Forum

Şirket içi ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirket içi ve mobil mesajlaşma yada Skype for business

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
763 Görüntüleme
(@TufanNAKKAS)
Gönderiler: 29
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Şirket içi mesajlaşma olarak openfire ve spark kullanmaktayız. Şirket içinde işimizi görüyor fakat şirket dışında olan personeller için hem yazışmaların arşivlenmesi ve kontrolü için mobil destekli bir programa ihtiyacım bulunmakta. Araştırdığım kadarıyla skype for business tam olarak isteklerimi karşılıyor ama bir konuda emin olmam gerekiyor. Oluşturduğum account'ların yazışmalarını kontrol edebilir miyim? Bu konu hakkında araştırma yaptım fakat bir sonuca ulaşamadım. 

Yada hem şirket içi, hem mobil telefonlarda mesajlaşmamı sağlayacak, aynı zamanda yönetim paneli olan ve yazışmaların arşivlenmesi, görüntülenmesini sağlayacak başka önerebileceğiniz yazılımlar nelerdir? 

Gönderildi : 06/03/2018 19:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Evet SFB ile bunları kayıt altına alabilirsiniz, tabiki bu yasal değil bunun için çalışanlarınıza özel bir metin imzalatmanız lazım aksi halde bir çalışanınız size dava açar ise başınız ciddi beleya girer.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/03/2018 01:24

(@TufanNAKKAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Evet SFB ile bunları kayıt altına alabilirsiniz, tabiki bu yasal değil bunun için çalışanlarınıza özel bir metin imzalatmanız lazım aksi halde bir çalışanınız size dava açar ise başınız ciddi beleya girer.

Bilgilendirme için teşekkürler Hakan hocam. Çalışanlara iç denetim birimi tarafından bu yazılar imzalatılacak. 

Gönderildi : 07/03/2018 02:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tamamdır, kaç kullanıcı için lisans alacaksın?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/03/2018 04:03

(@TufanNAKKAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tamamdır, kaç kullanıcı için lisans alacaksın?

70 adet kullanıcımız mevcut ve hepsi skype kullanacak. Tamamı için diyebiliriz. Lisanslaması nasıl oluyor SFB'nin ? 

Gönderildi : 07/03/2018 13:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

1 tane front end sunucu lisansı yeter yapınız için, istemci lisansı ise özelliklere göre değişiyor ama standart lisans yeterli, veya office 365 üzerinden de aylık ödeme plaınnı değerlendirebilirsiniz

Standard CAL: enables users for Presence, IM, peer-to-peer VoIP, and HD Video

• Enterprise CAL: gives users the ability to schedule meetings for audio/video conferences with desktop and application sharing and dial-in conferencing
  • Plus CAL: enables PSTN in/out, emergency calling, and other enterprise-grade phone features
  • Skype for Business Client: allows users to download the local client onto PCs for leveraging the toolset. This comes with Office Pro Plus and other versions provided through Office 365 plans

https://www.pei.com/2017/08/skype-for-business-licensing-premises-cloud/

Gönderildi : 08/03/2018 13:51

(@TufanNAKKAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

1 tane front end sunucu lisansı yeter yapınız için, istemci lisansı ise özelliklere göre değişiyor ama standart lisans yeterli, veya office 365 üzerinden de aylık ödeme plaınnı değerlendirebilirsiniz

Standard CAL: enables users for Presence, IM, peer-to-peer VoIP, and HD Video

• Enterprise CAL: gives users the ability to schedule meetings for audio/video conferences with desktop and application sharing and dial-in conferencing
  • Plus CAL: enables PSTN in/out, emergency calling, and other enterprise-grade phone features
  • Skype for Business Client: allows users to download the local client onto PCs for leveraging the toolset. This comes with Office Pro Plus and other versions provided through Office 365 plans

https://www.pei.com/2017/08/skype-for-business-licensing-premises-cloud/

Bilgilendirme için çok teşekkürler hocam. Evet şimdi baktığımda standart lisans tüm ihtiyacımızı karşılar nitelikte. Peki ortalama 100 kullanıcının performanslı çalışabilmesi için sunucunun minimum sistem gereksinimleri ne olmalıdır? VM' de ona göre hazırlık yapayım. 

Gönderildi : 08/03/2018 15:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Buradan bakabilirsin, 2015 referans olacaktır sana.

Unutma sende tüm modüller yok.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn951388.aspx

İlk aşamada 8 core, 16 gb ram yeterli olur gibi ama sen yinede detaylı incele makaleyi, sistem sonuçta 100 kişi olabilir ama kullanıcı profili çok önemli, sadece IM mi, video olacak mı, ekran paylaşımı vs derin bir konu yani skype. Öyle kabaca kurarsan seni üzebilir.

Gönderildi : 10/03/2018 03:55

(@TufanNAKKAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Buradan bakabilirsin, 2015 referans olacaktır sana.

Unutma sende tüm modüller yok.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn951388.aspx

İlk aşamada 8 core, 16 gb ram yeterli olur gibi ama sen yinede detaylı incele makaleyi, sistem sonuçta 100 kişi olabilir ama kullanıcı profili çok önemli, sadece IM mi, video olacak mı, ekran paylaşımı vs derin bir konu yani skype. Öyle kabaca kurarsan seni üzebilir.

Sadece IM ve sesli arama olacak hocam. 8 core 32gb ram ile kurulumu yapayım ben o halde. Lisans işinide detaylı şekilde inceleyeyim sonra süpriz yaşamayalım. 🙂 Teşekkürler bilgilendirme için. 🙂

Gönderildi : 12/03/2018 00:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 12/03/2018 01:59

(@YunusEmreBAHCIVAN)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhaba,

Firma bilgileri ve mail adresinizi iletirseniz lisans teklifi paylaşabilirim.

Gönderildi : 12/03/2018 12:49

(@TufanNAKKAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Firma bilgileri ve mail adresinizi iletirseniz lisans teklifi paylaşabilirim.

Merhaba, özel mesaj olarak iletiyorum. 

Gönderildi : 12/03/2018 20:44

Paylaş: