgisayar ekleyip istemci pc tarafında yapılacakları adım adım gösterir vs. gibi bunun için kaynak varsa çok yardımcı olursunuz.

İlk olarak kurulu bir sistemi yönetmek için temel gereksinimleri edinmek istiyorum. Yukarda verdiğim örnek bu edinimlerden biri. Bu şekilde ilerlemek istiyorum. 

Ayrıca alanımda kalmak istemiyorum yavaş yavaş Server, Sanallaştırma vs gibi konularda uzmanlaşmak istiyorum. 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 12/10/2021 12:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

İlk beklediğiniz şeyi içerecek makale bulamazsınız çünkü hem client vs tarafı basit operasyonlar hem de ortama, kişiye göre değişen deneyimler. O tip şeyleri youtube vs roller ile ilgili tutorial video'lardan görürsünüz. Ör Lab'ınızda uygularsınız karşılaştığınız anlamadıklarınıza forumlardan arar bulursunuz o tip çok fazla konu var burada. Ör daha geçen bir şifre sıfırlama konusunda basit temelleri vermiştik.
Yani yol haritasından kasıt buysa uygulama yapmanız şart. Zamanla birikim oluşur. Dediğimi dikkate alın derim temelleri öğrenirseniz kurulu sisteme baktığınızda daha iyi anlarsınız gerisi arayüz çünkü.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/10/2021 12:42

(@jedit)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Daha fazla araştırarak ilerlemek gerekecek. teşekkür ederim yorumlarınız için. 

Gönderildi : 13/10/2021 01:58

Paylaş: