Forum

server 2008 r2 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2008 r2 üzerinde paylaşılan klasöre erişim hatası

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,415 Görüntüleme
(@efeertan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Server 2008 r2 üzerinde dhcp,dns, active directory de yaklaşık 30 client var bu server üzerinden bazı klasör paylaşımları yapıyorum. Notebook kullanan bir kullanıcım notebook u evine götürüyor ve internete girebilmek için şirket içinde kullandıgımız ip ve dns leri kaldırıp otomatik ip ve 8.8.8.8 dns kullanarak internete giriyor. Bu kullanıcım aynı ayarlarla şirkette pc sini kullanırken server üzerinden paylaşılan everyone olan klasörlere girebilirken pazarlama securty server olan klasörlere ağ üzerinden giremiyor ögesine erişilemiyor, erişmek için izniniz yok hatası alıyor. Şirket içersinde kullandıgımız ip ve 192.168.... olan dns giriyorum reboot ediyorum fakat hata aynı şekilde devam ediyor ağa \\192.168... yazdıgımda izni olan tüm klasörlere sorunsuz giriş yapabiliyor.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Gönderildi : 05/12/2018 14:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bu mimari pek hoş olmamış. Kullanıcının bilgisayarındaki ip değiştirme v.s. gibi administrator yetkisi gerektiren ayarlara girebilmesi hoş olmamış. Kullanıcıları kısıtlı bırakıp yönetici hesabı ile sorunlara müdahale etmek güvenlik ve mantık açısından uygun olacaktır.

İp olayına gelince şirkette dhcp kurarak otomatik ip aldırıp kullanıcının bu derdini bitirebilirsiniz.

Ancak yukarıda dhcp varlığından bahsetmişsiniz. Bu durumda kullanıcıya manuel ip adresimi veriyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/12/2018 15:08

(@efeertan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cvp için teşekkürler. İp ler dhcp den otomatik olarak dagıtılıyor fakat ortamda firewall oldugu için pc reboot oldugunda ip adresi değişmemesi için manual olarak giriyoruz ipleri

Gönderildi : 05/12/2018 16:48

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Reboot sırasında ip nasıl değişiyor bunu biraz açar mısınız? Buraya çare bulursak aslında sorun düzelecek. Bu arada DHCP nerede kurulu (Firewall-DC)? 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/12/2018 17:00

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Dhcp ile  ip  dağıtılan ortamlarda  pc veya  ip  alan cihaz  reboot  olduğunda  ip  adresi  değişmez  Dhcp serverlarda " lease time " vardır  bu varsayılan olarak microsoft dhcp serverlarda  8  gündür, Lease Time  şu işlemi  yapar bir  mac  adresi  192.168.1.57 ip adresini aldı o mac  adresine  bu ip  adresini sabitler lease  time  süresi  boyunca  bu mac adresinden bir  ip  isteiği  gelir  ise 192.168.1.57 yani  aynı ip  adresini o  mac  adresine  sabitler. Yapınızda  client bilgisayarlar  akşam  kapatılıp sabah  açıldıklarında  farklı bir  ip  adresi  alıyor ise Firewall  üzerinde Lease Time  kısa  olabilir 8 saat gibi. Ayrıca  Cient  bilgisayarlarının  local  admin yetkisine  sahip  olması yanı ip adresinde ve  sistem ayarlarında  değişiklik  yapabiliyor  olmaları da normal  bir  durum değil size  çok iş  yükü  çıkartır.

Merhaba,

Cvp için teşekkürler. İp ler dhcp den otomatik olarak dagıtılıyor fakat ortamda firewall oldugu için pc reboot oldugunda ip adresi değişmemesi için manual olarak giriyoruz ipleri

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 05/12/2018 17:17

(@efeertan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

dhcp de 10 ila 100 arasında bir ip tanımlanıyor reboot oldugunda bazen bu aralıktaki baska ip alabiliyor. Dhcp dc ye kurulu paylaşılan klasörde dc de kullanıcı 8.8.8.8 dns ile 2 ve 3 gün bu şekilde kullanmış ben 192.168.... dns girdigimde de izni olmasına ragmen klasöre giremiyor fakat \\dc yerine \\192.168... girdigimde bi sorun olmadan klasöre girip koplayama degiştirme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Gönderildi : 05/12/2018 17:17

(@www-rizasahan-com)
_

Sizin ortamda Dhcp dağıtan sistem nedir? Anladığım kadarı ile ara ara ip değişimi söz konusu sizin sıkıntınızda bu. Bu durumda Cumhur Hocamın dediği gibi lease time süresini kontol edin. Bu süreyi uzun tutabilirsiniz. Ayrıca DHCP üzerinde rezerv yaparak aynı makinaların sürekli aynı ip adresini almasını sağlayabilrisiniz. 

Gönderildi : 05/12/2018 17:32

(@efeertan)
Active Member
Konu başlatıcı

Cumhur hocam teşekürler.

Gerekli ayarlamaları yaptım

dhcp dagıtan sistem dc server 2008 r2 aslında ip adresleri sık sık degişmiyor manuel de olsa uzun süredir aynı ip kullanıyor fakat dns 8888 cevirince pc sanki domainden cıkmış gibi davranıyor dns ayarlarını düzeltmiş ve klasöre erişim izni olmasına ragmen admın kullanıcı adı şifre isteyerek klasöre girebiliyor. \\192.168.... ile girmeye çalıştıgında bi sorun olmuyor.

Gönderildi : 05/12/2018 19:27

(@www-rizasahan-com)
_

Domaine üye olan sistemlerde dns 8.8.8.8 olamaz. DC adresi olmak zorunda. Bu durumda AD ve DNS ile ilgili sorunlar çıkar. Ayrıca sunucuların adresleri statik olmak zorunda.

Gönderildi : 05/12/2018 19:38

(@efeertan)
Active Member
Konu başlatıcı

sunucuların adresleri statik dns yarım gün 8888 olarak kaldı düzelttim suan dc adresi dns sinde fakat hala

\\dc\new klasörüne şifre soruyor 

\\192.168...\new klasörüne direk giriş yapabiliyor 

Gönderildi : 05/12/2018 20:12

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Efe Bey ;

Portal üzerinde Active Directory ile  ilgili oldukça  geniş  bir  makale  havuzu  mevcut  müsait zamanlarınızda  bunları kesinlikle  okumanızı öneriyorum akabinde dns  değiştikten sonra client  üzerinde ipconfig /flushdns  ve ipconfig /registerdns  komutlarını  çalıştırıp  test  ediniz.

sunucuların adresleri statik dns yarım gün 8888 olarak kaldı düzelttim suan dc adresi dns sinde fakat hala

\\dc\new klasörüne şifre soruyor 

\\192.168...\new klasörüne direk giriş yapabiliyor 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 05/12/2018 20:35

Paylaş: