Forum

MCITP eğitim senary...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MCITP eğitim senaryosu hk.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
434 Görüntüleme
(@BurakAltunoren)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle merhaba arkadaşlar, bu platform geçmişten bugüne zaman içinde başvurduğum adreslerden birisiydi, şimdi de üye olduğum için mutluyum. Soruma gelince öncelikle bunu sormak için en uygun yer olarak bu başlığın altını düşündüm lakin yer konusunda yanıldıysam kusuruma bakmayın lütfen. Ben 2011 yılında CCNA ve MCITP eğitimi aldım, o dönem bu işler Server 2008 üzerinde anlatılıyorken piyasada da sıklıkla Win2003 Srv ile karşılaşıyordum. Tabi o zamanlar bilişim firmalarında çalışıyor olsam da sıklıkla server ile ilgili işler yerine hep donanıma yönlendirildim. Bu ve benzeri sebepler sonucu eğitimlerim esnasında aldığım bilgileri kullanma ortamı bulamadığım için edindiğim bilgiler oldukça paslandı. Şimdi ise bu tür bir eğitimi ücret karşılığı alacak imkana sahip değilim, ama oldum olası bilgisayar dünyasının genellikle içinde veya yakınlarında olmam ve IT teknolojilerine olan ilgim ve yatkınlığım nedeniyle bu işten veya öğrenmekten ya da çabalamaktan yine de vazgeçemiyorum. 

Eğitim alamadığım için kendi çabamla bugünün güncel sistemleri üzerinde sanal olarak çalışıp kendi imkanlarımla eski notlarımı veya güncel bilgileri kullanarak bilgilerimi tazelemek ve vasıflarımı daha da fazla kaybetmeden eski haline getirmek istiyorum farketmişsinizdir ki eskiden de olsa hala Server ailesine bir aşinalığım yine de var. 

Domain kurma, DC kurma, Actve Directory, OU's, Delegasyon, Additional domain controller, Read only DC, Hyper-V, network load balancing, remote desktop, print server, file server vs. vs gibi daha uzatılabilecek konu başlıklarını uygulamak yoluyla öğrenmek istiyorum.

Şu durumda elimde 6 gb ram içeren bir notebook'um ile 3 ve 2 gb içeren birer masaüstü pc'ye sahibim. Yapmak istediğim Server 2012 vb bir sistemi sanal olarak kurup sitenizde anlatılan yöntemleri uygulamak suretiyle, kabaca yukarıda belirttiğim konu başlıklarını uygulabileceğim şekilde bu pc'lerimi nasıl kullanabilirim.

Örneğin en donanımlı makinem olan notebook'a VMware kurup ona 3 adet server 2012 kurmak ve masaüstlerini de client olarak düşünmek ve kullanmak mı

Nihayetinde benim şartlarımda ve koşullarımda olup bu işi layıkıyla ya da bu durumda olabilecek en iyi şekliyle bu imkanlar altında öğrenmek isteseydiniz siz değerli uzman arkadaşlarım saydığım bu eldeki donanımı nasıl kullanır, hangisine neyi kurardı. Özetle bu donanım envanterimle evde bir MCSE/MCITP lab'ını nasıl kurarsınız.

Çünkü konu başlıklarında anlatıldığı kadarıyla baı senaryoların uygulanması için 2 veya 3 server'a ihtiyaç duyuluyor ortamda, bende bu tür durumlarda simülasyonda kaç server kurmalıyım, bunları notebook'ta vmware üzerinde kurup diğerlerini istemci olarak mı kullanmalıyım vs kafam çok karışık. 

Son olarak da, önerilerinize uygun bir lab kurduğumda bu yolda ilerlemek için forumunuzda hangi makaleleri adım adım takip etmeliyim, çünkü burada bir bilgi okyanusu var ve ben sıralı ve doğru adımlar atmak için makaleler kısmında nasıl başlamalıyım? Biraz uzun oldu ama derdimi anlatmaya çalıştım. Anlayışınız için de ayrıca teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/01/2018 22:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Aramıza öncelikle hoş geldiniz. Bende sık sık önceden kullanmayacağım ürünleri bile test ediyordum.

Sorularınıza gelince. Sanal bir ortamda bunları test etmek uygulamak kolaylık hepimiz için ancak aşağıdaki sorunuz için önerim. Eldeki ürünleri elinizden çıkarın. İlk aşama için i7 cpu, 16 gb ram, 512 gb ssd olan bir laptop veya masa üstü alın. Bu donanımla bir çok testi yaapbilirsiniz. Ağır bir yapı için ram ve ikinci bir disk ile neredeyse uygulayamayacağınız senaryo yok.

Şu durumda elimde 6 gb ram içeren bir notebook'um ile 3 ve 2 gb içeren birer masaüstü pc'ye sahibim. Yapmak istediğim Server 2012 vb bir sistemi sanal olarak kurup sitenizde anlatılan yöntemleri uygulamak suretiyle, kabaca yukarıda belirttiğim konu başlıklarını uygulabileceğim şekilde bu pc'lerimi nasıl kullanabilirim.

Aşağıdaki soru için ise Kendi makinanıza kurun windows 10 pro. Üzerine Hyper-v kurun sonra dilediğiniz serversanal makinayı kurun testleri yapın.

Örneğin en donanımlı makinem olan notebook'a VMware kurup ona 3 adet server 2012 kurmak ve masaüstlerini de client olarak düşünmek ve kullanmak mı

Bütçe olayı felan zor durumlar ama elinizdekileri satarsanız yeni makinayı biraz zorlanarak alabilirsiniz. Aşağıdaki sorunun cevabına gelirsek biraz zor ve sinir verici olur. Kurulumlar işlemler sizi çıldırtır.

Nihayetinde benim şartlarımda ve koşullarımda olup bu işi layıkıyla ya da bu durumda olabilecek en iyi şekliyle bu imkanlar altında öğrenmek isteseydiniz siz değerli uzman arkadaşlarım saydığım bu eldeki donanımı nasıl kullanır, hangisine neyi kurardı. Özetle bu donanım envanterimle evde bir MCSE/MCITP lab'ını nasıl kurarsınız.

Aşağıdaki sorunun yanıtını kendiniz yin "Domain kurma, DC kurma, Actve Directory, OU's, Delegasyon, Additional domain controller, Read only DC, Hyper-V, network load balancing, remote desktop, print server, file server vs. vs gibi daha uzatılabilecek konu başlıklarını uygulamak yoluyla öğrenmek istiyorum." bu şekilde vermişsiniz.

Son olarak da, önerilerinize uygun bir lab kurduğumda bu yolda ilerlemek için forumunuzda hangi makaleleri adım adım takip etmeliyim, çünkü burada bir bilgi okyanusu var ve ben sıralı ve doğru adımlar atmak için makaleler kısmında nasıl başlamalıyım? Biraz uzun oldu ama derdimi anlatmaya çalıştım. Anlayışınız için de ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/01/2018 01:06

(@BurakAltunoren)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Notebook benim değil kardeşimin olduğu için kullanabiliyor ama satamıyorum böyle bir handikap var. Bu durumda sanırım şunu önerdiniz;

6 gb'a sahip notebook üzerinde VMware kullanmak yerine sistem olarak Windows 10 kurup Hyper-V aktifleştirip, Hyper-V üzerinde sanal makineler kurmalıyım. (Bu noktada artık Hyper-V üzerinde 2 veya 3 adet server 2012 bir veya iki adet win7 ile gerekli test ortamını sağlamış olurum).

Ve yine açıklamanızdan anladığım kadarıyla üzerinde çalışılacak konuları sanırım farkında olmadan doğru veya doğruya yakın sıralamada vermişim. Bu doğrultuda ilgili makale ve içeriklerden çalışmalıyım.)

Gönderildi : 28/01/2018 01:38

(@BurakAltunoren)
Active Member
Konu başlatıcı

Yalnız kurulumlar ve işlemler sizi çıldırtır kısmını pek anlayamadım (lab kurma manasında) yapmak istediğim nihayetinde bu cihaz üzerinde hyper-v kurup üzerine sanal makineler oluşturmak. Sonraki adımlar da bu sanal makineler üzerindeki işlemler ve aralarındaki iletişim. Bu derece zor olur mu acaba?

Bu arada notebook i5 işlemcili 1 TB. hdd 6 gb memory.

Gönderildi : 28/01/2018 01:59

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Bazı durumlarda 2-3 sunucu ve client kurarak testler yapmanız gerekecek.

Bu nedenle böyle bir cümle sarf ettim. Dediğim gibi elinzdeki donanımla belli bir yere kara, belli bir zamanda testler yapabilirsiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/01/2018 12:16

(@BurakAltunoren)
Active Member
Konu başlatıcı

Vakit ayırıp değerli görüşlerinizi paylaştınız, yardımcı oldunuz çok teşekkür ediyorum. Genel olarak meseleyi anladım, elimdeki laptop'a sanal olarak 3 sunucu kurup, fiziksel olarak bağımsız iki desktop'ı mı da client olarak konumlandıracağım. Tabi bu koşullarda aşağıdaki senaryoyu uygulayamayacağım açık 

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2013/02/10/windows-server-2012-hyper-v-failover-cluster-kurulumu-b-l-m-2.aspx

ancak zaten bu senaryoda kavram ve nasıl yapılır anlamında da zorlandığım noktalar oldu. Bu kısımda an itibariyle bekleyebilir artık.

Şimdiki imkanlarım ancak bu kadarına elvermekte. Daha iyi koşullarda önerilerinizi olabildiğince tamamına yakın biçimde uygulamaya çalışacağım. Saygılar.

Gönderildi : 31/01/2018 02:59

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Ücretsiz azure ve bunun gibi portallara üye olup, ücretsiz kredi kapsamında bir kaç testinizi yapabilirsiniz.

Gönderildi : 31/01/2018 13:16

Paylaş: